راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

هیئت‌وزیران جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومانی اپراتورهای مختل کننده کلاب‌هاوس را تصویب کرد

وزیر ارتباطات: ادامه‌دار شدن اختلال کلاب هاوس تعلیق از فروش و کاهش مدت پروانه را برای اپراتورها به دنبال خواهد داشت.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، با ارسال نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، پیشنهاد جریمه روزانه ۵۰ میلیاردتومانی برای اپراتورهای مختل‌کننده کلاب‌ هاوس را مطرح کرد.

به گزارش ایرنا، در متن این نامه آمده است: «در اجرای قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات مصوب ۱۳۹۲/۰۸/۱۹ مجلس شورای اسلامی، پیش‌نویس مصوبه هیئت‌وزیران در خصوص جریمه ایجاد محدودیت، اختلال یا انسداد در دسترسی شهروندان و کاربران به خدمات فضای مجازی خارج از روال‌های تعیین شده قانونی توسط اپراتوره که به امضای رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور، وزرای اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی و اینجانب رسیده است، برای طرح و تصویب در هیئت دولت به پیوست ایفاد می‌شود.» 

به گفته وزیر ارتباطات، اگر تا یک هفته دیگر اختلال‌های این شبکه حل نشود، جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومان در انتظار اپراتورهای متخلفی است که دسترسی به کلاب‌ هاوس را با اختلال مواجه کرده‌اند. ادامه‌دار شدن این اختلال تعلیق از فروش و کاهش مدت پروانه را برای اپراتورها به دنبال خواهد داشت. 

علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری، نیز اعلام کرد: «پس از اختلال عمدی برخی اپراتورها در ارتباطات اینترنتی کاربران، هیئت‌وزیران پس از دستور صریح رئیس‌جمهور، یکشنبه ۲۹ فروردین ضمن تأکید بر حق آزاد شهروندان در دسترسی به اطلاعات و خلاف برشمردن اقدامات اخیر اپراتورها، به پیشنهاد وزیر ارتباطات جرایم سنگینی را برای این‌گونه تخلفات تصویب کرد.»

از ۱۹ فروردین‌ماه شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس دچار اختلال شد. علی‌رغم اعلام وزیر ارتباطات مبنی بر فیلتر نشدن این شبکه اجتماعی، اختلال از سوی اپراتورها همچنان برقرار است.

با اعلام روابط‌عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با پایان مهلت ۲۴ ساعته این وزارتخانه به اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات برای ایجاد اختلال عمدی در شبکه اجتماعی کلاب‌ هاوس، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از این اپراتورها شکایت کرد.»

شکایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز با موضوع اختلال عمدی اپراتورهای مذکور در سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و با استناد به ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران تسلیم شد. بر اساس ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی ایجاد هرگونه اختلال در ارتباطات کشور جرم تلقی می‌شود.

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.