راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

هشدار میلیاردر آمریکایی نسبت به احتمال ممنوعیت بیت‌کوین

ری دالیو بنیان‌گذار موسسه سرمایه‌گذاری بلک راک، ارزهای دیجیتالی را تهدیدی بالقوه برای انحصار نهادهای پولی جهانی دانست.

به گزارش ایسنا، میلیاردر مشهور آمریکایی با مقایسه شرایط فعلی با وضعیت دهه ۱۹۳۰ هشدار داد، که امکان ممنوع اعلام شدن نگهداری بیت‌کوین به مانند طلا در آن سال‌ها توسط دولت آمریکا وجود دارد.

ری دالیو که صندوق تحت مدیریت او حدود ۱۵۰ میلیارد دلار دارایی در اختیار دارد، با تمجید از بیت‌کوین گفت: «این ارز پتانسیل بالای خود را ثابت کرده است اما احتمال آن وجود دارد که با منع قانونی توسط دولت‌ها مواجه شود. در سال ۱۹۳۴ قانون نگهداری طلا در آمریکا تصویب شد که به موجب آن نگهداری طلا توسط اشخاص عادی ممنوع اعلام شد چرا که به عقیده دالیوف دولت نمی‌خواست شاهد رقابت یک دارایی با دلار به عنوان ابزاری برای حفظ ارزش باشد.»

این میلیاردر آمریکایی با اشاره به ممنوعیت مبادله و نگهداری بیت‌کوین در هند گفت: «نهاد پولی هر کشوری به شدت به دنبال حفظ سلطه خود در کنترل عرضه و تقاضای پول است و آن‌ها با هرگونه رقابتی در این زمینه مخالف هستند چرا که می‌تواند شرایط را از کنترل آن‌ها خارج کند. بیت‌کوین تاکنون هک نشده و این مسئله در ایجاد موج عظیم سرمایه ورودی به آن نقشی کلیدی داشته است.»

دالیو که پیشتر نیز نسبت به احتمال ممنوعیت ارزهای دیجیتالی توسط دولت‌ها هشدارداده بود، نقش بیت‌کوین را در تنوع بخشی به سبد سرمایه‌گذاری ستود. او قبل از رسیدن بیت‌کوین به ۵۰ هزار دلار و در اوایل سال جاری میلادی گفته بود که اگر بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی به یک جایگزین بالقوه برای ارزهای کنونی تبدیل شوند، دولت ها از تمام امکانات خود استفاده خواهند کرد تا جلوی وقوع چنین مسئله‌ای را بگیرند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که جروم پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا، گفته بود: «این ارزها به طور ذاتی نوسان بالایی دارند و برای همین خیلی نباید روی آن ها به عنوان وسیله حفظ ارزش حساب کرد.»  

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.