راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

استخراج‌کنندگان رمز ارز برای ثبت قانونی دستگاه‌های ماینینگ تنها تا پنجم بهمن فرصت دارند

علیرضا هادی مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: «فعالان صنعت ماینینگ تا پنجم بهمن‌ماه فرصت دارند طی فرایند خوداظهاری نسبت به پرداخت حقوق، عوارض دولتی و دریافت گواهی پرداخت اقدام کنند.»

به گزارش ایرنا، علیرضا هادی درباره روند قانونی شدن استخراج رمز ارز در ایران گفت: «استخراج رمز ارز با تصویب‌نامه ۵۸۱۴۴ (۱۳ مرداد سال ۹۸) شکل قانونی به خود گرفت و پس از تصویب‌نامه هیئت‌وزیران صادره در خصوص ارائه فرصت برای خوداظهاری ماینرهای (دستگاه استخراج رمز ارز)  قاچاق موجود در کشور، با همکاری فعالانه گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بستر لازم برای فرایند خوداظهاری در سامانه بهین‌یاب فراهم و امکان دریافت حقوق و عوارض دولتی از پنجم دی‌ماه ۹۹ وجود دارد. تاکنون ۱۸۷۰ متقاضی برای دریافت مجوز ثبت‌نام کرده‌اند و ۱۳۸۰ مجوز صادرشده است.»

او درباره جواز تأسیس استخراج رمز ارز تصریح کرد: «صدور جواز تأسیس از ۲۸ آبان سال گذشته آغاز و تاکنون ۱۳۸۰ فقره جواز تأسیس در سراسر کشور و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صادرشده است تا متقاضیان بتوانند زیرساخت‌های موردنیاز مانند زمین، ساختمان، برق و … را فراهم و تجهیزات لازم را خریداری کنند. در حال حاضر هیچ‌یک از متقاضیان، پروانه بهره‌برداری برای استخراج قانونی بیت‌کوین دریافت نکرده‌اند.»

به گفته هادی، متقاضیان پس از آن با دریافت پروانه بهره‌برداری، امکان آغاز فعالیت مجاز را دارند و در حال حاضر هیچ‌یک از متقاضیان پروانه بهره‌برداری را دریافت نکرده‌اند.

او درباره این‌که کدام کشورها اکنون برای استخراج بیت‌کوین در کشور مجوز دریافت کرده‌اند، گفت: «صرفاً دارندگان شماره شناسه ملی اعم از اشخاص حقوقی و حقیقی امکان دریافت مجوز در سامانه را دارند. البته بر اساس دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمز ارز که سال گذشته صادرشده، اشخاص غیرایرانی در قالب اشخاص حقوقی امکان سرمایه‌گذاری دارند که بر اساس اطلاعات سامانه، تعداد سرمایه‌گذاران غیرایرانی در این زمینه در مقابل متقاضیان ایرانی ناچیز است.»


۴۵ درصد قراردادهای برق غیریارانه‌ای در اختیار خارجی‌هابه گفته مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، حدود ۴۵ درصد قراردادهای برق غیریارانه‌ای (با نرخ متوسط ۹۶۵۰ ریال برای هر کیلووات – ساعت) به میزان ۱۴۰ مگاوات در زمینه استخراج رمز ارز، مربوط به سرمایه‌گذاران خارجی است.

هادی در پاسخ به این سؤال که آیا از خارجی‌ها هزینه برق اضافی دریافت می‌شود، گفت: « نرخ برق غیریارانه‌ای بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران برای این کار به نرخ متوسط صادراتی ۹۶۵ تومان برای هر کیلووات – ساعت در نظر گرفته‌شده که بالغ‌بر ۱۴ برابر نرخ برق صنعتی است. البته تخفیف‌های تعرفه‌ای فنی نظیر ولتاژ اتصال و تخفیف مصرف در ماه‌های غیر گرم نیز توسط وزارت نیرو اعمال می‌شود که نرخ را در هشت ماه غیرگرم به ۴۸۰ تومان (بیش از ۷ برابر نرخ برق صنعتی) می‌رساند. تمام مصرف‌کنندگان اعم از ایرانی و غیرایرانی مشمول پرداخت این نرخ برق غیریارانه‌ای هستند.»

او با اشاره به این موضوع که محدودیتی برای ثبت ماینرها وجود ندارد، خاطرنشان کرد: «هر فرد، هر تعداد ماینری که دارد را می‌تواند در فرایند خوداظهاری اعلام کند. اگر قبلاً از گمرک اطلاعات مالی آن را گرفته باشیم امکان پرداخت حقوق و عوارض دولتی فراهم می‌شود.
در غیر این صورت با گمرک مکاتبه کرده و اطلاعات مالی مربوط به عوارض را از گمرک دریافت و در سامانه ثبت می‌کنیم تا امکان پرداخت حقوق دولتی فراهم شود.»


واحدهای استخراج رمز ارز پروانه بهره‌برداری ندارندبه گفته هادی بر اساس اعلام وزارت نیرو با ۲۱ بنگاه به میزان ۳۱۰ مگاوات قرارداد منعقدشده است که هفت واحد در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند که برای هیچ‌یک پروانه بهره‌برداری در سامانه بهین‌یاب صادر نشده است. اکثر دریافت‌کنندگان جواز تأسیس از قبل، دستگاه‌های قاچاق داشته‌اند و پس از طی شدن مراحل خوداظهاری امکان دریافت پروانه بهره‌برداری خواهند داشت.


۶۵ هزار دستگاه ماینینگ قانونی شد


او در پایان درباره وضعیت خوداظهاری در سامانه بهین یاب بیان کرد: «تاکنون دو هزار و ۵۶۰ متقاضی در سامانه ثبت‌نام کرده و حدود ۱۵۳۶ مورد کارهای مربوط به پرداخت حقوق و عوارض دولتی و دریافت مجوز خود را نهایی کرده‌اند. تاکنون ۱۲ میلیارد تومان عوارض دولتی برای ۶۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه از سوی متقاضیان پرداخت‌شده است. البته مجموع تعداد ماینرهای اظهارشده در فرایند، ۱۲۷ هزار دستگاه بوده که لازم است دارندگان آنها مراحل پرداخت را به اتمام برسانند تا گواهی پرداخت را دریافت کنند.»

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.