راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

عوامل اصلی تراکنش‌های ناموفق چیست؟

این روزها هرکاری که در اینترنت بانک، موبایل بانک و اس ام اس بانکتان انجام می‌دهید به تراکنش ربط دارد. در واقع روز به روز بر تعداد دفعاتی که این واژه را می‌بینیم و می‌شنویم افزوده می‌شود اما معنای تراکنش چیست و به چه کاری می‌آید؟

به گزارش بانکی، به عمل اجرای دستورات در سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی تراکنش می‌گویند. به عبارت خیلی ساده تر تراکنش به عمل اجرای دستورات کاربر در بانک اطلاعاتی می‌گویند. تراکنش می‌تواند موفق یا ناموفق باشد.

تفاوت اصلی یک تراکنش با یک برنامه معمولی در محیط غیر بانکی این است که تراکنش همواره دست‌های خود را به نشانه تسلیم در برابر نظام مدیریت بانک اطلاعات (DBMS) بالا می‌برد و این نظام در اعمال هرگونه کنترل و حتی به تعویق انداختن و ساقط کردن آن آزادی عمل دارد. هدف اصلی از اینگونه کنترل‌ها و حذف و تعویق‌ها حفظ جامعیت و صحت بانک اطلاعات است. در بانک اطلاعات آنچه در درجه اول اهمیت قرار دارد “داده” است نه برنامه .

عوامل اصلی تراکنش‌های ناموفق

عدم موفقیت در دریافت سرویس از شبکه‌ی شتاب عموما به ‏سرورهای شتاب مربوط نمی‌شود و در اغلب موارد عدم پول‌گذاری ‏و خرابی خودپرداز عوامل اصلی تراکنش‌های ناموفق است.‏

در کنار دو مورد یادشده مواردی چون اشکال ‏در سوییچ‌ کارت بانک پذیرنده، اشکال در وبسایت فروشگاه ‏الکترونیک و یا وبسایت بانک پذیرنده، اشکال در ‏سوییچ کارت بانک مقصد، اشکال در سامانه‌ی بانکداری متمرکز ‏بانک مقصد، اشکال در هر یک از خطوط و وسایل ارتباطی که ‏دارای پشتیبان نیستند و قطع برق و شبکه‌ی شعب به خصوص در ‏شعبی که از برق اضطراری استفاده نمی‌کنند از دلایل دیگری ‏است که گاه مشتریان شتاب را با مشکل رو به رو می‌کند.

1 نظر
  1. عطا عطایی می‌گوید

    سلام پول از حسابم کم شد ولی حسابم شارژ نشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.