راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آیا رمزارز غول چراغی است که آرزوها را برآورده می‌کند؟ / اینفوگرافیک

رمزارزها یا ارزهای رمزپایه در چند سال اخیر طوفانی در بخش‌های مالی و اقتصادی ایجاد کرده است. در واقع تحولات سریع در فناوری بلاکچین امیدهای زیادی در میان توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران تازه‌نفس در جهت فضاهای تجاری و مالی ایجاد کرده است. این امیدها و برخی از ویژگی‌های رمزارزها باعث شده است نوعی هاله‌ی افسانه‌ای در اطراف ارزهای رمزپایه شکل بگیرد که انتظارات زیادی از این ارزها به وجود بیاید.

این افسانه‌ها درک درست از وضعیت موجود را در میان فعالان این حوزه مخدوش کرده و همین امر می‌تواند مقدمه‌ای بر سرخوردگی‌های بعدی باشد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند رمزارزها، ارزهایی‌ خارج از محدوده‌ نظارت دستگاه‌های نظارتی و غیرقابل ردیابی هستند، اما باید دانست که رمزارزها نیز مثل سایر ارزها مشمول قوانین امنیتی، قضایی، مالیاتی می‌شوند و کاربرانی که از این نوع ارز استفاده می‌کنند برای دستگاه‌های نظارتی قابل شناسایی‌ هستند.

دیگر اینکه تصور بر این است که سرمایه‌گذاری در این حوزه رشد تصاعدی دارد و همواره در حال رشد بوده که این موضوع نیز با اطلاعات واقعی تطابق ندارد و سرمایه‌گذاری در این حوزه دستخوش نوسانات بسیاری بوده است.

در سطح حکمرانی اما حکومت‌ها عموماً در جهت مهار و کانالیزه کردن فعالیت‌ها در این حوزه پیش رفته‌اند. گرچه با روش‌های متفاوت و گاه متضاد. از جهت دیگر رمزارز و جاذبه و دافعه‌ آن به ابزاری برای جنگ‌های اقتصادی نیز بدل شده است. به نظر می‌رسد حکومت‌ها از طرفی در پی استفاده از مواهب فناوری‌های بلاکچین بوده و از طرف دیگر از نفوذ افسارگسیخته‌ی آن جلوگیری می‌کنند. بنا به آنچه گفته شد در چنین فضایی افسانه‌زدایی از ارزهای رمزپایه امری ضروری است.

در این اینفوگرافیک زیر که توسط تیم سایبرپژوه تهیه شده، به پرسش‌ها در مورد رمزارزها پاسخ داده تا موضوعات کمی روشن شود. افسانه‌های رمزارزی و دلایل بی‌اساس بودن آنها، رمزارزهای ایجاد شده تا سال ۲۰۱۸، اطلاعات کلی، مشخصات و ویژگی‌های آنها و نیز برخورد کشورهای مختلف با پدیده رمزارز است. امید است که ارائه این اینفوگرافیک زوایای متفاوت ارزهای رمزپایه و بلاکچین را کمی روشن کند.   

نویسنده / مترجم علی عظیمی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.