راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

صدور چک دروجه‌حامل از ۲۲ آذر ممنوع است

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه از ۲۲ آذر ماه صدور چک دروجه‌حامل ممنوع است، گفت: «از این تاریخ صادرکننده چک ملزم به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و دریافت‌کننده چک هم به موظف اخذ استعلام و تطبیق اطلاعات چک با اطلاعات درج شده در این سامانه است.»

به گزارش فارس، آمنه نادعلی زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی درباره اصلاحیه قانون جدید چک، اظهارداشت: «این قانون یک اصلاحیه روی قانون قبلی است. در قانون صدور چک وقتی چک برگشت خورد روال‌های حل اختلاف دیده شد بود اما در این اصلاحیه از زمان تخصیص چک تا صدور چک توسط مشتری، تمهیداتی اندیشیده شده که بتواند تعدد صدور چک بلامحل را کاهش داد. همچنین این قانون اهداف مبارزه با پولشویی را پیگیری می‌کند. تمهید جدید دیگری که در این قانون اندیشیده شده بسترسازی برای صدور چک الکترونیکی است. ضوابطی برای دارندگان چک‌های برگشتی وضع شده اعم از اینکه این افراد نمی‌توانند دست چک دریافت کنند، به‌راحتی افتتاح حساب کنند و تسهیلات و ضمانت‌نامه دریافت کنند.»


صادرکنندگان چک ملزم به ثبت اطلاعات در سامانه صیاد می‌شوند


او ادامه داد: «در ماده ۲۱ مکرر این قانون به عملیات صدور چک اشاره می‌کند و صادرکننده چک را ملزم به تکمیل عملیات صدور چک با ثبت در سامانه صیاد می‌کند. به‌عنوان‌مثال من به‌عنوان صادرکننده چک برگی را برای شما صادر می‌کنم و بعد از آن ملزم هستم همان اطلاعاتی را که روی برگه چک صادر نوشته‌ام را در سامانه صیاد ثبت کنم.

و در خصوص نحوه ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، توضیح داد: «دسترسی به سامانه صیاد به این صورت است که دارنده دسته‌چک باید به بانک مربوطه مراجعه کند و بانک راه‌های دسترسی به سامانه صیاد را از طریق سامانه‌های نوین مانند بانکداری الکترونیک یا اپلیکیشن‌های پرداخت در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. بعضی اپلیکیشن‌ها گزینه‌ای با عنوان ثبت چک صیادی و مدیریت چک دارند. زمانی که این اپلیکیشن‌ها رونمایی رسمی شوند، دارندگان چک در جریان فرایند ثبت آن قرار می‌گیرند.» 

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه در کنار صادرکننده چک، دریافت‌کننده چک هم وظایفی دارد، گفت: «یکی از این وظایف گرفتن استعلام از سامانه صیاد است. دریافت‌کننده چک از طریق خدمات نوین بانکی و یا اپلیکیشن‌ها باید به این سامانه دسترسی داشته باشد و مطمئن شود این چک برای او در سامانه ثبت شده و اطلاعات درج شده روی چک با اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد مطابقت داشته باشد، دریافت‌کننده چک نیز می‌تواند اطلاعات درج شده در سامانه صیاد را تأیید کند.»


محدودیت سامانه صیاد برای دارندگان چک برگشتی


او در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان با این روش از سابقه صادرکننده چک کسب اطلاع کرد، گفت: «ممکن است مردم بپرسند چرا باید ثبت الکترونیکی چک داشته باشیم؟ دقیقاً به همین منظور صادرکننده و دریافت‌کننده چک باید در سامانه صیاد اطلاعات را ثبت کنند. اگر چک برگشت بخورد دیگر به دارنده چک اجازه ثبت اطلاعات در سامانه صیاد داده نمی‌شود و دیگر نمی‌تواند چک جدیدی را صادر کند.»


تعیین سقف اعتباری برای دارندگان دسته‌چک


نادعلی زاده در پاسخ به سؤالی درباره تعیین سقف اعتباری متفاوت برای دارندگان دسته‌چک اظهار داشت: «در قانون جدید سقف اعتباری مشخصی برای هر فرد در نظر گرفته شده و این مستلزم ایجاد روال‌های اعتباری است و بانک مرکزی هم در حال ایجاد بسترهای لازم برای اجرای آن است. اما این کار باوجود مزایای زیاد خود، می‌تواند خیلی سخت‌گیرانه باشد و مشکلات عدیده‌ای هم ایجاد کند. به همین دلیل بانک مرکزی سعی می‌کند با تأمل بیشتری وارد فاز این بخش از قانون شود. ان‌شاءالله به‌زودی با رتبه‌بندی مشتریان در زمان تخصیص چک مواجه خواهیم بود»


چک الکترونیک نافی چک فیزیکی نیست 


او درباره چک الکترونیک هم گفت: «این چک متفاوت از چک فیزیکی نیست تنها تفاوت این است که فیزیک از چک گرفته می‌شود و با امضای الکترونیک به چک الکترونیک اعتبار داده می‌شود. اما این یک محصول خواهد بود که در سبد محصولات بانکی قرار می‌گیرد و اگر مشتری تمایل داشته باشد از چک الکترونیک استفاده می‌کند.»

منبع فارس
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.