راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مدیرعامل ایرانسل: امکان پژوهش درباره ۶G را برای دانشمندان‌مان فراهم می‌کنیم

مدیرعامل ایرانسل در افتتاحیه سومین سمپوزیوم مخابرات بی‌سیم نوری و موج میلی‌متری غرب آسیا (WASOWC2020)، بر توسعه پژوهش‌های دانشگاهی در زمینه نسل ششم تلفن‌همراه (۶G)، تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل؛ این سمپوزیوم به‌صورت آنلاین و به زبان انگلیسی، به میزبانی دانشگاه تربیت‌مدرس، از سه‌شنبه، ۴ آذرماه ۱۳۹۹ آغاز شده و تا چهارشنبه ۵ آذرماه ادامه خواهد داشت. در این رویداد آنلاین، پژوهشگران عرصه ارتباطات و فناوری‌ اطلاعات از کشورهای گوناگون، در قالب‌ کارگاه‌های مختلف، آخرین یافته‌های خود را در حوزه ارتباطات بی‌سیم نوری و موج میلی‌متری به اشتراک می‌گذارند. در طول برگزاری این سمپوزیوم، ضمن سخنرانی سخنرانان کلیدی و دعوت‌شده بین‌المللی و داخلی و ارائه مقالات توسط دانشجویان و پژوهشگران، نشست‌هایی نیز در زمینه روندهای فناوری ۵G  و ویروس کرونا برگزار می‌شود.

بیژن عباسی‌آرند در این همایش آنلاین، با اشاره به اینکه در روزگار فعلی، تصور زندگی بدون وجود ارتباط، کار دشواری است، گفت: «تحول در زندگی روزمره ما در طول دهه‌های گذشته، فراتر از تصور بود. فرصت‌های ارائه شده توسط ارتباطات بی‌سیم، جهان ما را به جلو سوق داده و اکنون بیش از هر زمان دیگر، آماده و مشتاق هستیم تا کشف کنیم که این فناوری پیشرفته، چه مزایای بیشتری ارائه می‌دهد.»

مدیرعامل ایرانسل تاکید کرد: «ارتباطات بی‌سیم، همه ما را به دوران سبک زندگی دیجیتال سوق داده است؛ سبک زندگی‌ای که عمدتا متمرکز بر رفاه مردم و تامین نیازهای منحصر به فرد و متنوع آنها، به سریعترین و کارآمدترین روش است و ایرانسل به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، مفتخر است که در توسعه سبک زندگی دیجیتال در ایران، سهیم بوده است. ما افتخار می‌کنیم که در کنار دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، سهم خود را ایفا کنیم تا این فناوری را به حداکثر توانایی خود ارتقا دهیم.»

او همچنین به تغییر آشکار بین بازیگران اصلی بازارهای جهان و تصاحب جایگاه برتر خودروسازان توسط شرکت‌های حوزه فناوری‌ اطلاعات اشاره و تصریح کرد: انقلاب دیجیتال با سرعت و مقیاسی بی‌سابقه، زندگی و جوامع ما را متحول کرده و فرصت‌های بی‌نظیر و چالش‌های دلهره‌آوری را فراهم کرده است و هسته اصلی اقتصاد دیجیتال، بخش ارتباطات و فناوری‌اطلاعات است که کالاها و خدمات دیجیتال بنیادین را تولید می‌کند و به بازده اقتصادی منجر می‌شود.

مدیرعامل ایرانسل با اشاره به سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی جهان و آمار رو به رشد آن در ایران، نقش سازمان‌های غیردولتی را در این زمینه، حیاتی برشمرد و تأکید کرد: «ارتباطات از راه دور، طیف گسترده‌ای از منافع را برای یک هدف مشترک تسهیل می‌کند و نقش اپراتورهای همراه، به‌ویژه ایرانسل، در دستیابی به این مهم، قابل توجه است. ایرانسل، به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، با دارا بودن بیش از ۴۳ درصد از سهم بازار، تقریبا نیمی از ترافیک داده‌های کشور را منتقل می‌کند و اکنون به عنوان اگر نه اصلی‌ترین، لااقل یکی از بازیگران اصلی در اقتصاد دیجیتال ایران شناخته می‌شود.»


۵G در مقایسه با ۴G


عباسی‌آرند، با ارائه شاخص‌های تکامل نسل‌های مختلف شبکه‌های تلفن‌همراه، به ارائه خدمات نسل پنجم تلفن‌همراه (۵G) توسط ایرانسل برای اولین بار در ایران اشاره کرد و گفت: «در مقایسه با ۴G، نسل پنجم به‌طور مشخص، ارتباطی با سرعت بسیار بالا، اتصال قوی‌تر ، قابل اعتمادتر و با ضریب تأخیر بسیار پایین‌تر ارائه می‌دهد.»

وی به چند مزیت اصلی ۵G در مقایسه با فناوری ۴G اشاره کرد و گفت: «۵G تا ۲۰ برابر سریعتر از ۴G است، در هر کیلومتر مربع، از اتصال ۱۰ برابر دستگاه بیشتر پشتیبانی می‌کند و ضریب تأخیر آن، تا ۲۵ برابر کمتر از ۴G است.»

مدیرعامل ایرانسل اقدامات ایرانسل برای اطمینان از آمادگی برای ورود به عصر ۵G را برشمرد و افزود: «شبکه ایرانسل به طور میانگین، با انتقال بیش از ۹ پتابایت دیتا در روز، به بیش از ۳۷ میلیون کاربر دیتا دست یافته و بزرگترین اپراتور اینترنت همراه در ایران است.»

به گفته عباسی‌آرند زیرساخت‌های خدمات دیجیتال با برند ایرانسل در حوزه‌های مختلفی مانند آموزش آنلاین، ویدئو و سرگرمی، Open API، تبلیغات و موارد دیگر توسعه داده شده است. همچنین مشارکت‌های دیجیتالی متعدد با ارائه‌دهندگان محتوا و سایر صنایع حوزه دیجیتال، موجب ایجاد بیش از ۲۵۰۰ شغل مستقیم و ۴۰ هزار شغل غیرمستقیم شده است.

عباسی‌آرند در صحبت‌هایش افزود: «ایرانسل با هدف دیجیتالی کردن بسیاری از امور زندگی روزمره، به طور مستقیم در طیف وسیعی از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است. شاخص‌ترین شرکت در این زمینه، گروه اسنپ است که خدماتی مانند تاکسی آنلاین، خرید، سفر و … را ارائه می‌دهد و با اشتغال مستقیم ۲۹۰۰ کارمند و اشتغال غیرمستقیم بیش از ۱.۵ میلیون نفر، می‌تواند به عنوان الهام‌بخش‌ترین شرکت دیجیتال در ایران به شمار رود.»


آیا ۶G واقعی است؟


مدیرعامل ایرانسل همچنین گفت: «در کنار پیشرفت‌های چشمگیری که ۵G، در کنار ۴G، در ارتباطات موبایل ایجاد کرده است، بیایید لحظه‌ای فکر کنیم که نسل ششم تلفن‌همراه قرار است چگونه دنیای ارتباطات را تقویت کند.» او در پاسخ به این که آیا ۶G واقعی است، توضیح داد: «قطعا بله. ما قویا اعتقاد داریم که به زودی زمان آن خواهد بود که ۵G نیز با فناوری پیشرفته‌تری جایگزین شود، همانطور که در ۵۰ سال گذشته، این اتفاق افتاده است. اگر چه ۶G در حال حاضر در مرحله پژوهش است تا عملکرد و اثربخشی آن تعیین شود.»

به گفته او با توجه به آن چه که توسط نقش‌آفرینان برجسته در صنعت ارتباطات ارائه شده است، به نظر می‌رسد حدود یک دهه پس از ۲۰۲۰، زمان ظهور ۶G باشد و سرعت آن را حداکثر ۱۰ ترابایت بر ثانیه پیش‌بینی کرده‌اند.

عباسی‌آرند درمورد اینکه چه کسی اکنون روی ۶G کار می‌کند، گفت: «مؤسسه‌های مهم ارتباطاتی، قدرت‌های جهانی و کشورهای پیشرو در توسعۀ ICT، فعالیت برای پروژه‌های ۶G خود را آغاز کرده‌اند. برای تاکید بر اهمیت این مسأله، همان‌طور که ممکن است در رسانه‌ها هم دیده باشید، دولت‌ها نیز مشتاق پژوهش و تدوین برنامه‌هایی برای تحولات آینده هستند. به عنوان نمونه، آمریکا، ژاپن، چین و فنلاند، پیش از این اقدامات قابل توجهی را برای پیش‌بینی جنبه‌های نسل ششم تلفن‌همراه انجام داده‌اند.»

عضو هیأت‌علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت‌مدرس، در بخش پایانی سخنرانی خود تأکید کرد: «در کنار پیشرفت‌های چشمگیر در توسعۀ ۵G تاکنون، هم از نظر علمی و هم از دیدگاه فنی، توجیه کافی برای همه ما وجود دارد تا بپذیریم که ۵G، تأثیر مثبتی را برای اکثر جنبه‌های زندگی روزمره و اقتصاد ما به همراه خواهد آورد تا توسط صنایع، هر چه بیشتر توانمند شوند. من با افتخار اعلام می‌کنم که ما اکنون، با فراهم کردن امکان فعالیت برای دانشمندان و کارشناسان خود، یک جهش رو به جلو انجام داده‌ایم تا آنها فراتر از حد معمول بیاندیشند و ایده‌های پیشگامانۀ خود را به اشتراک بگذارند تا در چشم‌اندازهای آینده، به این ایده‌ها جامه عمل پوشانده شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.