راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

دستور اجرایی شدن مصوبه مربوط به تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمزارز صادر شد

محمود واعظی سرپرست نهاد ریاست جمهوری و رئیس دفتر رئیس‌جمهور به نامه کمیسیون بلاکچین و رمزارز نصر پاسخ داد. در این نامه از ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، آقای مویدی خرم‌آبادی خواسته شده است نسبت به اجرایی شدن مصوبه هیئت‌وزیران مبنی بر تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمزارز موجود در کشور اقدام صورت گیرد.

تیرماه سال جاری بود که هیئت‌وزیران مصوبه‌ای را تصویب کرد که تکلیف دستگاه‌های ماینر موجود در کشور تعیین شد. درواقع کلیه دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز (ماینر) مکلف شدند حداکثر ظرف مدت یک ماه از زمان اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، نسبت به ثبت مشخصات هویتی خود به همراه تعداد و نوع دستگاه‌هایی که در مالکیت آنها است، در سامانه‌ای که وزارت صمت تعیین می‌کند، مطابق فرم موجود در این سامانه اقدام کرده و حسب مورد ازطریق درگاه پرداخت اینترنتی تعبیه شده در همین سامانه، نسبت به پرداخت کلیه حقوق و عوارض دولتی اقدام کنند.

در این مصوبه اعلام شده بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است در سامانه‌های مربوط به خود، درگاه‌ها و قسمت‌هایی را اضافه کند که این روند خود اظهاری اجرا شود. همچنین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز موظف شد دستورالعمل‌ و آیین‌نامه‌ای را تعیین و تدوین کند که این کار در کنار مراحل وزارت صمت بتواند به‌درستی پیش رود. اما تاکنون پس از گذشت چهارماه، آیین‌نامه اجرایی مصوبه مذکور توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ و اجرا نشده است.

بر این اساس کمیسیون بلاکچین و رمزارز نصر دوازدهم آبان‌ماه سال جاری طی نامه‌ای رسمی به دکتر محمود واعظی سرپرست نهاد ریاست جمهوری و رئیس دفتر رئیس‌جمهور خواستار پیگیری عاجل اجرایی شدن مصوبه هیئت‌وزیران در خصوص تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمزارز شد. در متن این نامه آمده است که «متاسفانه مصوبه شماره ۳۹۲۲۸/ت۵۷۳۷۳، مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ هیئت محترم وزیران در خصوص تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمزارز موجود در کشور که متضمن شروع فعالیت‌های قانونی و جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی است، تاکنون پس از گذشت چهار ماه، آیین‌نامه اجرایی مصوبه مذکور توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ و اجرا نشده و به‌تبع آن فعالیت‌های مرتبط یا توقیف گردیده و یا بخشی از آن توسط نهادهای مرتبط با برخوردهای قضایی و انتظامی متوقف می‌شود. مستدعی است با عنایت به توانمندی‌های بالای این صنعت در امر اشتغال ارزآوری و پشتیبانی از پول ملی، مقرر فرمایید هرچه سریع‌تر نسبت به اجرایی شدن مصوبه مذکور اقدام عاجل صورت پذیرد و جلوی خسران بیشتر برای کشور، دولت و فعالین بخش خصوصی گرفته شود.»

همچنین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به‌عنوان متولی این حوزه و پل ارتباطی بین بخش خصوصی و حاکمیتی آمادگی خود را برای همکاری با نهادهای رگولاتور و همچنین ارائه و اجرای طرح ساماندهی فعالان حوزه استخراج رمزارز، مدیریت سامانه‌های تولیدی رمزارز و ارائه کلیه راهکارهای موردنیاز و رفع مشکلات احتمالی در اجرای طرح مذکور را اعلام می‌دارد.

سپس دیروز یعنی ۱۹ آبان‌ماه محمود واعظی سرپرست نهاد ریاست جمهوری و رئیس دفتر رئیس‌جمهور به نامه کمیسیون بلاکچین و رمزارز نصر پاسخ داد. در این نامه از ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، آقای مویدی خرم‌آبادی خواسته شده است نسبت به اجرایی شدن مصوبه هیئت‌وزیران مبنی بر تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمزارز موجود در کشور اقدام صورت گیرد. متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای مویدی خرم‌آبادی، رئیس محترم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

سلام‌علیکم

به پیوست تصویر نامه ۲۷۸/ ص ک /۹۹ مورخ ۱۳۹۹/۸/۱۲ دبیر کل محترم سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و ضمایم آن در خصوص «درخواست اجرایی شدن مصوبه مربوط به تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز موجود در کشور» برای اقدام لازم ارسال می‌شود.

در نهایت صبح امروز جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدرضا پورابراهیمی برگزار شد، موضوع بررسی رمزارزها و قانون‌گذاری آن‌ها موردبحث و بررسی قرار گرفت، همچنین در این جلسه مویدی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن ارائه گزارش از آخرین روند پیگیری‌ها، اعلام کرد که عطف به جوابیه نامه کمیسیون بلاکچین و رمزارز نصر که مورخ ۹۹/۰۸/۱۹ توسط ریاست دفتر رئیس‌جمهور واعظی به دست آنها رسید، جلسه ستاد امروز مورخ ۹۹/۰۸/۲۰ برگزار و دستورالعمل و آئین‌نامه‌های مربوط ابلاغ و از هفته آینده مشکل ماینر‌ها حل خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.