راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

هوش مصنوعی با‌دقت بالای ۹۰ درصد مبتلایان بدون علامت کرونا را شناسایی می کند

محققان دانشگاهی هوش مصنوعی را توسعه دادند که با استفاده از ۳ شبکه عصبی ابتلا به کووید ۱۹ را حتی در افراد بدون علائم ابتلا به بیماری شناسایی می‌کند.

محققان دانشگاه MIT با این سیستم می‌توانند سرفه اجباری افراد مبتلا به کرونا را حتی در صورت عدم وجود نشانه، ردیابی کنند.

برای این منظور آنها چند شبکه عصبی را توسعه دادند که قابلیت ایجاد شناسایی تغییرات نامحسوسی ناشی از تاثیرات ابتلا به ویروس کرونای جدید را دارد.

یکی از شبکه‌های عصبی قدرت صوتی فرد را می‌سنجد و دیگری وضعیت احساسی را رصد می‌کند که نشان دهنده زوال عصبی است مانند افزایش ناامیدی. سومین شبکه عصبی تغییرات در عملکرد سیستم تنفسی را رصد می‌کند. اطلاعات به دست آمده از این سیستم‌ها در الگوریتمی به کار گرفته می‌شود که تحلیل ماهیچه‌ای (سرفه‌های ضعیف‌تر) را کنترل و چشم اندازی کامل‌تر از سلامت فرد فراهم می‌کند.

 سیستم هوش مصنوعی در تست‌های اولیه بسیار کارآمد بود. پس از آنکه محققان این مدل را روی هزاران مدل سرفه و نمونه دیالوگ آزمایش کردند، فناوری مذکور توانست با دقت ۹۸.۵ درصد سرفه‌های افراد مبتلا به کووید ۱۹ را تشخیص دهد. این سیستم ۱۰۰ درصد مبتلایان به این بیماری که نشانه‌ای در آنها رصد نشده بود را نیز شناسایی کرد.

البته چنین سیستمی محدودیت‌هایی نیز دارد. این فناوری برای تشخیص مبتلایان به کووید ۱۹ که نشانه‌های آشکار دارند، توسعه نیافته زیرا ممکن است این افراد دارای بیماری‌های پس زمینه‌ای یا شرایطی باشند که رفتار مشابهی را ایجاد می‌کند. هرچند این سیستم برای شناسایی کووید ۱۹ توانمند است اما باز هم نمی‌توان فقط با تکیه بر شناسایی آن به طور قطعی ابتلای فرد به کووید ۱۹ را تأیید کرد.

منبع مهر
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.