راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نرخ سودآوری شرکت‌ها در بورس افزایش یافته است / سهامداران با تأمل خریدوفروش کنند

وزیر اقتصاد دیروز ششم آبان‌ماه در حاشیه جلسه با کمیسیون اقتصادی و نمایندگان مجلس از افزایش نرخ سودآوری شرکت‌ها خبر داد. به‌گفته او شرکت‌های بورسی از بنگاه‌های گلچین و صادراتی هستند که در حال حاضر نرخ رشد سود برخی از آنها بیش از ۳۰۰ درصد بوده است.

فرهاد دژپسند با بیان اینکه یکی از ارکان بازار سرمایه شورای عالی بورس است، گفت: «ریاست این شورا با وزیر اقتصاد است که این شورا وظیفه سیاست‌گذاری دارد و از دیگر ارکان بازار، سازمان بورس است که وظیفه آن نظارت عملیاتی است و نهاد ناظر در بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار است.»

او با اشاره به گفت‌وگو با نمایندگان مجلس درباره وضعیت موجود در بازار سرمایه گفت: «چند روزی است که وضعیت شاخص مطلوب نیست، اما باید بدانیم هر تصمیمی در بازار سرمایه تاثیرگذار است. به طور مثال بحث افزایش نرخ سود را داشتیم که خوشبختانه بلافاصله از سوی بانک مرکزی تکذیب شد. البته موضوع بسیار مهم این است که تاثیرگذاری نرخ سود بر نقدینگی قطعیت ندارد

وزیر اقتصاد با تاکید براینکه نهادهای نظارتی و حاکمیتی در بازار سرمایه موفقیت‌هایی به دست آوردند، گفت: «مهم‌ترین موفقیت ریل‌گذاری قوانین در بازار سرمایه بود. همچنین در حال حاضر از ۳۲۰ شرکت در بورس ۱۸۲ شرکت کارگزار دارند. (یعنی بازارگردان دارند) به این معنا که ما امروز بازارساز داریم و می‌توانیم اوراق تبعی داشته باشیم.»

او ادامه داد: « p/e برخی از شرکت‌ها به ۴ رسیده است که این عدد بسیار خوبی است.» دژپسند با تاکید بر اینکه از سهامداران خواهش می‌کنم با تأمل نسبت به خریدوفروش سهام خود اقدام کنند، گفت: «سهامداران بدانند که امروز سهام ارزنده خود را می‌فروشند و با تأمل در این بازار صبر کنند تا مجبور به ارزان فروشی نشوند.»

دژپسند افزود: «عده‌ای می‌گویند چرا از بازار حمایت نمی‌شود، اما حمایت ما در بازار ایجاد قوانین و مقررات و اصلاح آنها است و بهترین حمایت اطلاع‌رسانی از وضعیت بازار می‌تواند باشد. وقتی از سودآوری شرکت‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنیم یعنی این شرکت‌ها اعتبارآور هستند و نباید سهام آنها ارزان به فروش برود.»

او تاکید کرد: «البته بنده به‌عنوان یک مقام مسئول به سهامداران نه می‌گویم بفروشید نه می‌گویم بخرید.»

منبع پایگاه خبری سنا
1 نظر
  1. همایون رحمانی می‌گوید

    ولا ما از اولین روز در بانک قوامین سی درصد اول را هنوز پرداخت نکردند واقعا خیلی شرم اوره با ملت این کارها رو انجام میدند بانکها خیلی افتضاح کار کردند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.