راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

عملکرد شبکه بانکی در اجرای طرح اعطای تسهیلات کرونا بررسی شد / لزوم تسریع در پرداخت تسهیلات مرتبط با کرونا

«جلسه بحث‌وبررسی عملکرد شبکه بانکی در اجرای طرح اعطای تسهیلات کرونا» به ریاست قائم مقام بانک مرکزی و با حضور اعضای هیئت مدیره بانک‌های عامل، نمایندگان «وزارت راه و شهرسازی» و «وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی» در محل این بانک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این جلسه به منظور بررسی عملکرد شبکه بانکی در عمل به مصوبات ستاد کرونا برای اجرای «طرح اعطای تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا» و «تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران» برگزار و بر لزوم تسریع و تسهیل در پرداخت تسهیلات مذکور، تاکید شد.

همچنین درخصوص موضوع تمديد پرداخت تسهيلات به «مشاغل و کسب‌وکارها و حوزه‌های حمل‌و‌نقل آسيب ديده از کرونا» تا پايان مهر ماه سال جاري و حسب مباحث طرح شده در جلسه و با توجه به کثرت افراد در صف دریافت تسهیلات، موارد زیر به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ شد:

۱. با توجه به محدودیت‏‌های موجود به منظور مراجعه متقاضیان به بانک‌‏های عامل برای تکمیل مدارک برای اخذ تسهیلات،‌ چنانچه متقاضی نسبت به تکمیل پرونده خود اقدام کند،‌ بانک‏‏‏ یا موسسه عامل مساعدت لازم را در اعطای تسهیلات تا پايان زمان اجرای طرح به عمل آورد.

۲. ملاک اعطای تسهيلات به کسب‌وکارهای موردنظر، تاييد متقاضی توسط «وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی» و دستگاه اجرايی ذيربط و مستندات ارائه شده از طريق سامانه «کارا» است. از اين رو لازم است بانک‏‌ها از اخذ مدارک و مستندات مربوط به فهرست بيمه کارکنان و …. خودداری کرده و صرفاً نسبت به اخذ مدارک هويتی و وثايق از متقاضيان تسهيلات یاد شده مطابق با موارد مندرج در دستورالعمل اجرايی مربوط، اقدام کنند.

همچنین برای «کسب‌وکارهای آسیب‌دیده حوزه گردشگری» (زیر‌ رسته‌های مصوب کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا) حسب تصمیم‌های اتخاذ شده در سی‌ونهمين جلسه ستاد ملی مديريت کرونا مورخ 12‏ مهرماه 1399 و ابلاغیه انجام شده در این خصوص، بر پرداخت تسهیلات با شرایط زیر تاکید شد:

  • بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده تا پایان سال 1399 امهال می‌شود.
  • با پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده حوزه مذکور بر اساس بنگاه محوری، مطابق دستورالعمل مصوب کارگروه اقتصادی مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا موافقت شد. متقاضیان مجازند تا پایان آذرماه سال جاری ثبت نام کنند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات از اول اردیبهشت ماه سال 1400 خواهد بود. بنگاه‌هایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت کرده‌اند نیز مجاز به دریافت مابه‌التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.