راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

سهم موسسان در شرکت‌های تامین سرمایه به ۶۰ درصد می‌رسد

در جلسه شورایعالی بورس روز سه‌شنبه، ۲۲ مهرماه، در خصوص فرآیند دادوستد سهام عدالت و تأسیس شرکت‌های تأمین سرمایه تصمیم‌گیری شد.

حسن قالیباف اصل، دبیر و سخنگوی شورای عالی بورس در این جلسه ضمن بیان اینکه تا به حال ۲۷ شرکت آماده پذیرش در بورس شده‌اند، به آخرین وضعیت سهام عدالت و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اشاره کرد و افزود: «در جلسه امروز آخرین وضعیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و سهام عدالت بررسی و گزارشی در این خصوص به شورایعالی بورس ارائه شد. بر اساس آیین‌نامه ابلاغ شده در مردادماه، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی موظف بودند سهامداران خود را شناسایی و اسامی آنها را در سامانه ثبت کنند.

سخنگوی شورای عالی بورس ادامه داد: «دو ماه از ابلاغ آیین‌نامه سپری شده و اکنون شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره سهامداران را برای حضور در مجمع دعوت کنند.»

او ادامه داد: «شرکت‌های سرمایه‌پذیر هم باید سود سهامدارانی که روش مستقیم و غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، مطابق سایر سهامداران پرداخت کنند. به این ترتیب سود سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، به حساب شخصی واریز و سود افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، به حساب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واریز می‌شود.»

قالیباف به ضرورت اصلاحات مصوبه سال ۱۳۹۱ شورایعالی بورس در خصوص شرکت‌های تأمین سرمایه نیز اشاره کرد و افزود: «با توجه به مصوبات شورا در سال ۱۳۹۱ تأسیس شرکت‌های سرمایه‌گذاری مؤسسان می‌توانستند حداکثر ۳۵ درصد یک شرکت تأمین سرمایه را داشته باشند، اما امروز با اصلاحاتی که در این مصوبه صورت گرفت مؤسسان شرکت‌هایی که سهام عام تشکیل می‌دهند، فارغ از این که یک گروه یا چند گروه باشند، می‌توانند حداکثر۶۰ درصد یک شرکت تأمین سرمایه را داشته باشند و مجاز هستند که ۴۰ درصد مابقی را پذیره‌نویسی عمومی کنند. همچنین اگر گروه یا گروه‌هایی عضو هیات مدیره و سهامدار یک شرکت تأمین سرمایه باشند، نمی‌توانند در دیگر شرکت‌های تأمین سرمایه به عنوان عضو هیات مدیره حضور داشته باشند.»

منبع پایگاه خبری سنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.