راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

شمارش درخت‌ها و تبرها / چگونه رسیدهای کاغذی بی‌ارزش جنگل‌ها را تهدید می‌کند؟

رسیدهای بانکی که به راحتی آنها را دریافت می‌کنیم و دور می‌اندازیم در یک سال می‌تواند 76 هزار اصله درخت را به‌دست تبرها بسپارد

همه رسیدشان را می‌خواهند تا نگاه کوتاهی به آن‌ بکنند و دورش بریزند. کسی به درخت‌ها فکر نمی‌کند. کسی نگران محیط‌زیست نیست و جنس دغدغه‌ها مدت‌هاست که دیگر فرق کرده است. فرقی ندارد تراکنشی که انجام شده چقدر ارزش دارد اما تا همین 2 سال پیش برای هر تراکنش ۲ رسید 9 سانتی‌متری چاپ می‌شد و اعداد را در مصرف کاغذ حرارتی صنعت بانکداری چندبرابر می‌کرد. حالا با اینکه ارائه یک رسید تا حدودی تبدیل به فرهنگ همگانی شده و طول کاغذها تا ۵ سانتی‌متر کاهش پیدا کرده اما همچنان به واسطه افزایش تقاضا، مصرف کاغذ در شبکه پرداخت کشور هم صعودی به‌نظر می‌رسد.

براساس اعلام برخی منابع، مصرف کاغذ حساس حرارتی صرفاً در نظام پرداخت کشور حدود ۱۴ هزار تن در سال است که تقریباً ۹۵ درصد این حجم از کاغذ از محل واردات و حدود ۵ درصد نیز توسط شرکت‌های تولید‌کننده داخلی تأمین می‌شود و یک برآورد غیررسمی می‌گوید که حدود ۹۶۰۰‌تن از این حجم از کشورهای کره‌جنوبی، چین و آلمان به ایران وارد می‌شود. اگر نرخ‌های سال 98 را مبنای محاسبات قرار دهیم، قیمت هر تن کاغذ حساس حرارتی چینی ۱۳ هزار و ۵۰۰ دلار و قیمت هر تن کاغذ آلمانی ۱۵ هزار دلار برآورد می‌شود.

فارغ از هزینه‌هایی که چاپ کاغذهای رولی به اقتصاد کشور – در این بی‌ارزی- تحمیل می‌کند، سالانه حداقل 76 هزار اصله درخت برای تولید رول‌هایی که ما چند ثانیه به آنها نگاه‌ کرده و دور می‌اندازیم قطع می‌شوند. ما تا به حال چند درخت را به کام مرگ کشانده‌ایم؟ وقتی در برابر سؤال «آیا رسید می‌خواهید؟» از گفتن یک «نه‌» ساده دریغ کرده‌ایم…


در دنیای تکنولوژی‌زده امروز چطور می‌توانیم به محیط‌زیست کمک کنیم؟


اولین قدم شاید انصراف از دریافت رسید است. به فروشنده بگویید که نیاز به رسید بانکی ندارید! پیامک‌های گردش حساب برای بررسی رقم واقعی خرید شما کافی است. گام بعدی دریافت‌نکردن‌ رسید‌های غیرضروری از عابربانک‌ها است که در این‌باره البته شما می‌توانید امور بانکی خود را با گوشی‌های هوشمندتان انجام دهید تا اساساً گذارتان به ATM‌ ها نیفتد. رسید دیجیتال راه‌حلی است که امروز در سراسر دنیا از آن استفاده می‌شود و در ایران نیز در حال اتفاق‌افتادن است.

در این فرایند کاربر از طریق موبایل خود و اپلیکیشنی که در موبایلش دارد، زمانی که روی کارت‌خوان یا خودپرداز تراکنشی انجام می‌دهد، رسید آن را بلافاصله در موبایل خود دریافت می‌کند. مشابه این فرایند که در حال انجام است، موضوع OTP است که بسیاری از بانک‌ها به سمت آن رفته‌اند و به‌نحوی ارتباط موبایل فرد را با آن درگاهی که کار می‌کند، برقرار می‌کند. استفاده از OTP نشان داده است که بانک‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند و در بحث رسید دیجیتال نیز چون فرایند مشابه است، کاملاً می‌توان رسید کاغذی را حذف کرد. همراه این تکنولوژی باشیم. درختان وظیفه تأمین کاغذهای بی‌مصرف ما را ندارند.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالاتر برروی آن کلیک کنید.

منبع همشهری
نویسنده / مترجم مائده امینی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[logo_showcase id=”298325″]