راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

زندگی شهری ساده‌تر می‌شود: برداشت خودکار قبوض شهری از حساب بانکی

به زودی طرحی پیاده می‌شود که قبوض شهری بدون نیاز به هیچ کاری به صورت مستقیم از حساب‌های بانکی که مردم معرفی می‌کنند و به طور خودکار برداشته می‌شود.

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اعلام اینکه تعداد تراکنش‌های بانکی با واریز عیدانه ۸۵ و ۱۰ هزار تومانی به مردم در تاریخ ششم اسفندماه جاری رکورد زد، گفت: یکی از طرح‌های در دستور کار این بانک برداشت مستقیم قبوض از حساب مشترکان به صورت خودکار است.

به گزارش مهر، ناصر حکیمی در نشست خبری در بانک مرکزی در مورد برنامه‌های پایان سال بانک مرکزی گفت: متوسط تراکنش‌ها در تاریخ ۱۳ اسفند ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰ تا ۷۵ درصد رشد داشته است.

 

۶۳ میلیون تراکنش در یک روز

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اشاره به رکوردزنی تراکنش‌های بانکی در تاریخ ششم اسفند جاری با توجه به واریز کمک‌های جبرانی دولت به خانوارها، گفت: بیش از ۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تراکنش در شبکه شتاب و ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تراکنش در شبکه شاپرک در این روز به ثبت رسید که در مجموع ۶۳ میلیون تراکنش را رقم می‌زند که رکورد قابل توجهی بوده است.

 

مردم از پرداخت الکترونیک استقبال کرده‌اند

وی گفت: روز گذشته تعداد تراکنش شبکه شتاب حدود ۲۵ میلیون و شبکه شاپرک ۲۲ میلیون بوده است. تراکنش‌های شاپرک در پایانه‌های فروش نشان دهنده عمق تحول در پرداخت‌های الکترونیکی است.

وی گفت: ۵۳ درصد کل تراکنش‌های بانکی مربوط به تراکنش پایانه‌های فروش، ۴۰ درصد مربوط به خودپرازها، ۵ درصد اینترنت و ۵ درصد موبایل و تلفن ثابت است.

 

بیشترین تراکنش‌ها برای برداشت وجه

حکیمی گفت: از ۴۰ درصد تراکنش‌های دستگاههای خودپرداز، نیمی شامل برداشت وجه و مابقی مربوط به مانده‌گیری، انتقال وجه و … است اما به لحاظ ارزش، روند کالا متفاوت است به طوری که کمتر از ۲ تا ۳ درصد مبلغ تراکنش‌ها مربوط به وجه و بقیه مربوط به دو خدمت خرید از پایانه فروش و انتقال وجه است. ۴۰ درصد تراکنش‌ها مربوط به انتقالی‌ها و ۶۰ درصد خرید از پایانه‌های فروش است.

 

روزهای پرفشار اسفند

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه از ۱۵ اسفندماه به بعد با توجه به پرداخت حقوق و عیدی و در عین حال کمک‌های جبرانی مانند یارانه‌ها را خواهیم داشت، موج افزایش تراکنش‌های بانکی را شاهد خواهیم بود، این در حالی است که بانک‌ها از بهمن ماه تیم‌های شبانه‌روزی را برای ایام پایانی سال ترتیب داده‌اند و از آمادگی کامل برخوردارند.

وی افزود: حجم تراکنش‌های موفق روز گذشته در مرکز شتاب بالغ بر ۹۹.۲۵ درصد و در شبکه شاپرک ۹۹.۳۶ درصد بوده است. در عین حال، از ابتدای اسفند تاکنون ۹۸.۳ درصد تراکنش‌ها در شبکه شتاب و ۹۸.۵ درصد در شبکه شاپرک موفق بوده است.

 

برداشت خودکار مبلغ قبوض شهری از حساب مردم

حکیمی، تعداد تراکنشهای روزانه را ۴۷ تا ۶۳ میلیون تراکنش عنوان کرد و یکی از طرح‌های در دستور کار بانک مرکزی را برداشت مستقیم قبوض از حساب مشترکین به صورت خودکار با توجه به حسابی که مشتری تعیین می‌کند، اعلام کرد که بر این اساس، پرداخت قبوض مشترکین به صورت خودکار و مستقیم انجام خواهد شد.

منبع: مهر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.