راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چند نکته ساده برای اینکه ضد سرقت و ضد ضربه شوید

بانکداری و پرداخت الکترونیک کارها را ساده کرده. اما به همان اندازه چالش‌های فراوانی را هم باعث شده که در صورت عدم توجه به آنها این چالش‌ها می‌توانند دردسرساز شوند.

در برخی از گزارش‌ها اعلام شده بود مردم در هنگام استفاده از کارت بانکی به محیط اطراف خود توجه ندارند و رمز خود را وارد می کنند، در صورتی که احتمال این‌که شخصی او را زیر نظر داشته باشد زیاد است.

در همین زمینه معاونت اجتماعی پلیس فتا با هشدار به کاربران بانکداری الکترونیکی اعلام کرد: نگاهی به وضعیت شبکه بانکی کشور نشان می دهد بانکداری الکترونیکی طی سال‌های گذشته متحول شده است، همه بخش‌های بانکی کشور پذیرفته‌اند که بدون استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات نمی‌توان در جهت گسترش فعالیت‌های بانکی و همچنین ارتباط با کشورهای دیگر حرکت کرد.

 

نترسید ولی محتاط باشید

بانکداری الکترونیکی تکنولوژی جدیدی به شمار می آید که در کنار قابلیتهای فراوانش، مشکلات زیادی را نیز می‌تواند داشته باشد. کاربران این تکنولوژی نوپا در کشور جهت استفاده از این سیستم همچنان مردد و محتاط رفتار می‌کنند. در سال‌های اخیر شاهد افزایش تعداد برنامه‌های مخربی هستیم که هدفشان نقل و انتقال آنلاین بانک‌ها بوده است.

افشای اطلاعات محرمانه و دسترسی افراد متجاوز به آنها می تواند برای موسسه‌های مالی نیزگران تمام شود. تغییر یا دوباره وارد کردن اطلاعات توسط افراد غیرمجاز یکی از راه‌های حمله به سیستم‌هاست که می تواند آسیب بزرگی به موسسه‌ها و مشتریان آنها بزند.

معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا در پی افزایش، اعلام آمار سوء استفاده از حساب‌های بانکی در برخی استان‌های کشور اعلام کرد: صاحبان حساب‌های بانکی باید در هنگام استفاده از کارت‌های بانکی، پرداخت‌های غیر حضوری و همچنین مشاهده وضعیت حساب‌های خود از طریق فضای مجازی شرایط امنیتی استفاده از این نوع خدمات را کاملا رعایت کند.

 

مراقب محیط و اطرافیان‌تان باشید

در برخی از گزارش‌ها اعلام شده فرد در هنگام استفاده از کارت بانکی به محیط اطراف توجه نداشته و خیلی راحت رمز خود را وارد می کند، در صورتی که احتمال این‌که شخصی او را زیر نظر داشته باشد و یا سیستم مورد استفاده وی یک نمونه تقلبی جهت کپی کارت و رمز شخصی وی باشد زیاد است.

یکی دیگر از موارد مورد بررسی در این زمینه قرار دادن کارت به شخص فروشنده است، در این حالت با بیان رمز خود به فروشنده احتمال سرقت اطلاعات خود را افزایش می‌دهند.

راه حلی را که در اینجا در جهت مقابله با این موارد باید بیان کنیم، این است که به محض استفاده از کارت خود در چنین جاهایی سریعا شماره رمز خود را از طریق عابر بانک و یا با مراجعه حضوری به بانک ، خود آن را تغییر دهید. حتی در هنگامی که از کارت یا حساب بانکی استفاده نمی کنید یک دوره مشخص شده مثلا دو هفتگی را جهت کنترل حساب، در نظر داشته باشید.

در چند مورد از کلاهبرداری‌های اعلام شده، صاحبان حساب بدلیل چک نکردن حساب خود ، وقتی جهت برداشت حساب به بانک یا عابر بانک مراجعه کرده‌اند با حساب خالی مواجه شده‌اند.

 

پلیس فتا در کمین خلافکاران آنلاین

معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا در پایان هشدار داد: تیم کارشناسان و متخصصان از مدت ها قبل فضای مجازی پیرامون نقل و انتقالات بانکی کشور را زیر نظر داشته و چندین مورد منجر به دستگیری را تا این لحظه داشته است، متاسفانه بدلیل سهل انگاری مردم در این زمینه پرونده های زیادی به پلیس فتا ارجاع شده است، که پلیس به شدت در حال رسیدگی و برخورد قاطع با عاملان چنین جرایمی است و هرگز به مجرمان و کلاهبرداران فرصت چنین سوء استفاده هایی را در این فضای مجازی نداده و نخواهد داد.

منبع: عرش نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.