راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

همکاری سازمان نظام صنفی با قوه قضاییه در خصوص رسیدگی به پرونده‌های کسب‌وکارهای مجازی

باتوجه به رشد روزافزون کسب‌‌وکارهای اینترنتی قوانین مربوط به این حوزه نیز نیاز به به‌روزرسانی مداوم دارد. با پیچیدگی‌ها و چالش‌هایی که در این خصوص وجود دارد، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان مرجعی که همیشه از آخرین تحولات و روش‌های فعالیت کسب‌وکارهای آنلاین مطلع هست طی نامه‌ای خطاب به رییس قوه‌قضاییه پیشنهاد همکاری در خصوص مشورت و هم‌فکری داد و برای ایجاد زیرساخت لازم برای ارائه خدمات غیرحضوری در خصوص رسیدگی به بخشی از پرونده‌های فضای مجازی و کسب‌وکارهای آنلاین نیز اعلام آمادگی کرد.

متن نامه بدین شرح است:

جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین‌آقای رئیسی‌، رئیس محترم قوه قضاییه

با سلام و احترام،

همان‌طور که مستحضرید تعداد موضوعات و پرونده‌های مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات و کسب‌و‌کارهای اینترنتی همراستا با روند روبه رشد استفاده از اینترنت و توسعه اقتصاد دیجیتال روبه‌فزونی بوده و چالش‌های جدیدی را ایجاد کرده است. ذات فناوری اطلاعات ایجاب می‌کند که پدیده‌های مربوط به آنهم از پیچیدگی و تنوع بالایی برخوردار باشند.

فعالینی که اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکار برخط می‌کنند به شیوه جدید و پویا این مهم را به انجام می‌رسانند و در مواردی این نوآوری‌ها به نوعی است که قوانین سابق امکان پوشش آن‌ها را نداشته و سرعت رشد تکنولوژی بیشتر از سرعت تحول قوانین است و موجب شکاف بین نیازها و داشته‌ها و زمینه بروز تفاسیر مختلف در آرا است. این موضوع باعث می‌شود هنگام طرح شکایت یا بروز اختلافات حقوقی، قضات محترم و حتی کارشناسان محترم دادگستری در شناخت حقیقی این پدیده‌ها با مشکل مواجه شوند.

از این رو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان مرجعی که همیشه از آخرین تحولات و روش‌های فعالیت کسب‌وکارهای آنلاین مطلع هست پیشنهاد می‌کند در چارچوبی مدون برای ارائه نظر مشورتی به قضات محترم در پرونده‌های مرتبط در کنار دستگاه قضا قرار بگیرد. لذا از آن مقام محترم درخواست می‌شود در صورت صلاحدید دستور فرمایید قضات، بازپرسان و دادیاران در هر یک از مراحل رسیدگی به پرونده‌های مربوط به فعالیت در فضای مجازی، در صورت نیاز از نظر این سازمان استفاده کنند تا از این طریق بر فضای پیچیده این نوع کارها فائق شده و انشا رأی در راستای تسهیل فضای کسب‌وکار تسریع شود

همچنین این سازمان آمادگی دارد برای ایجاد زیرساختی جهت رسیدگی آنلاین به بخشی از پرونده‌های فضای مجازی و کسب‌وکارهای اینترنتی جهت تسریع در رسیدگی و حذف حضور فیزیکی اعضای دادگاه همکاری کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.