راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

جزئیات صندوق‌های ETF جدیدی که قرار است در بورس عرضه شوند، اعلام شد

معاون سازمان خصوصی‌سازی جزئیات ETF های بعدی (صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله) که قرار است در بورس عرضه شوند را اعلام کرد.

ابوالقاسم شمسی جامخانه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به عرضه سهام دولت در قالب ETF، اظهار کرد: «در خصوص ETF پالایشی کارها درحال انجام است. در این راستا تصمیم اولیه دولت چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس بود. درحال حاضر طبق مصوبه هیات واگذاری، دو پالایشگاه‌ بلوکی عرضه می‌شود.»

او ادامه داد: «پالایشگاه تبریز که آگهی شد و پالایشگاه بندرعباس هم به‌زودی آگهی می‌شود؛ بنابراین باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های نفت تهران و اصفهان، در قالب ETF پالایشی عرضه خواهد شد.»

معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه سومین ETF صنایع فلزی و خودروسازی است، عنوان کرد: «این صندوق شامل فولاد مبارکه و صنایع مس و سهام متعلق به دولت در سایپا و ایران خودرو می‌شود. در حال انجام کارها و مکاتبات هستیم. سهام برخی از این شرکت‌ها در وثیقه بانک‌ها قرار دارند که از وزارت صمت تقاضا شد که وثیقه جایگزین تعیین کند. با توجه به اینکه در این راستا، مصوبه هیات وزیران وجود دارد امیدواریم با دستور وزیر صمت این کار سرعت بگیرد.»

شورای عالی بورس بر اساس قانون بودجه امسال و همچنین به استناد اصل ۴۴، در جلسه یازدهم فروردین ماه، سازوکار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد و این مصوبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۹ توسط وزیر اموراقتصادی و دارایی تقدیم معاون اول رییس‌جمهور شد.


ببینید: چند نکته که باید درباره فروش سهام دولتی از طریق صندوق ETF بدانید

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.