راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: باید به سمت تولید ارزدیجیتال داخلی برویم

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در صحن علنی امروز (سوم تیرماه) مجلس در گزارش خود از وضعیت اقتصادی کشور در مسائل ارزی، رمزارزها را یکی از راهکارهای تأمین منابع ارزی در کشور دانست و اعلام کرد که دولت باید به سمت تولید رمزارزها در داخل کشور برود و مسیر را برای فعالیت فعالان این حوزه هموار کند.

به گزارش پیوست، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در صحن علنی امروز مجلس در صحبت‌های خود در مورد وضعیت اقتصادی کشور به موضوع رمزارزها نیز اشاره کرد و گفت: «در جلسات کمیسیون اقتصادی ما به بانک مرکزی گفتیم که یکی از راهکارهای تأمین منابع ارزی در کشور رمزارزها است و امکان تولید آن در داخل وجود دارد و می‌توان از طریق آن مقدار قابل توجهی از نیاز ارزی کشور را تأمین کرد.»

او ادامه داد: «دولت تصور کرد منظور ما سرمایه‌گذاری مردم در این حوزه است و سپس به طور ناگهانی وزارت نیرو تعرفه‌ها را به حدی بالا برد که همه چیز تعطیل شد. در صورتی که دولت باید این مسیر را هموار کند و در مورد رمزارزها تصمیم جدی گرفته شود.»

پیش‌تر در مجلس دهم نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس برای تعیین تکلیف در مورد ارزهای دیجیتال و استخراج آن‌ها جلساتی با مسئولان ذی‌ربط برگزار کردند و در این جلسات نمایندگان اعلام کردند که اگر طرحی در مورد نحوه استخراج و تعرفه برق رمزارزها در دولت تصویب شود، نیازی به لایحه مجلس نیست. نمایندگان مجلس دهم همچنین در لایحه «اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز»، رمزارزها را به عنوان ارز واقعی شناختند که براین اساس تمامی احکام و مقررات مربوط به قاچاق ارز در مورد رمزارزها نیز اجرایی می‌شود.


لزوم راه‌اندازی پیام‌رسان مستقل در مبادلات ارزی


محمدرضا پورابراهیمی در جلسه امروز همچنین بر لزوم استفاده از پیام‌رسان‌های مستقل در حوزه ارزی تاکید کرد و گفت: «ما در حوزه مبادلات ارزی به استفاده از ظرفیت پیام‌رسان‌ها نیاز داریم. تمام نقل‌وانتقالات بانکی از طریق سوئیفت تحت نظارت آمریکا انجام می‌شود. این باعث شده تا کشورهایی همچون ایران که با تحریم مواجه هستند، با مشکل روبه‌رو شوند.»

این گفته‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که سامانه «سپام» یا سیستم پیام‌رسانی مالی در سال ۱۳۹۱ با دو هدف پرداخت‌های ریالی و ارزی راه‌اندازی کرد. این سامانه پس از اوج گیری تحریم‌های آمریکا طی سال‌های ۹۰ و ۹۱ و قطع سوئیفت در آن دوره ایجاد شد. از همان زمان اتصال به بانک‌های خارجی از طریق این سامانه پیام‌رسان بین بانکی در دستور بانک مرکزی قرار گرفت.

او در ادامه اضافه کرد: «روس‌ها اقدام مهمی انجام دادند و از سوئیفت جدا شدند. خودشان سوئیفت روسی راه‌اندازی کردند و در حال حاضر آن‌ها شرکای سیاسی ما در منطقه هستند. بانک مرکزی ما هم می‌تواند پیام‌رسان مستقلی با کشورهای دیگر تعریف کند که این راهی برای برون‌رفت از تحریم‌ها است.»

مذاکرات برای اتصال سامانه سپام به سامانه روسیه در سال گذشته (۹۸) انجام شده است مهر ماه سال گذشته رئیس کل بانک مرکزی خبر از اتصال سامانه سپام به روسیه داد خبری که از سوی دستیار امور سیاست خارجی ولادیمیر پوتین نیز تأیید شد.

پیش‌تر در مجلس دهم همزمان با خروج آمریکا از برجام، جمعی از نمایندگان طرح یک فوریتی «راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی» را در مجلس مطرح کردند. در این طرح راه‌اندازی پیام‌رسان مالی مستقل از سوئیفت مورد تاکید قرار گرفته بود؛ اما کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون فرعی این طرح را رد کردند. با این که این طرح در کمیسیون‌های مربوطه رد شد؛ اما این طرح در نوبت بررسی در صحن علنی قرار گرفت. با اینحال تا پایان فعالیت مجلس دهم در صحن علنی بررسی نشد.

پورابراهیمی همچنین در ادامه صحبت‌های خود به تغییر سیاست‌های بازار اسکناس در مواردی چون گردشگری و سفر دانشجویی و غیره پرداخت و گفت: «پیش‌تر این امکان وجود داشت که هرایرانی در ایران ارز تحویل بگیرد؛ اما مکانیزم آن متوقف شده است. باید موضوع تأمین اسکناس برای مواردی همچون گردشگری، سفر دانشجویی و اعزام افراد نیازمند درمان به خارج کشور تغییر پیدا کرده و آنها ارز مورد نیاز را از طریق درگاه الکترونیکی تأمین کنند؛ کاری که بسیاری از کشورها انجام می‌دهند.»

منبع پیوست
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.