راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ریسک ابتلا به ویروس کرونا در هر یک از مناطق شهرداری تهران چقدر است؟

چندی پیش محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، بیمارستان‌ها، پمپ‌بنزین‌ها و سوپرمارکت‌ها را اصلی‌ترین مراکز شیوع کرونا در کشور اعلام کرد. بیان این موضوعات، علاوه بر آگاهی مردم، به کنترل و رعایت موارد بهداشتی می‌انجامد؛ موضوعی که در شیوع و انتقال کرونا بسیار تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این برخی مناطق تهران، به دلیل جمعیت و تمرکز زیاد کسب‌وکارها با خطر بیشتری مواجه هستند.

یکی از گزارش‌هایی که در این راستا تدوین شده بررسی «ریسک ابتلا به ویروس کرونا در مناطق شهرداری تهران» بوده است. این خروجی حاصل یک تحلیل ترکیبی چندگانه درسطح تصمیم‌گیری (Decision) با لحاظ کردن پارامترهای اصلی تاثیرگذار است. در این تحلیل تمرکز جمعیت فعال کسب‌وکاری بالاترین وزن و بعد از آن موقعیت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بیشترین وزن را به خود اختصاص داده است. همچنین  موقعیت جایگاه‌های سوخت، سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها، قصابی‌ها، داروخانه‌ها و خودپردازها به عنوان مکان‌هایی که بیشترین مراجعه کننده را دارند در رتبه بعدی وزن‌دهی قرار گرفته است که مجموعاً با یک ضریب عدم قطعیت ۱۵ تا ۲۰ درصد قابل دفاع است.

محمد مهدی رضوانی، مشاور ارشد GeoMarketing بانکی که نگارش این پژوهش را برعهده داشته می‌گوید: «این الگوریتم که برای مناطق 22 گانه تهران استخراج شده برای کل کشور قابل انجام است البته اگر حمایت‌های مالی از آن صورت گیرد. همچنین خروجی آن را می‌توان حلقه مفقوده و راهگشای دغدغه اصلی ستاد مقابله با ویروس کرونا در کشور در راستای مدیریت کاهش تلفات ناشی از آن دانست.»

به گفته او در مفهوم نوین GeoMarketing هدف اصلی دستیابی به هوشمندی تجاری مبتنی بر مکان در تصمیمات خرد تا کلان مدیریتی است. عملاً هوش تجاری مبتنی بر مکان (GeoBI) زمانی محقق می‌شود که قبل از اتخاذ هر تصمیمی بتوان بازخورد آن را در مناطق مختلف و با لحاظ کردن تمامی پارامترهای تاثیرگذار مورد ارزیابی قرار داد. به این معنی که بتوان سناریوهای مختلف را قبل از به وقوع پیوستن تعریف و بازدهی مکانی آنها را در بستر نقشه‌های هوشمند به تفکیک کوچه و معبر بررسی و بهترین راهبردی را اتخاذ کرد.

برای اینکه با ریسک ابتلا به ویروس کرونا و میزان خطرپذیر بودن مناطق 22 گانه تهران نسبت به ویروس کرونا آشنا شوید، اینجا را کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.