راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

جزئیات تسهیلات ویژه برای حمایت از مشاغل آسیب‌دیده از کرونا اعلام شد / نرخ سود و بازپرداخت چقدر است؟

0

رئیس کل بانک مرکزی از اعطای ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد به واحدها و کسب‌وکارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در جمع مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تشریح سازوکار اجرایی مصوبه ستاد اقتصادی دولت در خصوص اعطای این تسهیلات پرداخت و بیان کرد که مشاغل مشمول این مصوبه در ستاد اقتصادی دولت و با همکاری نظام بانکی مشخص و دستورالعمل مربوط به شبکه بانکی ابلاغ خواهد شد.او در خصوص مدت بازپرداخت اقساط این تسهیلات افزود: «طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت، این تسهیلات به واحدهای آسیب‌دیده که اشتغال خود را حفظ کرده‌اند، پرداخت خواهد شد. بازپرداخت اقساط این تسهیلات، دو ساله است و برای شروع بازپرداخت اقساط، تنفس چند ماهه در نظر گرفته خواهد شد.»

همچنین همتی در مورد میزان نرخ سود این تسهیلات توضیح داد: «نرخ سود ۱۲ درصدی این تسهیلات منطقی و بر اساس بررسی‌های کارشناسی است و هر نرخی کمتر از این با توجه به بار مالی آن برای نظام بانکی امکان‌پذیر نیست. نرخ بهره حقیقی در کشورمان حتی در حد ۱۸ درصد نرخ سود اسمی بانک‌ها و با توجه به نرخ تورم سالانه منفی است و قطعا با نرخ ۱۲ درصد نرخ بهره حقیقی بسیار منفی‌تر خواهد بود و لذا کمک مناسبی به مشاغل آسیب دیده است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.