راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

در توسعه فناوری‌ اطلاعات تا چشم‌انداز فاصله زیادی داریم

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی وضعیت کشورمان را از نظر شاخص‌های فناوری اطلاعات مورد بررسی قرار داد.

به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین این مرکز اعلام کرد: تحقق سند چشم‌انداز توسعه جمهوری اسلامی ایران از طریق تدوین و اجرای برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور صورت می‌پذیرد، بنابراین برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز توسعه کشور باید به منظور تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه کشور به عنوان یکی از برنامه‌های توسعه کوشید.

برنامه پنجم توسعه کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسیدن به جایگاه دوم در برخی از شاخص‌های فناوری اطلاعات وارتباطات را هدف گرفته است که این شاخص‌ها شامل شاخص توسعه دولت الکترونیک، سرانه پهنای باند اینترنت و… است.

به طور حتم رسیدن به جایگاه هدف در برنامه پنجم توسعه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیازمند شناسایی جایگاه کنونی کشور است. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهند که با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور تا جایگاه هدف برنامه، فاصله زیادی داریم.

به طور نمونه در زمینه شاخص توسعه دولت الکترونیکی، با وجود رشد هشت پله‌ای ایران در مقیاس جهانی، رشد سریع تر کشورهای سند چشم‌انداز سبب شده که جایگاه ایران نسبت به کشورهای سند چشم‌انداز در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ بدون تغییر باقی بماند.

شاخص توسعه دولت الکترونیکی از سه زیر شاخص زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، خدمات بر خط و سرمایه انسانی تشکیل می‌شود، توسعه سریع‌تر زیرساخت‌های کشورهای منطقه سبب شده است که رتبه زیر شاخص زیرساخت‌های فناوری اطلاعات ایران کاهش پیدا کند، البته در زمینه خدمات بر خط، بهبود جایگاه کشورمان را شاهدیم، اما جایگاه ایران در زمینه زیر شاخص سرمایه انسانی بدون تغییر مانده و همچنان در رده‌های انتهایی فهرست کشورهای منطقه قرار داریم.

در زمینه اقتصادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات سهم بسیار اندکی از محصولات صادراتی کشور را شکل می‌دهد.

به عنوان نمونه فاصله فاحش کشورمان با کشور نفت خیز عربستان قابل توجه است، غیر از ضریب نفوذ تلفن ثابت، در بقیه زیرشاخص‌های توسعه ارتباطات مانند ضریب نفوذ تلفن همراه، ضریب نفوذ اینترنت، اینترنت پهن باند و سرانه پهن باند اینترنت، کشورمان فاصله بسیاری با جایگاه اول منطقه دارد.

لازمه تحقق اهداف فوق با توجه به وضعیت کنونی کشور در زمینه شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، عزم و همت بسیار جدی برای رسیدن به اهداف برنامه پنجم، برنامه ریزی عملیاتی دقیق، تخصیص اعتبارات مناسب و نظارت کافی بر اجرای مؤثر برنامه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات بر بخش‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است.

منبع: ایلنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.