راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

تسویه کرایه تاکسی آنلاین و شهری با «کارپِی»، سرویس جدید کارپینو

شرکت تاکسی اینترنتی «کارپینو» سرویس جدیدی ارائه داده که کاربران می‌توانند از طریق کیف پول اینترنتی خود، کرایه تاکسی شهری را هم محاسبه کنند.

این سرویس جدید با همکاری «کارپینو» و شرکت پرداخت خرد «فون‌پی» آغاز شده و برای اولین‌بار است که در ایران زمینه اشتراک‌گذاری کیف پول میان یک اپلیکیشن تاکسی آنلاین و پرداخت خرد را فراهم می‌کند.

ابتدا برای رفع مشکل پول خرد، اپ‌هایی در عرصه پرداخت خرد شروع به‌کار کردند که مسافران می‌توانستند با اسکن کیوآرکد کرایه را حساب کنند. هرچند به نظر می‌رسید مشکل پول خرد حل شده ولی کم‌کم مساله جدیدی پیش آمد.

چراکه هر تاکسی با یکی از این شرکت‌های پرداخت خرد قرارداد داشت و تنها یک کیوآرکد در تاکسی نصب بود یا وجود چند کیوآرکد در تاکسی‌ها فضای شلوغی ایجاد می‌کرد. مسافران هم باید اپ‌های متعدد در گوشی خود نصب می‌کردند و از آن مهم‌تر همزمان چند کیف پول را شارژ نگه می‌داشتند. فراگیری تاکسی‌های اینترنتی هم سبب افزایش اپ‌ها و اضافه شدن شارژ کیف‌های پول جدید بود.

دنیا شیوه جدیدی برای حل این مشکل پیدا کرد و آن همکاری تاکسی‌های اینترنتی و شرکت‌های پرداخت خرد برای تسویه کرایه تاکسی آنلاین و شهری است. این همکاری و سرویس جدید شیوه پرداخت کرایه را تسهیل کرد. اکنون برای این کار در ایران، با همکاری کارپینو و فون‌پی، «کارپی» متولد شده است.

.

نحوه استفاده از کارپِی

کاربران تاکسی اینترنتی کارپینو می‌توانند کیف پول اعتباری خود را به مبلغ دلخواه شارژ کنند و از این اعتبار هم برای تاکسی اینترنتی استفاده کنند و هم تاکسی‌های خطی و گردشی شهر که با فون‌پی همکاری می‌کنند.

اما شیوه کار با کارپِی چگونه است؟ پس از اینکه به اپلیکیشن کارپینو وارد شدید، پایین صفحه، گزینه «پرداخت کرایه تاکسی شهر تهران» را فعال کنید. بعد از اینکه کیوآرکد تاکسی را اسکن کردید، مشخصات راننده و کرایه مسیر نمایش داده می‌شود و حالا باید تعداد نفرات را مشخص کنید. اپلیکیشن مبلغ نهایی کرایه را محاسبه و از کیف پول کارپی کم می‌شود.

این اولین قدم همکاری میان دو شرکت کارپینو و فون‌پی است. به گزارش روابط عمومی کارپینو قرار است به زودی، دو امکان دیگر هم فراهم شود. امکان اول پرداخت کرایه تاکسی اینترنتی کارپینو از کیف پول فون‌پی است. یعنی دارندگان اپلیکیشن فون‌پی می‌توانند از درون اپلیکیشن خود، کرایه تاکسی اینترنتی کارپینو را پرداخت کنند. دوم، امکان دریافت تاکسی اینترنتی کارپینو از طریق اپلیکیشن فون‌پی است. یعنی کاربران می‌توانند با اپلیکیشن فون‌پی تاکسی آنلاین بگیرند.

چنین همکاری‌هایی در کشورهای مختلف دنیا به شدت رایج است و به‌خصوص در کشورهای جنوب شرقی آسیا این شیوه همکاری بسیار متداول است. استفاده از کیف پول تاکسی‌های اینترنتی برای سایر پرداخت‌های خرد همان دلیلی است که در برخی از کشورها چون چین و مالزی و سنگاپور سبب محبوبیت بیشتر تاکسی‌های اینترنتی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت