راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مهدی اخوان: فضای وب برای همه مردم است نه یک جمعیت خاص

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی کشور از تشکیل ۳ کمیسیون عالی در ذیل مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: این ۳ کمیسیون شامل کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور، کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای فضای مجازی و کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی است.

به گزارش مهر، مهدی اخوان بهابادی در نشست هم‌اندیشی با فعالان فضای وب که توسط مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال برگزار شد، از مجوز تشکیل کمیسیون‌های عالی در ذیل مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: خبر تشکیل این کمیسیون‌های عالی به همه دستگاه‌های کشور ابلاغ شده است.

وی یکی از این کمیسیون‌های عالی را کمیسیون تنطیم مقررات فضای مجازی کشور عنوان کرد و گفت: تمامی مقررات اعم از محتوایی و فنی و سایر مقررات در این کمیسیون مطرح می‌شود.

اخوان، کمیسیون دوم را کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای فضای مجازی اعلام کرد که در بحث تولید محتوا فعالیت می‌کند و گفت: سومین کمیسیون عالی مرکز ملی فضای مجازی را کمیسیون امنیت فضای مجازی تشکیل می‌دهد که در حوزه پرداختن به امنیت ملی در فضای سایبر فعالیت خواهد داشت.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی با اشاره به اظهارات فعالان فضای وب درخصوص تعدد مراجع تصمیم‌گیر در کشور، یکی از دلایل تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی را این موضوع اعلام کرد و گفت: شورای‌عالی فضای مجازی تشکیل شد تا مرجع تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در کشور یک نهاد باشد و هرکس بنا به مسوولیتی که دارد خود را متولی این فضا نداند.

وی با بیان اینکه زمان‌اندکی از تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی می‌گذرد و باید برای تحقق اهداف به آینده امیدوار بود، اضافه کرد: لزوم برپایی نشست‌ها و جلسات هم‌اندیشی ثابت و هفتگی با فعالان وب احساس می‌شود.

اخوان بهابادی با تاکید براینکه فضای وب باید برای عموم مردم و نه برای جمعیت خاص دیده شود، ادامه داد: همان طور که در یک جامعه همه افراد با تفکرات سیاسی، مذهبی و غیره وجود دارند در فضای وب هم باید این موضوع درنظر گرفته شده و همین شرایط حاکم شود.

وی گفت: نباید ناراحت فعالیت تشکل‌های مختلف با تصمیم‌های متفاوت و تفکرات خاص در فضای وب باشیم، بلکه باید با سرویس دهی و تولید محتوای مناسب و ایجاد زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در کشور فعالیت‌ها در فضای مجازی را ساماندهی کنیم.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی همچنین به صدور مجوز فعالیت فعالان فضای مجازی و سردرگمی‌هایی که این فعالان برای دریافت مجوز دارند، اشاره کرد و گفت: شورای‌عالی فضای مجازی این مشکلات را نیز حل خواهد کرد.

وی تولید محتوا را در حکم مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی مقدم بر هر چیز دیگری برشمرد و خاطرنشان کرد: ایجاد سرویس، تامین امنیت و پیاده سازی زیرساخت‌های فنی و در نهایت تولید محتوا برای استفاده کاربران مواردی است که در حکم مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده است. اخوان بهابادی درباره پیاده سازی طرح اینترنت پاک نیز گفت: شما اسمش را هرچه می‌خواهید بگذارید اما موضوع این است که قصد داریم اینترنت را در کشور در حد سالم‌تری نسبت به دنیا ارائه کنیم. طبیعی است که یک شبه نمی توان اینترنت پاک ارائه داد، اما مسیر باید به سمت پیشرفت و رشد و بهبود باشد.

منبع: مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.