راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مالکیت‌ در معاملات بورس در اختیار سهامداران خرد قرار گرفت / حمایت سهامداران عمده از سهام بانک ملت و فولاد مبارکه

تغییر مالکیت‌ها در معاملات روز سه‌شنبه برای چهارمین روز متوالی در اختیار سهامداران خرد قرار گرفت. بر این اساس امروز ۱.۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.

به گزارش دنیای بورس، رصد جابه‌جایی‌های صورت گرفته در این بازار نشان از آن دارد که سهامداران عمده به حمایت از سهام بانک ملت و فولاد مبارکه اقدام کردند؛ به طوری که خالص خرید حقوقی‌های بازار در نماد «وبملت» به بیش از ۱۸ میلیارد تومان رسید.

همچنین خالص خرید ثبت شده در نماد «فولاد» نیز به ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسید. در این بازار حقوقی‌ها به خرید نمادهای خودرویی نیز توجه نشان دادند که در صدر آن‌ها جمع‌آوری سهام ایران‌خودرو قرار داشت.

در نهایت بیش از پنج میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی سهامداران حقیقی «خودرو» خارج و به سبد معامله گران حقوقی آن منتقل شد. این در حالی است که محور سازان ایران‌خودرو برای چهارمین روز متوالی شاهد عرضه سهم از سوی سهامدار عمده بود؛ به‌طوری‌که امروز نیز شرکت سرمایه‌گذاری سمند اقدام به واگذاری ۲ میلیون سهم کرد.

الف) شرکت‌های سیمانی: در این روز سهامداران خرد بیشترین خرید را در نمادهای سیمانی داشتند که در رأس آن، جمع‌آوری سهام سیمان فارس و خوزستان قرار داشت. این روند با خالص خرید بیش از ۱۸ میلیارد تومانی حقیقی‌ها دنبال شد. در حالی بیش از ۱۱۸ میلیون سهم «سفارس» در بازار امروز خریداری شد که ۸۴ درصد از این معاملات از سوی سهامداران خرد بود. با این حال در پایان معاملات صف خرید سنگین ۶۷ میلیون سهمی برای «سفارس» باقی ماند.

در نماد سیمان کردستان نیز به دنبال تقاضای بالای سهامداران خرد، حقوقی شرکت یعنی شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر به عرضه ۲ میلیون سهم پرداخت. البته این حقوقی به عنوان سهامدار عمده در سیمان شرق نیز، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم را واگذار کرد. شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی نیز به عنوان سهامدار عمده در سیمان سفید نی ریز، ۵۰ هزار سهم را از پرتفوی خود خارج کرد. همچنین روندی مشابه در نماد سیمان شمال با واگذاری یک‌میلیون سهم توسط گروه مالی بانک مسکن دنبال شد.

ب) شرکت‌های پالایشی: در میان نمادهای پالایشی نیز عرضه‌هایی از سوی سهامداران عمده شکل گرفت. در این میان پالایش نفت اصفهان با فروش بیش از ۴ میلیون سهمی از سوی سرمایه‌گذاری تدبیرگران آتیه ایرانیان مواجه شد. در همین راستا گروه پتروشیمی تابان فردا نیز به عنوان سهامدار عمده در نماد نفت سپاهان به عرضه‌های خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز بیش از یک‌میلیون سهم را به فروش رساند. این حقوقی در معاملات روز دوشنبه نیز ۲ میلیون سهم «شسپا» را از پرتفوی خود خارج کرده بود.

ج) بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری: رصد خریدوفروش‌های صورت گرفته در نمادهای بانکی نیز نشان از آن دارد که سرمایه‌گذاری خوارزمی مطابق با روند روزهای گذشته، به عرضه سهام بانک پاسارگاد پرداخت و امروز نیز بیش از ۵۰ میلیون سهم دیگر را واگذار کرد.

این در حالی است که بانک خاورمیانه شاهد حمایت از سوی سهامدار بود. در این بازار یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار سهم «وخاور» توسط سرمایه‌گذاری سمند خریداری شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.