راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بازی داده‌ها / انیگما؛ استارت‌آپی که نقشه داده لحظه‌ای از اقتصاد جهانی را تهیه می‌کند

ماهنامه عصر تراکنش / داده‌های حوصله‌سربر و عددهای گیج‌کننده منابع گرانبهایی هستند. در دنیا، کسب‌وکارهایی هستند که ارزش این کوه داده را درک کرده‌اند و با بازی با آنها پول درمی‌آورند. انیگما استارت‌آپی است که خوراکش داده‌ها هستند و توانسته مشتریانی مانند بلک‌راک و پی‌پال جذب کند.

آیا می‌دانید تعطیلی حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا چقدر هزینه در پی داشت؟ پس از گذشت ۳۵ روز بلاتکلیفی، حقوق ۷۴۷.۵۷۳ کارمند فدرال پرداخت نشده بود. مجموع مبلغ این دستمزدها، به ۶.۳۵۴.۸۴۵.۱۴۸ دلار می‌رسید و با گذشت هر ثانیه، ۲۱۱۸ دلار بر آن افزوده می‌شد. تعدادی از کارمندان، در مرخصی تعلیقی به سر می‌بردند و بسیاری دیگر، به‌صورت مجانی کار می‌کردند. در وزارت امنیت میهن ایالات متحده آمریکا، ۲۴۵.۴۰۵ کارمند، بدون دستمزد کار می‌کردند و ۳۲.۷۰۶ نفر به مرخصی موقت رفته بودند. ۳۶.۳۰۹ از کارمندان وزارت خزانه‌داری به مرخصی فرستاده شده بودند و ۸۲.۳۳۶ نفر بدون دریافت دستمزد کار می‌کردند و ۵۲ درصد از پرسنل سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا نیز به‌صورت مجانی به فعالیت مشغول بودند.

ابعاد این اختلال بسیار بزرگ بود و ریزه‌کاری‌های جزئی بسیاری در آن وجود داشت؛ از این ‌رو، هر اقدامی که در راستای این اختلال صورت می‌گرفت، با دشواری‌های فراوانی مواجه بود. انیگما که تنها یک استارت‌آپ فین‌تکی نیویورکی نه‌چندان مشهور بود، دشواری‌های موجود را به جان خرید و با راه‌اندازی وب‌سایتی به نام گاورمنت شات‌دان ۲۰۱۹-۲۰۱۸ (Government Shutdown 2018–۲۰۱۹)، داده‌های لحظه‌ای مربوط به تعطیلی حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا را به اشتراک گذاشت.

انیگما به‌منظور انجام این کار، طرح‌های احتمالی اداره مدیریت و بودجه آمریکا برای ۱۰۹ دپارتمان فدرال را مورد تحقیق قرار داد. این شرکت فین‌تکی، برای کسب اطلاع از میانگین حقوق‌ها و شمار کارکنان ۴۶ سازمان، از سایت FederalPay.org کمک گرفت. در کل، انیگما برای اینکه بتواند داده‌های لحظه‌ای مربوط به تعطیلی حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا را به اشتراک بگذارد، ۲۰۰۰ صفحه و دو میلیون ردیف اسپریدشیت را مورد جست‌وجو قرار داد. در ایده تا اجرای این اقدام، سه نفر از محاسبه‌گران خبره انیگما، حدود ۳۶ ساعت به فعالیت پرداختند.

[mks_pullquote align=”left” width=”740″ size=”18″ bg_color=”#444444″ txt_color=”#ffffff”]

تعطیلی حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا

دولت فدرال آمریکا در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸ به‌دلیل عدم موافقت کنگره آمریکا و اختلاف نظر بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها با لایحه بودجه پیشنهادی از طرف دولت ترامپ تعطیل شد. این نوزدهمین بار بود که دولت فدرال آمریکا در طول تاریخ این کشور تعطیل می‌شود. در سیاست ایالات متحده آمریکا، تعطیلی دولت وضعیتی است که در آن دولت ارائه همه خدمات جز خدمات حیاتی را متوقف می‌کند. نوعا خدماتی که با وجود تعطیلی ادامه می‌یابند، عبارتند از: پلیس، آتش‌نشانی، سرویس ملی آب‌وهوا و سازمان‌های والد آن، خدمات پزشکی در تاسیسات فدرال، خدمات پستی، نیروهای مسلح، مدیریت ترافیک هوایی و نظام تادیبی.

[/mks_pullquote]

 

ارائه چشم‌اندازی از اقتصاد جهان

داده‌های مربوط به تعطیلی حکومت فدرال، به‌صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد، ولی آنچه توجه شرکت‌های پیشگام جهانی، مانند پی‌پال و سلژن را جلب کرده و مشتریان بسیاری را مجاب کرده تا با پرداخت یک میلیون دلار در سال، به بخش کوچکی از دیدگاه‌های انیگما دسترسی داشته باشند، عبارت است از:

۱ـ برقراری سریع ارتباط بین منابع داده چندگانه منفصل عمومی و خصوصی؛

۲ـ ایجاد یک چشم‌انداز مناسب از اقتصاد جهانی.

انیگما، محصول فکری هیچام اودگیری و مارک داکوستاست. این دو ۱۶ سال پیش و زمانی که دانشجوی دوره لیسانس فلسفه در دانشگاه کلمبیا بودند، با یکدیگر آشنا شدند و از آن زمان تاکنون، بهترین دوست همدیگر بوده‌اند. استارت‌آپ آ‌نها اطلاعات را از هزاران منبع مختلف در سطح جهان جمع‌آوری و سازمان‌دهی کرده و در شکل یک رابط کاربری واحد و متصل به هم عرضه می‌کند.  اودگیری ۳۴ساله، در اتاق هیات‌مدیره هومبولت انیگما می‌گوید: «مردم از نحوه کار اینترنت، چگونگی ورود کاربران و روش کاری کوکی‌ها در ارائه محصولات سایت‌هایی مانند آمازون، آگاهی دارند. از این بابت مشکل حل شده است. کاری که ما در حال انجام آن هستیم، ساخت یک مدل از دنیای واقعی است.»

داکوستا، هم‌بنیان‌گذار دیگر که او نیز ۳۴ سال دارد، با تایید حرف‌های اودگیری می‌گوید: «کار ما به ریزپردازنده‌های سریع‌تر یا ارائه آمارهای دقیق‌تر محدود نمی‌شود. انیگما، یک گراف دانش است از آنچه در اقتصاد اتفاق می‌افتد.»

 

هنر کندوکاو در بین داده‌ها

بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸ بود که اودگیری و داکوستا به دنیای داده‌کاوی وارد شدند. در آن زمان، داکوستا در حال انجام کارهای فارغ‌التحصیلی در زمینه انسان‌شناسی فرهنگی داده در دانشگاه کالیفرنیای شهر ارواین بود و اودگیری نیز به مدیریت پروژه‌های مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر در بانک بی‌ام‌سی‌ای کازابلانکای مراکش می‌پرداخت. از آنجایی که این دو نفر، به انجام کارهای ساختارشکنانه علاقه‌مند بودند، دوباره به هم ملحق شدند و شروع به سازمان‌دهی مجموعه‌ای از داده‌های عمومی در دسترس کردند. گزارش‌های پروازی سازمان هوانوردی فدرال، اولین مجموعه داده‌های آنها بود. اودگیری و داکوستا، خیلی زود توانستند گنجینه ارزشمند نهفته در مجموعه داده‌های به‌ظاهر ساده دولتی، نشریات تحقیقاتی دانشگاهی، بایگانی‌ کسب‌وکارها و فهرست مسافران و کالاهای ترابری را کشف کنند. نظریه آنها این بود که اگر داده‌های موجود را جمع‌آوری کنند، دستی به سر و رویشان بکشند، سازمان‌دهی‌شان کنند و مورد تحلیل قرارشان دهند، می‌توانند به یک محصول نرم‌افزاری دست یابند که به‌صورت آنی، شمایی از اقتصاد کلان را نمایش می‌دهد.

اودگیری و داکوستا، در سال ۲۰۱۱، انیگما را تاسیس کردند و به ترکیب داده‌های عمومی مشغول شدند. آنها بخش اعظمی از داده‌های خود را از اداره آمار ایالات متحده آمریکا، کمیسیون ارتباطات فدرال، کمیسیون انتخابات فدرال، اداره کل مالیات‌های درون‌مرزی، اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا و سازمان‌های اعطای مجوز ساخت‌وساز؛ گردآوری و ترکیب می‌کردند و به‌صورت یک منبع واحد درمی‌آوردند. بدین ترتیب و با گذشت زمان، در یافتن اطلاعات پیچیده‌ای که دسترسی به آنها دشوار بود، مهارت پیدا کردند. به‌عنوان نمونه، انیگما توانسته از طریق قانون فدرال آزادی اطلاعات (Freedom of Information Act) به سیستم خودکار ثبت فهرست مسافران و کالاهای اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا دسترسی پیدا کرده و داده‌های تمامی کشتی‌های کانتینری که وارد بندرهای ایالات متحده می‌شوند را ردیابی کند. این استارت‌آپ همچنین توانسته علت و مکان هر آتش‌سوزی در ایالات متحده را شناسایی و بازیابی کند. انیگما در بخش انرژی نیز وارد شده و به‌منظور تعیین تعرفه‌ها، از داده‌های چاه‌های نفت آژانس دولتی ریل‌رود کومیشن آو تگزاس که در سال ۱۸۹۱ راه‌اندازی شد، استفاده کرده است.

 

ورود به دنیای مالی

۲۰۱۴ سال پیشرفت انیگما بود. در این سال، کامکست، آمریکن اکسپرس و شرکت نیویورک‌تایمز، در مجموع ۴.۵ میلیون دلار روی این استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کردند. در همین سال، انیگما توانست به آزمایشگاه نوآوری فین‌تک که توسط اکسنچر و پارتنرشیپ فاند فور نیویورک سیتی ایجاد شده، بپیوندد. در این آزمایشگاه و در کنار بانک‌ها و غول‌های وال‌استریت، اودگیری و داکوستا پی بردند که داده‌های آنها می‌تواند کارایی بالایی در صنعت خدمات مالی داشته باشد. آنها دریافتند که اگر اطلاعات خودشان را با داده‌های مشتری موجود در سیستم‌های بانکی ترکیب کنند، می‌توانند خیلی سریع‌تر از قبل، نسبت به شناسایی تقلب و تصدیق اعتبار کسب‌وکارها و اشخاص، اقدام کنند. آنها یک نقشه راه برای خود تعیین کردند و به‌سرعت، به ساخت بسته نرم‌افزاری و طراحی گراف‌های دانش رنگارنگ روی آوردند.

تا به امروز، انیگما یکصد هزار مجموعه داده در بیش از یکصد کشور جهان را با هم ترکیب کرده، بخش هوشمند ۳۰ میلیون کسب‌وکار کوچک را سازمان‌دهی کرده و ۱۴۰ میلیارد داده از جمعیت ایالات متحده را جمع‌آوری کرده است. این استارت‌آپ همچنین تمامی اطلاعات و عوارض جانبی عناصر مورد استفاده در صنعت داروسازی، محصولات آزمایشی و اختراع‌های جدید را به شکل یک نقشه کلی درآورده است.

[mks_pullquote align=”left” width=”740″ size=”18″ bg_color=”#444444″ txt_color=”#ffffff”]

چند عدد درباره انیگما

تا به امروز، انیگما یکصد هزار مجموعه داده در بیش از یکصد کشور جهان را با هم ترکیب کرده، بخش هوشمند ۳۰ میلیون کسب‌وکار کوچک را سازمان‌دهی کرده و ۱۴۰ میلیارد داده از جمعیت ایالات متحده را جمع‌آوری کرده است. این استارت‌آپ همچنین تمامی اطلاعات و عوارض جانبی عناصر مورد استفاده در صنعت داروسازی، محصولات آزمایشی و اختراع‌های جدید را به شکل یک نقشه کلی درآورده است.

[/mks_pullquote]

 

در مسیر رشد

خوش‌طبعی و خوش‌فکری دست‌اندرکاران انیگما، به‌خوبی در طراحی دفتر مرکزی این استارت‌آپ در بخش فلت‌آیرون دیستریکت نیویورک تجلی پیدا کرده است. تمامی اتاق‌های کنفرانس این دفتر با اسامی اندیشمندانی همچون میشل دو مونتنی و آگوستین نام‌گذاری شده‌اند. تمامی قفسه‌ها با کتاب‌های قطور علمی پر شده‌اند؛ از دستورالعمل‌های کدنویسی، مانند کتاب یادگیری ماشین برای هکرها و کیفیت داده و تکنیک‌های اتصال داده‌ها گرفته تا کتاب‌های کلاسیک مانند گفت‌وگوهای افلاطون، اولیس و اعترافات روسو، همگی در قفسه‌های کتابخانه دفتر مرکزی انیگما موجود هستند. دیوارها را نیز نقشه‌ها و آثار هنری تجربی پر کرده‌اند.

فرهنگ آکادمیک غالب بر انیگما، باعث نشده که این استارت‌آپ، به جذب مشتریان شرکتی و تامین مالی از سوی سیلیکون‌ولی و وال‌استریت، روی خوش نشان ندهد. بلک‌راک، پی‌پال، آمریکن اکسپرس، مت‌لایف، بی‌بی‌اندتی، سلژن، مرک و ای‌ام‌دی میلی‌پور، در استارت‌آپ انیگما ثبت‌نام کرده‌اند و طی هفت سال گذشته، ۱۳۰ میلیون دلار از سوی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیری مانند ان‌ای‌ای، کراس‌لینک کپیتال، گلین کپیتال و صندوق‌های پوشش ریسک، مانند تو سیگما ونچرز و ثیرد پوینت ونچرز به این استارت‌آپ تزریق شده است.

فوربس تخمین می‌زند که ارزش انیگما، به ۷۵۰ میلیون دلار می‌رسد، درآمد سالیانه این استارت‌آپ، ۳۰ میلیون دلار است و در سال ۲۰۱۸، پایگاه مشتریان خود را دو برابر کرده است.

[mks_pullquote align=”left” width=”740″ size=”18″ bg_color=”#444444″ txt_color=”#ffffff”]

سرمایه‌گذاری روی انیگما

۲۰۱۴ سال پیشرفت انیگما بود. در این سال، کامکست، آمریکن اکسپرس و شرکت نیویورک‌تایمز در مجموع ۴.۵ میلیون دلار روی این استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کردند. در همین سال، انیگما توانست به آزمایشگاه نوآوری فین‌تک که توسط اکسنچر و پارتنرشیپ فاند فور نیویورک سیتی ایجاد شده، بپیوندد و طی هفت سال گذشته، ۱۳۰ میلیون دلار از سوی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیری مانند ان‌ای‌ای، کراس‌لینک کپیتال، گلین کپیتال و صندوق‌های پوشش ریسک، مانند تو سیگما ونچرز و ثیرد پوینت ونچرز به این استارت‌آپ تزریق شده است.

[/mks_pullquote]

 

یادگیری ماشین قلب انیگما

اگر یک صندوق پوشش ریسک بخواهد بداند که کدام رستوران زنجیره‌ای، بیشترین میزان رشد را دارد، انیگما مجوزهای رادیویی ثبت‌شده در مجموعه داده کمیسیون ارتباطات فدرال را که برای ارائه خدمات سواره مورد نیاز هستند، بررسی می‌کند و نتیجه را در اختیار آن صندوق قرار می‌دهد. بیمه‌گران، از خدمات انیگما به‌منظور ارزیابی ریسک استفاده می‌کنند؛ شرکت‌های دارویی نیز اطلاعات موجود در دستگاه‌های متراکم‌سازی داده انیگما را در راستای بهبود مراقبت‌های دارویی به کار می‌گیرند.

اگر می‌خواهید به شکلی سریع و دقیق، بهترین گزینه برای وام‌دهی به کسب‌وکارهای کوچک را پیدا کنید، به‌جای تماس پی‌درپی با فروشگاه‌ها و صحبت با مقامات اتاق بازرگانی، می‌توانید از انیگما کمک بگیرید. این استارت‌آپ، داده‌های بایگانی‌شده مالیات بر دارایی، کسب‌وکار دولتی و قوانین متحدالشکل تجاری را با هم ترکیب کرده و کار شناسایی اعتبار خودکار را انجام می‌دهد. اگر به‌عنوان یک بیمه‌گر، نمی‌خواهید زیر بار بیمه مناطقی که ریسک آتش‌سوزی بالایی دارند، بروید؛ انیگما می‌تواند با تلفیق داده‌های موجود در سیاهه تماس‌های اضطراری و مجوزهای ساخت‌وساز، شما را در تصمیم‌گیری بهتر یاری کند.

گرگ باکستر، مدیر ارشد دیجیتال مت‌لایف، به‌تازگی نسبت به استفاده از داده‌های بهداشت عمومی و دانشگاهی انیگما اقدام کرده است. او این داده‌ها را با هدف شناسایی میزان هزینه‌ها و سطح ریسک بیماری‌ها، به سیستم خود متصل می‌کند. باکستر همچنین به‌دنبال آن است که از طریق انیگما، به ارتباط موجود بین کیفیت رستوران‌ها، پارک‌ها و فضای رویدادهای اجتماعی، با قیمت املاک و مستغلات پی‌ ببرد. او می‌گوید: «دست‌اندرکاران انیگما، منابع داده را شناسایی و سازمان‌دهی می‌کنند، سپس آنها را با هم مرتبط می‌سازند و با پیاده‌سازی یادگیری ماشین، به نتایج جالبی می‌رسند و هنگامی‌ که ما داده‌های خارجی را با داده‌های داخلی خود ترکیب می‌کنیم، به روندهای قابل پیش‌بینی و روشنگرانه‌ای دست پیدا می‌کنیم.»

جان فاگلسانگ که یک سرمایه‌گذار از گلین کپیتال است، اعتقاد دارد که استارت‌آپ انیگما، تهدیدی برای تامین‌کنندگان تکنولوژیکی سنتی و بسته، مانند اوراکل، آی‌بی‌ام، اس‌ای‌پی و اس‌ای‌اس به‌شمار می‌رود. او می‌گوید: «هر مجموعه داده جدیدی که وارد انیگما می‌شود، بر توانایی شرکت در بهبود عملیات کسب‌وکاری مشتری می‌افزاید.»

موردی که اخیرا برای بلک‌راک اتفاق افتاد، به‌خوبی بیانگر این موضوع است. از فرانک کوپر، مدیر ارشد بازاریابی جدید بلک‌راک خواسته شده بود تا مشتریان احتمالی این شرکت را که شش تریلیون دلار دارایی را تحت مدیریت دارد، شناسایی کند. در این هنگام، انیگما به کمک وی آمد و به کشف جالبی دست یافت؛ در روش قدیمی، به‌منظور هدف‌گیری مشتری، به داده‌های فرهنگی و جمعیت‌شناسی اتکا می‌شد. در روش جدید، یک ارتباط معنی‌دار بین موقعیت مکانی مشتری، میزان مشارکت سیاسی وی و سطح آمادگی وی برای بازنشستگی کشف شد. کوپر عنوان می‌کند: «درصد بالایی از افرادی که فعالیت سیاسی زیادی دارند، حتی اگر مستاجر هم باشند، باز هم برای بازنشستگی برنامه‌ریزی می‌کنند. کشف این حقیقت، برای ما تکان‌دهنده بود.»

البته تمامی الگوریتم‌های یادگیری ماشین انیگما، با هدف افزایش سود برای کسب‌وکارها تعلیم داده نمی‌شوند؛ این شرکت اعلام آمادگی کرده که به‌صورت داوطلبانه، داده‌هایش را در راستای مطالعه شکاف جنسیتی موجود در بین ۵۵۸ موقعیت شغلی، به کار می‌گیرد و عنوان کرده که بخش‌های فروش، حسابداری و خرده‌فروشی، بیشترین میزان اختلاف جنسیتی را دارند.

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ بود که به‌دلیل نبود دستگاه اعلام خطر حریق، پنج نفر در یک خانه در شهر نیواورلئان، جان خود را از دست دادند. انیگما پس از شنیدن خبر، با اداره آتش‌نشانی شهر و اداره عملکرد و حسابدهی وارد همکاری شد و مناطقی را که ایمنی اندکی در مقابل حوادث آتش‌سوزی دارند، شناسایی کرد.

انیگما، در وب‌سایت عمومی خود، داده‌های مربوط به حوادث آتش‌نشانی کشور را به‌صورت رایگان، برای استفاده برنامه‌ریزان شهری، به اشتراک گذاشته است. ناهنجاری‌های جوی ۵۰ سال آینده ایالات متحده و مجموعه داده‌های ملی؛ از آمار سرطان گرفته تا حوادث جانبی داروها که توسط سازمان غذا و دارو اعلام شده‌اند، همگی توسط انیگما به اشتراک گذاشته شده‌اند. به‌عنوان نمونه دیگر، قانون فدرال آزادی اطلاعات، این امکان را برای انیگما ایجاد کرد که داده‌های حوادث ریلی شهر نیویورک را با آمار آسیب‌های گزارش‌شده توسط اداره حمل‌ونقل این کلانشهر، ترکیب کند. این شرکت، همچنین به‌منظور مبارزه با بردگی و قاچاق انسان، با یک سازمان غیرانتفاعی به نام پولاریس همکاری می‌کند. ایده انیگما این است که داده، در کنار بهبود کسب‌وکارها، می‌تواند عملکرد دولت را نیز تقویت کند. اودگیری و داکوستا، از این ایده به نام «داده؛ وسیله‌ای برای خیر اجتماعی» یاد می‌کنند.

 

آیا رسوایی‌های داده که دامن فیس‌بوک را گرفته بودند، می‌توانند انیگما را نیز آلوده کنند؟

اودگیری، استدلال می‌کند که مشارکت انیگما با شرکت‌های خدمات مالی، در راستای اهدافی که منافع مشترک دارند، انجام می‌شود و می‌گوید: «به نظر من، رفتار شرکت‌های اینترنتی، مشکوک و بدبینانه است. آنها تصویری از شما ایجاد می‌کنند که با خود واقعی شما تفاوت دارد.»

وی می‌افزاید: «دلایلی منطقی برای به اشتراک‌گذاری داده وجود دارد. داده‌های شما، وسیله‌ای هستند که میزان موجه‌بودن شما را نشان می‌دهند. شما این داده‌ها را به‌صورت آگاهانه و صریح وارد می‌کنید و بنابراین مشکلی از نظر حفظ حریم خصوصی وجود ندارد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.