راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

با حضور رئیس SPV در تهران، مذاکرات درخصوص سازوکار مالی اتحادیه اروپا و ایران ادامه دارد

کانال ویژه مالی اروپا با ایران موسوم به «اینستکس» با سفر رئیس آلمانی این کارویژه مالی به تهران وارد مرحله جدی‌تری شده است.

به گزارش ایران، سازوکار مالی اینستکس می‌کوشد مانند یک نهاد واسطه بین شرکت‌های تجاری و ایران عمل کند تا تبادلات مالی بین طرفین با واحد پول غیر دلار و خارج از سایه تحریم‌های امریکا علیه تهران صورت گیرد. آن‌طور که مقام‌های اروپایی می‌گویند، این مؤسسه در گام نخست و با هدف بررسی چگونگی کارکرد آن، کار خود را از پوشش اقلام دارویی و غذایی آغاز خواهد کرد.

سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته ضمن ابراز امیدواری درباره عملیاتی شدن اینستکس، خبر داده بود که «پر فیشر» رئیس «اینستکس» به‌زودی به برای مذاکره با همتایان ایرانی خود به تهران سفر می‌کند.

فیشر ۶۹ ساله پیش‌تر ریاست Commerzbank (کامرس‌بانک) آلمان را عهده‌دار بود و ۲۹ سال در مناصب مختلف این بانک فعالیت کرده بود. مقام‌های آمریکایی پیش از این تهدید کرده بودند که ممکن است عوامل اجرایی اینستکس را تحریم کنند.

دوشنبه‌شب بود که سفارت فرانسه در تهران از انجام سفر این مدیر آلمانی به تهران خبر داد و با انتشار تصویری از این دیدار در توییتر نوشت: «رؤسای نمایندگی‌های سه کشور اروپایی از پر فیشر رئیس اینستکس در تهران استقبال کردند. گامی مهم برای بحث با همتایان ایرانی در مورد چگونگی عملیاتی کردن سازوکار تجاری اتحادیه اروپا و ایران.»

حضور فیشر در تهران به آغاز دور تازه‌ای از گفت‌وگوهای کارشناسی ایران و اروپا پیرامون جزئیات کانال ویژه مالی انجامیده است. چه دور تازه مذاکرات هیأت کارشناسی ایران با نمایندگان سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس و نیز اتحادیه اروپایی دیروز انجام شد.

 

نمایندگان دستگاه‌های مختلف دولت، در هیات ایرانی مذاکره‌کننده حضور دارند

مذاکرات هیات کارشناسی ایران با نمایندگان سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس و نیز اتحادیه اروپایی درباره عملیاتی کردن هرچه سریع‌تر SPV همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، در نشست کارشناسان ایرانی با مدیران ارشد اینستکس، آخرین وضعیت اینستکس و نهاد متناظر آن در ایران، نحوه تعامل و همکاری این دو نهاد، نحوه استفاده فعالان اقتصادی و تجاری از این مکانیزم، مروری بر گام‌های بعدی با هدف گسترش حوزه فعالیت اینستکس به سایر حوزه‌های تجاری و دیگر موضوعات مرتبط به این فرآیند با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه و سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط از کشورمان با نمایندگان بخش‌های سیاسی و اقتصادی طرف اروپایی و نیز مدیر اینستکس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بنابر این گزارش، در هیات ایرانی غیر از بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه، نمایندگان تعداد زیادی از دستگاه‌های دولتی مرتبط  از جمله بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و ایران ایر، حضور دارند.

همچنین نشست‌های فرعی تخصصی میان برخی دستگاه‌ها (به ویژه در حوزه بانکی) با نمایندگانی از هیات‌های طرف مقابل برگزار شده یا در حال برگزاری است.

در این جلسات، انتظارات طرف ایرانی مشخصاً از اینستکس در حوزه‌های تخصصی به تفصیل برای طرف مقابل تشریح شده و طرفین بر روی راه‌کارهای ممکن برای رفع مشکلات ناشی از تحریم‌های آمریکا در این حوزه به بحث‌های فنی و کارشناسی می‌پردازند.

این دور از نشست‌ها بر موضوع مشخص نحوه عملیاتی کردن SPV اروپایی موسوم به اینستکس و چگونگی همکاری آن با نهاد متناظر ایرانی که در شرف تأسیس است متمرکز است و طبعاً بررسی میزان پیشرفت کار و گام‌های بعدی در حوزه سایر تعهداتی که گروه 1+4 برای جبران اثرات تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه کشورمان داده‌اند و آخرین بار هفته گذشته در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین به آن پرداخته شد، به نحو مقتضی مورد پیگیری قرار داشته و خواهد داشت.

رئیس تازه منصوب شده اینستکس با استقبال رؤسای نمایندگی‌های دیپلماتیک سه کشور اروپایی وارد تهران شد.

همچنین سفارتخانه‌های انگلیس و فرانسه سفر هیات اروپایی به تهران و دیدار با مقامات کشورمان را «قدمی مهم جهت گفت‌وگو با همتایان ایرانی در خصوص نحوه اجرای سازوکار تجاری ایران و اتحادیه اروپا» دانستند.

هم‌چنین پر فیشر، مدیر سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس) روز دوشنبه با برخی از فعالان بخش خصوصی در سفارت آلمان در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

اروپایی‌ها برای راه‌اندازی اینستکس مصمم هستند

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی مطهری با اشاره به سفر رییس اینستکس به ایران و با بیان اینکه یکی از اهداف این سفر روشن شدن ابهامات اینستکس است، افزود: «پر فیشر به ایران سفر کرده تا با توافقاتی که انجام می‌شود سامانه را راه‌اندازی کنند.»

او با تاکید بر اینکه سفر پر فیشر رییس اینستکس به ایران می‌تواند گامی به جلو باشد، ادامه داد: «اروپایی‌ها برای راه‌اندازی اینستکس مصمم هستند و این سامانه برای کشور ما نیز مفید است که ان‌شاء‌الله در آینده راه‌اندازی می‌شود.»

مطهری تصریح کرد: «نمی‌توان گفت که اینستکس آثار فوق‌العاده‌ای دارد، بلکه کمکی برای کم کردن آثار تحریم‌ها است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.