راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

جزییات نحوه محاسبه سود روزشمار سپرده‌های کوتاه‌مدت توسط بانک مسکن اعلام شد

بانک مسکن بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار نحوه محاسبه سود علی‌الحساب سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی از حالت روزشمار به ماه شمار را تغییر داد و این موضوع را برای اجرا به شعب ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، در این بخشنامه عنوان شده که بر اساس جلسه ۲۰ آذرماه سال جاری شورای پول و اعتبار و با استناد به نامه اول دی‌ماه سال جاری اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی، از ابتدای بهمن‌ماه سال جاری محاسبه سود علی‌الحساب سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی از حالت روزشمار به ماه‌شمار تغییر می‌کند. به‌گونه‌ای که حداقل مانده‌حساب طی ماه، مبنای محاسبه سود سپرده‌های مزبور در آن ماه است.

بر این اساس بانک مسکن، جزییات این تغییر را در ۴ بند توضیح داد.

اول آنکه تمامی حساب‌ها با ماهیت کوتاه‌مدت اعم از کوتاه‌مدت عادی، سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز، طرح رها، صندوق پس‌انداز مسکن یکم، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز مسکن و …، فارغ از مقطع افتتاح سپرده، از تاریخ اول بهمن‌ماه سال جاری و صرفا برای دوره‌های زمانی پس از تاریخ مذکور، مشمول تغییر در نحوه محاسبه سود مطابق فرمول «نرخ سود ضربدر تعداد روزهای ماه ضربدر کمترین مانده طی ماه» خواهند شد.

در بند دوم این بخشنامه نیز تاکید شده که کماکان مطابق رویه معمول در صورت فسخ سپرده‌ها با ماهیت کوتاه‌مدت، برای مدت زمان سپری‌شده طی ماه فسخ و بر اساس حداقل مانده مقطع زمانی سپری‌شده آن ماه، سود محاسبه و پرداخت می‌شود.

بنابراین چنانچه ابتدا و انتهای مقطع محاسبه سود سپرده بنا به دلایل مختلف، از جمله افتتاح حساب در طی ماه و یا کاهش و سپس افزایش حداقل مانده بر مبنای ۵۰۰ هزار ریال، در دو ماه متوالی قرار گیرد، مبنای محاسبه سود در ماه ابتدایی بر اساس حداقل مانده مقطع سپری‌شده در آن ماه و مبنای محاسبه سود در ماه بعدی نیز بر اساس حداقل مانده سپری‌شده ماه بعدی خواهد بود که در آخر، مجموع سودهای محاسبه‌شده به‌عنوان سود قابل پرداخت به حساب مشتری کارسازی می‌شود.

این موضوع در بخشنامه با یک مثال تشریح شده است: چنانچه حسابی در تاریخ ۱۵ فروردین سال آینده افتتاح شود با رعایت سایر شرایط و ضوابط، سود بر اساس کمترین مانده‌حساب از تاریخ ۱۵ فروردین لغایت ۳۱ فروردین سال آینده برای ماه فروردین و کمترین مانده از تاریخ اول اردیبهشت لغایت ۳۱ اردیبهشت سال آینده برای ماه اردیبهشت به‌صورت جداگانه محاسبه و مجموع ارقام فوق در پایان اردیبهشت‌ماه به حساب منظور می‌شود.

این بخشنامه در بند سوم در خصوص حساب‌های قبلی توضیح می‌دهد. حساب‌های کوتاه‌مدت عادی افتتاحی قبل از تاریخ اول اسفندماه سال جاری که در پایان دی‌ماه سال جاری به دلایلی از جمله عدم سپری شدن یک‌ماه کامل از زمان افتتاح حساب و یا افزایش مانده‌حساب به حداقل مانده تعیین‌شده، سودی دریافت نکرده‌اند و در طول بهمن‌ماه، پس از سپری شدن یک‌ماه از زمان افتتاح و یا افزایش مانده‌حساب به حداقل مانده جهت تعلق سود، فسخ کردند، سود سپرده در دی‌ماه به روش روزشمار و بر اساس حداقل مانده روزانه و در بهمن‌ماه، متناسب با تعداد روزهای سپری‌شده و بر اساس حداقل مانده طی بهمن‌ماه (روزهای سپری‌شده در بهمن‌ماه) محاسبه می‌شود.

در نتیجه در صورت عدم فسخ سپرده نیز رویه پرداخت سود برای سپرده‌های موصوف همانند روش تعیین‌شده در این بند به این شکل که تا تاریخ ۳۰ دی‌ماه به روش روزشمار و از تاریخ یک بهمن به روش ماه شمار است.

همچنین بخشنامه مذکور در خصوص سایر حساب‌ها تاکید کرده است: سایر شرایط و ضوابط سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی نظیر حداکثر نرخ سود علی‌الحساب (در حال حاضر ۱۰ درصد) و شرط حداقل مانده جهت بهره‌مندی از سود سپرده به مدت یک‌ماه ممتد کمافی‌السابق به قوت خود باقی است و صرفا مبلغ مبنای محاسبه سود از حالت حداقل مانده روزانه به حالت حداقل مانده ماهانه تغییر می‌یابد. همچنین ضوابط و مقررات سایر سپرده‌ها نظیر سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت ویژه همچنان به قوت خود باقی است.

در پایان این بخشنامه نیز تاکید شده که تغییر در محاسبه سود علی‌الحساب از حالت روزشمار به ماه‌شمار، تغییری در نحوه محاسبه سایر مزایا و امتیازات متعلقه به حساب‌های کوتاه‌مدت از جمله نحوه محاسبه اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ممتاز یا نحوه محاسبه امتیاز تسهیلات در سایر حساب‌های تعهدی (صندوق پس‌انداز مسکن و …) را در پی نخواهد داشت.

2 نظرات
  1. مرضیه جلالی ابیانه می‌گوید

    با سلام و خسته نباشی به دوستان سایت راه پرداخت، به نظر می رسد بخشی از فرمول محاسبه سود اعلامی درج نشده است. (نرخ *روز*کمترین مانده)/۳۶۰۰۰ که ۳۶۰ روز ایام سال و دو صفر برای نرخ در مخرج کسر قرار می گیرد.
    طبق بخشنامه بانک مرکزی ج.ا.ا ضرورت دارد مبنای محاسبه سود کوتاه مدت به جای روز، ماه در نظر گرفته شود که در فرمول ذکر شده، مجدد مبنای محاسبات روز در نظر گرفته شده است. فرمول بهینه بر اساس بخشنامه بانک مرکزی ج.ا.ا می تواند (نرخ *کمترین مانده طی ماه*۱)/۱۲۰۰ باشد که یک درنظر گرفته شده در صورت کسر که می تواند حذف گردد، نماینده یک ماه محاسبه و ۱۲۰۰ در مخرج درصد نرخ ضربدر تعداد ماه های یکسال می باشد.
    از دیدگاه اینجانب فرمول دوم با بخشنامه بانک مرکزی ج.ا.ا همخوانی بیشتری دارد، لکن مستلزم تغییرات بیشتر سیستمی برای بانکها است.

  2. علی می‌گوید

    سلام لطفا راهنمایم بفرماید در هیجده دی ماه امسال در حسابم که کارت بود پول ریختم . و دراخر ماه دی ماه سودی به حسابم واریز نشد . درحالی که قبلا این ماه ها هرماه سود به حسابم واریز میشد . ضمنا اگر بانک بهواد بگه روز شمار به ماه شمار تبدیل شده طبق بخشنامه که مطالعه کردم ماه شمار از اول بهمن ماه در بانکها قابل اجاره است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.