راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

محصولات آینده بانکی درست مانند شغل‌های آینده برای کودکانتان خواهد بود

کریس اسکینر در پاسخ به این سوال که محصولات آینده بانکی چه شکلی خواهند داشت گفت که آنها ترکیبی از محصولات میکرو و مشاوره‌های شخصی خواهند بود. بانک‌ها باید بتوانند از محصولات و سرویس‌هایی که هنوز وجود نداشته پول دربیاورند، از چیزهایی که هنوز وجود ندارد؛ درست مانند کودکانی که باید شغل‌هایی را در آینده پیدا کنند که شاید هنوز وجود ندارد.

شاید نشنیده باشید اما تخمین زده می‌شود که دو سوم شغل‌های آینده حتی هنوز ایجاد هم نشدند به همین دلیل یک چالش آموزشی در رابطه با کودکان و حرفه‌شان وجود دارد که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را پیش‌بینی کند.

در خصوص بانک‌ها هم باید گفت که آنها معمولا از وام و پرداخت و مشاوره‌هایی که ارائه می‌دهند کسب درآمد می‌کنند اما نکته‌ای که در این باره وجود دارد این است که اکثر اینها طی چند دهه آینده ناپدید خواهد شد، پس بانک‌ها باید چه کار کنند؟

کریس اسکینر می‌گوید که آنها از محصولات و سرویس‌هایی پول در خواهند آورد که هنوز ساخته نشده است. اکثر این محصولات شامل تجزیه‌وتحلیل اطلاعات، تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی و تجزیه‌وتحلیل موقعیت مکانی است. بنابراین می‌توان گفت که محصولات دیگر شامل چیزهای بزرگ مانند پرداخت‌های عمده و یا وام‌های بزرگ نیست و بیشتر به صورت میکرو ارائه می‌شود.

برای مثال آنت فایننشیال به پذیرندگان تائوبائو برای کار با سرمایه‌شان کمک می‌کنند و هر بار که برای مثال صاحب فروشگاه تائوبائو گوشت گوساله به فروش می‌رساند، می‌توانند بالافاصله فروش خودشان را از طریق وام میکرو کوتاه مدت مای‌بنک (بانک چینی آنت فایننشیال)، به پول نقد تبدیل کنند. به این ترتیب همین یک مورد اشاره‌شده توانست طی پنج سال گذشته ۳ هزار ۷۹۵ وام، از پنجاه سنتی گرفته تا هشت هزار دلاری، دریافت کند.

این همان مدل محصولات آینده است. تکلیف سرویس‌ها چه می‌شود؟ منظور از سرویس دیگر ارائه مشاوره در شعب و یا ارتباط برقرار کردن با من از پشت کانتر شعبه نیست بلکه شامل بهبود فعالیت‌ها و شخصی‌سازی مشاوره‌های خودکار براساس نحوه زندگی مشتری است.

مونزو مثال خوبی در این حوزه است؛ اپلیکیشنی که شیوه خرج کردن شما را تجزیه‌وتحلیل و روی بهبود آن کار می‌کند. هرکسی، چه بانک و چه این اپلیکیشن‌ها ممکن است متوجه شوند که شما هر روز یک بلیت قطار ۱۲/۵۰ پوندی خریداری می‌کنید. الگوریتم بانک تشخیص خواهد داد که یک بلیت سالانه برای شما چیزی حدود دو هزار پوند درمی‌آید که حداقل ۸۰۰ پوند در سال به نفع شما خواهد شد. پس پیشنهادی که به شما می‌دهد این است که چرا به جای خرید روزانه بلیت چرا یک بلیت سالانه تهیه نمی‌کنید که خب جواب ساده است؛ چون شما دو هزار پوند دم دست ندارید.

اما با این اپلیکیشن بانکی، این موضوع برای شما روشن می‌شود و سپس از شما پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهید یک بلیت سالانه داشته باشید و فقط ۱۷۰ پوند در سال پرداخت کنید و به این ترتیب ۸۰ پوند اضافی در ماه برای مخارج دیگر داشته باشید؟ مسلما جواب شما به این پیشنهاد «بله» است.

چیزی که در واقعیت اتفاق می‌افتد این است که شما یک وام  دو هزار پوندی با بهره ۳ درصد می‌گیرید اما شما به این چشم به آن نگاه نمی‌کنید؛ بلکه به چشم بانکی به آن می‌نگرید که شما را می‌شناسد، دوست دارد و به شما توصیه‌های عالی ارائه می‌دهد.

این همان ترکیبی از محصولات میکرو و مشاوره‌های شخصی‌سازی‌شده است که همان مدل کسب درآمد بانک‌ها در آینده به شمار می‌آید. نه تحمیل یک سری وام‌ها و یا انجام پرداخت‌ها از طریق اقلام با حاشیه بالا به مصرف‌کنندگان.

زمانی که صحبت از مدل‌های شرکت‌های مالی می‌شود، اسکینر به گزارش بسیار خوبی از دیلویت اشاره می‌کند که در آن گزارش به این موضوع اشاره شده بود که سرویس‌های بانکداری آینده تماما مجازی، مبتنی بر مشتری، یکپارچه، سفارشی‌شده هستند.

همچنین پرداخت‌ها غیرنقدی، متصل، مبتنی بر داده، ارزان‌تر و نامرئی خواهند بود. بازارهای سرمایه با وجود دسترسی آسان، کارایی بهتر و انعطاف‌پذیری که پیدا می‌کنند، کم‌هزینه‌تر خواهند شد و کنترلشدر دست کاربران خواهد بود.

مدیریت ثروت هم با وجود سرویس‌های کم‌هزینه، شفاف، شخصی‌سازی‌شده و مدیریت‌شده، بسیار آسان خواهد شد. در بخش بیمه هم با وجود قیمت‌گذاری و کاربردهای شفاف، اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

در آخر هم کریس اسکینر خاطرنشان می‌کند که اگر افراد واقعا به آینده شغلی کودکانشان علاقه‌مندند می‌توانند گزارش دانشگاه آکسفورد به نام «آینده شغلی» را مطالعه کنند. در این گزارش بیش از ۷۰۰ شغل کنونی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفته تا ببینیم که خودکارسازی آنها چقدر آسان و ساده است. توصیه‌ای که درنهایت اسکینر به خوانندگان ارائه می‌دهد این است که نگذارید کودکانتان کاری تکراری یا قابل پیش‌بینی انجام دهند.

منبع: bankNXT

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.