راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

ناظمی: سازمان فناوری اطلاعات API سامانه شاهکار را در اختیار ۱۰ اپلیکیشن پربازدید و دو پیام‌رسان منتخب سروش و گپ قرار می‌دهد

رییس سازمان فناوری اطلاعات در حاشیه مراسم تحول دیجیتال و صنعت مخابرات ایران و در جمع خبرنگاران اعلام کرد: « این سازمان API های سامانه شاهکار خود را در اختیار ۱۰ اپلیکیشن پربازدید و دو پیام رسان منتخب سروش و گپ قرار خواهد داد.»

امیرناظمی ابراز امیدواری کرد که این دیتاها در آینده به تمامی استارت‌آپ‌ها داده شود و تاکید کرد که مسائل امنیتی پیرامون اعطای این اطلاعات رعایت شده است.

به گزارش دیجیاتو، امیر ناظمی خبر داد در فاز اولیه و پایلوت این طرح روزانه صد هزار ظرفیت در نظر گرفته شده و بعد از اتصال، تمامی استارت‌آپ‌ها می‌توانند از اطلاعات بهره ببرند.

او در این باره گفت: «بعد از اتصال این اپلیکیشن‌ها، آنها به پروتکلی وصل می‌شوند که در آن سقف میزان درخواست برای هر اپلیکیشن وجود دارد. در این پروتکل همچنین موارد دیگری ذکر شده تا جلوی هر نوع سواستفاده را بگیرد؛ تضمین‌هایی چون حریم خصوصی که بر مبنای آن هیچ استارت‌آپی حق ندارد این دیتاها را در جایی ذخیره‌سازی کنند. همچنین امنیت ارتباطاتی هم لحاظ شده تا در حین دریافت و استفاده از این دیتاها مشکلی پیش نیاید.»

ناظمی اظهار کرد: «برای جلوگیری از مشکلات احتمالی قانونی، به تمامی ۱۰ اپلیکیشن پربازدید و پرکاربردی که به سازمان فناوری اطلاعات دعوت شده‌اند، درخواست شده که درخواست API خود را از طریق نامه رسمی و مراجع قانونی اعلام کنند.»

او تاریخ اضافه شدن این اپلیکیشن‌ها به این سامانه را ظرف یک ماه آینده اعلام کرد و گفت: «این تنها فاز اولیه اجرایی شدن طرح است قصد داریم در آینده فین‌تک‌ها را وارد عرصه کنیم و با تعامل آنها مساله پرداخت قبوض گوناگون را حل کنیم. پیش بینی می‌کنیم که در مراحل بعدی این طرح، با تمامی استارت‌آپ‌ها همکاری داشته باشیم و ظرفیت‌های خود را گسترش دهیم.»

سامانه شاهکار، سامانه‌ای برای احراز هویت کاربران اینترنت در ایران است که توسط سازمان تنظیم و مقررات ارتباطات رادیویی تولید شده است. شاهکار وظیفه احراز هویت سرویس‌هایی از قبیل سیم‌کارت‌ها، خطوط ثابت تلفن و اشتراک‌های اینترنت، PAP و SAP، Mobile Wi-Fi و غیره را دارد و در راستای هدف افزایش امنیت در این سرویس‌ها راه اندازی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.