راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

رییس پلیس فتا اعلام کرد: رشد ۴ برابری جرائم رایانه‌ای در کشور

رییس پلیس فتا با تشریح ۳ جرم رایانه‌ای مهم در کشور گفت: جرائم رایانه‌ای در سال ۹۰ در کشور رشد ۸/۳ برابری نسبت به سال گذشته داشته و بیشترین آمار مربوط به جرائم رایانه‌ای بانکی است.

به گزارش راه پرداخت به نقل از مهر، سردار سیدکمال هادیانفر، رییس پلیس فتا،، با اشاره به اینکه فضای مجازی، فضای جدیدی است که به موازات فضای فیزیکی و واقعی شکل گرفته است، گفت: در سال ۸۹ تعداد هزار و ۳۵ فقره جرم اینترنتی در ایران به ثبت رسید که این آمار در سال گذشته به چهار هزار مورد افزایش یافت. وی یادآورشد: در صورت ادامه روند کنونی رشد جرائم سایبری در ایران، میزان این جرائم در سال جاری به ۸ تا ۱۰هزار فقره افزایش می‌یابد. وی آمار کاربران اینترنتی ایران را بیش از ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: ‌ ۲۶ میلیون نفر از کاربران اینترنتی کشور را جوانان تشکیل می‌دهند که بخش زیادی از آن‌ها دانشجو هستند و در واقع ۲۲ درصد فضای اینترنتی کشور توسط دانشجویان استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: ‌ چه بخواهیم و چه نخواهیم مردم وارد فضای مجازی می‌شوند و کسی نمی‌تواند از آن جلوگیری کند؛ هم اکنون استفاده از اینترنت در دنیا به عنوان یکی از حقوق بشر در سازمان ملل مطرح است. وی درآمدهای ناشی از جرائم سایبری را ۳۸۸ میلیارد دلار و تفاوت ۸ تا ۲۵ درصدی تجارت الکترونیک را ۱۰۵ میلیارد دلار دانست و افزود: کشور‌ها مجبورند که به این سمت گام بردارند؛ کشورهای توسعه یافته به جهت انتقال ساختار‌ها و بستر‌ها شتابان‌تر به این سمت می‌روند به همین جهت از آسیب‌پذیری‌ بعدی آن در امان نیستند. هادیانفر افزود: کشورهای در حال توسعه مانند ایران به جهت تهدیدات زیاد فضای سایبری سعی کرده با حوصله وارد این فضا شود؛ برهمین اساس خیلی از کشورهای دیگر در استفاده از این فناوری عقب‌تر است.

وی در خصوص بیشترین جرائم اینترنتی در کشور گفت: ۵/۴۸ درصد از جرائم برداشت از حساب بانکی است که این به جهت بی‌مبالاتی مالکین در نگهداری رمز‌هایشان، سوءاستفاده اینترنتی از حساب‌هایشان یا نفوذ هکر به شبکه بانکی و برداشت پول بوده است. هتک حیثیت دومین جرم اینترنتی در کشور است که هادیانفر نمونه آن را ارائه اطلاعات غلط از اساتید دانشگاه، دزدیدن عکس‌ها با استفاده از ایمیل‌های ایجاد شده و انتشار آن در سایت‌ها دانست. رییس پلیس فتا کلاهبرداری اینترنتی با استفاده از فیشینگ و فارمینگ را سومین جرم سایبری در کشور تلقی کرد و در توضیح فیشینگ گفت: پایه فیشینگ در آنطرف مرز‌ها بسته شده است؛ در فیشینگ سایتی کاملا شبیه درگاه اینترنتی یک بانک طراحی می‌شود؛ پس از ثبت رمز و پسورد حساب، اطلاعات حساب و رمز‌ها به هکر منتقل می‌شود و وی بلافاصله با این اطلاعات حساب فرد را خالی می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.