راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

کارت اعتباری ۱۰۰ هزارتومانی به ۱۱ میلیون نفر پرداخت می‌شود

یک عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس شورای اسلامی از ارائه گزارش مسئولان دولتی درباره چهار بسته حمایتی دولت در جلسه غیرعلنی روز سه‌شنبه 17 مهر 97 مجلس خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی قربانی بابیان این مطلب اظهار کرد: «سینکی، معاون وزیر صنعت با حضور در جلسه غیرعلنی صبح روز سه‌شنبه 17 مهر 97 مجلس شورای اسلامی از تهیه چهار بسته حمایتی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در چهار سطح خبر داد و گفت که این کمک‌ها تا پایان سال به‌صورت کالایی و در قالب کارت برای خرید از فروشگاه‌های رفاه به مردم ارائه می‌شود.»

او با اشاره به طرح دغدغه نمایندگان درزمینه گرانی در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: «بسیاری از کالاهای اساسی به گفته وزیر جهاد کشاورزی با نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومان وارد می‌شوند، ولی در برخی از موارد شاهد افزایش قیمت و نایاب شدن برخی از کالاها هستیم. انتظار و توقع نمایندگان این است که همان‌طور که قیمت ارز ظرف چند روز کنترل شد، در مورد قیمت کالاها نیز اقدامی صورت بگیرد.»

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه، یادآور شد: «اگر گرانی کالاها ادامه یابد هرقدر حمایت‌هایی از اقشار آسیب‌پذیر انجام شود، تکاپوی زندگی آن‌ها را نخواهد کرد. هم چنان‌که با تلاطمی در بازار ارز سیستم اقتصادی ما دچار نوسان شد و در این شرایط اقشار آسیب‌پذیر، کسانی که درآمد ثابت دارند و سه میلیون بیکاری که هیچ حمایتی نمی‌شوند روزبه‌روز ضعیف‌تر خواهند شد و فاصله بین فقیر و غنی نیز افزایش می‌یابد.»

قربانی ادامه داد: «انتظار ما از دولت این است که با برنامه خود را برای جنگ اقتصادی آماده کند، اگرچه ممکن است فروش نفت کاهش یابد، ولی این موضوع از محل افزایش قیمت نفت جبران خواهد شد و ما می‌توانیم هزینه‌های غیرضروری را نیز کاهش دهیم.»

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی در پایان بابیان این‌که دولت به‌صورت محافظه‌کارانه و انفعالی با این شرایط برخورد می‌کند، خاطرنشان کرد: «بخشی از گرانی‌ها شامل کل جامعه می‌شود، بخشی اقشار ضعیف را تحت‌فشار قرار می‌دهد و بخشی از کالاها ممکن است جزو کالاهای اساسی تعریف نشود، ولی گران شدن آن‌ها زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، مثل لاستیک که در ماجرای اخیر کامیون داران تأثیر گرانی آن را شاهد بودیم.»

 

کارت اعتباری ۱۰۰ هزارتومانی به ۱۱ میلیون نفر پرداخت می‌شود

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از پرداخت کارت اعتباری ۱۰۰ هزارتومانی به ۱۱ میلیون نفر خبر داد.

سلمان خدادادی در حاشیه نشست غیرعلنی صبح روز سه‌شنبه 17 مهر 97 مجلس در جمع خبرنگاران گفت: «در این جلسه نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گزارشی را دربارهٔ بازار ارز و مسائل کلان اقتصادی به نمایندگان ارائه کرد.»

همچنین او توضیحاتی را درباره بسته حمایتی دولت از اقشار کم‌درآمد ارائه و اعلام کرد که به‌زودی کارت اعتباری ۱۰۰ هزارتومانی، به ۱۱ میلیون نفر پرداخت می‌شود تا بتوانند از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید کنند.

خدادادی همچنین یادآور شد: «این ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش شش نهاد ازجمله کمیته امداد، بهزیستی و هلال‌احمر و ستاد اجرایی فرمان امام هستند.»

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بابیان این‌که طبق اعلام نوبخت ۲۳۰ هزار میلیارد تومان سبد کالا به اقشار کم‌درآمد پرداخت‌شده اظهار کرد: «به گفته او در این نوبت که به‌زودی انجام می‌شود ۱۱ هزار میلیارد تومان به اقشار کم‌درآمد اختصاص خواهد یافت.»

 

بسته حمایتی ۶۰۰ هزارتومانی دولت به اقشار آسیب‌پذیر در دو مرحله تا پایان سال

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس گفت که بر اساس توافق صورت گرفته در جلسه غیرعلنی روز سه‌شنبه مجلس مقرر شد که در دو مرحله بسته‌های حمایتی به بخشی از مردم در هر مرحله ۳۰۰ هزار تومان پرداخت شود که مجموع پرداختی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

بهروز نعمتی در جمع خبرنگاران در توضیح جلسه غیرعلنی 17 مهر 97 گفت: «امروز مجلس جلسه غیرعلنی با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، حجتی وزیر کشاورزی، معاون اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان تعزیرات و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها برای بررسی وضعیت اقتصادی برگزار کرد.»

او افزود: «با توجه به بحث‌هایی که دربسته حمایتی دولت برای اقشار آسیب‌پذیر است، مقرر شد برای ۲۰ میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر جامعه که زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند که ممکن است بخشی از آن‌ها کارمندان، کارگران و افراد تحت پوشش کمیته امداد و یا تحت پوشش سازمان بهزیستی باشند در دو مرحله بسته حمایتی بگیرند. هر مرحله حدود ۳۰۰ هزار تومان است که مجموع پرداختی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.»

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس ادامه داد: «مقرر شد که کمیسیون‌های اقتصادی، کشاورزی، برنامه‌وبودجه و صنایع جلسات متعددی با دولت داشته باشند تا موارد موجود در بحث تولید و گرانی‌ها را موردبررسی قرار دهند تا ارتباط نزدیکی بین دولت و مجلس برقرار شود که بتوانیم مشکلات بخش تولید را حل کنیم.»

نعمتی بابیان این‌که موضوع مهار نقدینگی یکی از بحث‌های جدی در این زمینه بود گفت: «۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در جامعه وجود دارد. قرار شد دولت و مجلس با همفکری هم به راه‌هایی برسند که نقدینگی را مهار کرده و اقدام عملی انجام دهند.»

نعمتی بحث واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی را از دیگر موارد مطرح در این جلسه عنوان و اظهار کرد:‌ «نوبخت و سایر اعضای دولت قول دادند که این اتفاق بیفتد.»

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس بابیان اینکه در این جلسه بر لزوم عدم برداشت از ذخایر کشور تأکید شد، گفت: «ما بر مبنای این جلسه و جلسات گذشته عنوان کردیم که تلاش دولت باید بر این باشد که از منابع ارزی و صندوق ذخیره ارزی به‌هیچ‌وجه برداشت نشود. چون این صندوق برای آیندگان است و باید آن را حفظ کرد.»

او در ادامه با تأکید بر اینکه هیچ‌گونه مشکلی ازنظر تأمین کانال‌های اساسی و کوتاه و میان و بلندمدت نداریم گفت: «وزیر کشاورزی و سینکی از طریق وزارت صمت به مجلس قول داده است که نیازمندی‌های کالاهای اساسی برای بلندمدت را تهیه کنند که تدارک هم دیده‌اند. صندوق‌ها و سیلوها و انبارهای ما اشباع‌شده‌اند.»

نعمتی در مورد موضوع گرانی و افزایش قیمت‌ها هم گفت: «رئیس سازمان تعزیرات گزارشی از نوع برخورد با افتتاح و گران‌فروشی و چند قیمتی‌ها دادند. نوبخت هم درباره بحث‌های نوسانات قیمت ارز مواردی را مطرح کردند معتقدیم دولت و مجلس و قوه قضاییه باید همسو با یکدیگر تلاش کنیم که موضوع گرانی‌ها و چند نرخی‌ها را در اسرع وقت کنترل کنیم.»

به گفته نعمتی، اصلی‌ترین موضوع مطرح در این جلسه تعیین زمان‌بندی اقدامات دولت است. مبنی بر این‌که دولت باید در تمامی موضوعات برنامه‌ها را به مجلس اعلام کند. خوشبختانه نوبخت هم قول داد برنامه زمان‌بندی مشخص برای اقداماتشان را به مجلس ارائه دهند.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس در پاسخ به این پرسش که کالاهای اساسی شامل چه مواردی می‌شود گفت: «دولت مکلف است که ۲۵ قلم کالا را تأمین و به مردم نیازمند بدهد. آن‌ها شامل شش میلیون حقوق‌بگیر و ۱۴ میلیون اقشار مختلف هستند که زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند. این کالاها مربوط به اقلام روزمره و نیازمندی‌های مردم همچون کره، ماست، تخم‌مرغ و غیره است.»

او گفت: «قرار است در شش‌ماهه دوم سال در دو نوبت این اتفاق بیفتد. محل پرداخت و عدد آن مشخص است که مجموع پرداختی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.»

نعمتی خاطرنشان کرد: «افراد مشمول این بسته‌های حمایتی مشخص و بانک اطلاعاتی آن‌ها تشکیل‌شده است که از طریق آن اقدام صورت می‌گیرد. فرض کنیم فردی که پرداخت‌کننده به بیمه تأمین اجتماعی باشد اگر کمتر از سه میلیون تومان دریافتی داشته باشد خانواده‌اش تحت پوشش قرار می‌گیرد.»

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس در پایان درباره زمان معرفی وزرای پیشنهادی دولت گفت: «با توجه به مذاکره‌ای که با واعظی داشتم مقرر شد که چون هفته آینده هفته سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه است دولت وزرای مدنظر را هفته آینده معرفی کند تا در مدت خود در مجلس معرفی شود. این وزرا شامل اقتصاد، صمت و تعاون و کار و رفاه اجتماعی است.»

نعمتی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا شریعتمداری و آخوندی استعفا کرده‌اند گفت که هنوز آن‌ها استعفا نکرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.