راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

توقف همکاری بانک بی‌پی فرانسه با ایران / سیستم مالی بر پایه یورو هم انجام نشد

سخنگوی بانک بی‌پی فرانسه اعلام کرد این بانک نمی‌تواند همکاری اقتصادی ایران و شرکت‌های فرانسوی را حمایت کند زیرا اقدامات تنبیهی برای فعالیت‌های مرتبط با ایران در نظر گرفته‌شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، بانک بی‌پی فرانسه به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند سازوکار کمک به شرکت‌های فرانسوی برای تجارت با ایران را فراهم کند ابتدای امسال این بانک اعلام کرده بود که روی پروژه‌ای کار می‌کند تا بتواند شرکت‌های فرانسوی را که قصد صادرات کالا به ایران به‌رغم تحریم‌های آمریکا رادارند، کمک کند.

نیکلاس دوفورس رئیس بانک بی‌پی اعلام کرد: «شرایط به‌خوبی پیش نمی‌رود و تحریم‌های تنبیهی برای شرکت‌ها در نظر گرفته‌شده است.»

بانک بی‌پی روی پروژه‌ای کار می‌کرد تا بتواند مبادلات با یورو را برای تضمین خریداران ایرانی که می‌خواهند کالا و خدمات فرانسوی خریداری کنند فراهم کند. بی‌پی فکر می‌کرد که امکان دور زدن تحریم‌های آمریکا به این نحو وجود دارد. آخرین اظهارات رئیس بانک بی‌پی نشانگر آن است که ازنظر او تحریم‌های ایران برای شرکت‌های اروپایی بسیار دردسرساز است.

آمریکا تحریم‌های جدیدی را پس‌ازاینکه دونالد ترامپ از توافق برجام خارج شد اعمال کرده است، تحریم‌های مالی آمریکا از 6 آگوست آغازشده و تحریم‌های نفتی هم قرار است از 4 نوامبر اجرایی شود. پیش‌ازاین برخی کشورهای اروپایی اعلام کردند که به دنبال این هستند تا شرکت‌هایشان را از گزند این تحریم‌ها محفوظ دارند. چندین شرکت عمده نظیر توتال، ایرفرانس کی‌ال‌ام و بریتیش ایرویز اعلام کردند که فعالیت خودشان را در ایران معلق می‌کنند.

مقامات آلمان در هفته اخیر روی ایجاد یک سیستم مستقل پرداخت با ایران و به‌رغم تحریم‌های آمریکا بحث کردند. دیپلمات‌های اتحادیه اروپا اعلام کردند که موضع ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روی تجارت و نیز با ایران، اروپایی‌ها را به این فکر انداخته که روی سیستم مالی مستقل کار کنند. به‌هرحال کشورهای اروپایی ظاهراً درباره پیدا کردن یا روی گزینه‌های مؤثر برای دور زدن این مسائل با مشکلات مواجه هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[logo_showcase id=”298325″]