راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

جک ما: فناوری بلاکچین تا زمانی که خود را اثبات نکند بی‌معنی خواهد بود

0

جک ما بنیان‌گذار علی‌بابا غول تجارت الکترونیک چین، معتقد است، بلاکچین و دیگر فناوری‌های پیشرفته هنوز نیاز دارند قابلیت خود را برای ایجاد جامعه‌ای سبزتر و کارآمدتر ثابت کنند. اظهارات او به‌عنوان بخشی از سخنرانی در کنفرانس بین‌المللی هوش مصنوعی چین در ۱۷ سپتامبر منتشر شد.

به گزارش ارز دیجیتال، باوجودآنکه بخش اعظم سخنرانی جک ما، بر روی چالش‌ها و اشتباهات رایج حوزهٔ هوش مصنوعی متمرکز بود اما بخشی از گفته‌هایش را به حوزه‌های بلاکچین و اینترنت اشیاء به‌عنوان تکنولوژی‌های جدید عصر داده و اطلاعات تخصیص داد.

عصر داده فرصت بزرگی را برای تولیدکنندگان در راستای تغییر ساختار صنایعشان فراهم می‌آورد. فناوری بلاکچین و اینترنت اشیاء تا زمانی که نتوانند پتانسیل خود را در تغییر ساختار صنعت تولید و تبدیل جامعه به جامعه‌ای سبزتر و کارآمدتر ثابت کنند، بی‌معنا خواهند بود.

به گفتهٔ مجله فوربس، جک ما که اکنون تصمیم به بازنشستگی گرفته، مالک شبکه‌ای به ارزش ۳۶٫۹ میلیارد دلار است. اپلیکیشن موبایل علی‌پی (Alipay) وابسته به گروه مالی علی‌بابا، برای خدمت‌رسانی به ۴۵۰ میلیون کاربر آمادگی کامل خود را اعلام کرده است.

بلاکچین واژه جدیدی برای این غول تجاری نیست. جک ما پیش‌ازاین ادعا کرده بود که این تکنولوژی صرفاً یک حباب است و بر روی این مسئله تأکید کرده بود که سال‌ها بر روی مسئلهٔ بلاکچین تحقیق می‌کرده و به توانایی بالقوه بلاکچین در حل مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها در تمام سطوح جامعه اذعان داشته است.

در اوایل تابستان ۲۰۱۶، گروه مالی علی‌بابا اعلام کرد که از فناوری بلاکچین برای بهبود پاسخ‌گویی در صنعت خیریه کشور چین استفاده خواهد کرد و آماده است تا متخصصان بلاکچین زیادی را استخدام کند. اطلاعات منتشرشده در آگوست نشان می‌دهند که علی‌بابا در سطح نخست کمپانی‌هایی است که توانسته‌اند اختراعات مربوط به بلاکچین را از آن خود کنند.

بااین‌وجود علی‌بابا به‌شدت با تلاش‌های دوبارهٔ پکن برای سرکوب کردن ارزهای رمزنگاری‌شده غیرمتمرکز موافقت کرده است و با اپلیکیشن علی‌پی هرگونه حسابی را که از شبکه‌اش برای انجام معاملات بیت‌کوین استفاده کند را مسدود می‌کند.

گروه مالی علی‌بابا همچنین اعلام کرد قصد دارد برنامه‌ای پیش‌گیری از خطر به‌منظور آموزش و آگاه‌سازی کاربران در مورد تبلیغات دروغین پیرامون ارزهای رمزنگاری‌شده توسعه دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.