راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مودم‌های وای‌فای برای استخراج ارزهای رمزنگاری‌شده هک شده‌اند

0

محققان و پژوهشگران امنیتی به‌تازگی دریافته‌اند که هکرها با نصب برنامه‌های استخراج ارزهای رمزنگاری‌شده به تعداد زیادی از مودم‌های روتر اینترنت وای‌فای میکروتک حمله کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، با توجه به افزایش حملات سایبری، بدافزاری و سرقت اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران و همچنین توسعه روزافزون محبوبیت و استقبال از ارزهای رمزنگاری‌شده در سراسر جهان، بسیاری از هکرها و مجرمان سایبری درصدد نفوذ به حساب‌های کاربری و دستگاه‌های الکترونیکی کاربران متصل به اینترنت هستند تا بتوانند با سوءاستفاده از اطلاعات آن‌ها، به اهداف شوم خود دسترسی پیدا کنند.

در چند سال اخیر که ارزهای رمزنگاری‌شده بسیاری همچون بیت‌کوین، مونرو و ریپل از محبوبیت و استقبال بی‌نظیری برخوردار شدند، همین امر موجب شده است کاربران و هکرهای بسیاری به کسب درآمد و پول در فضای مجازی روی‌آورند که این خود دلیل محکمی بود برای آنکه تعداد زیادی از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی که پلت فرم و بستر مناسبی برای استخراج این ارزهای رمزنگاری‌شده فراهم می‌کردند، مانند قارچ در فضای اینترنت رشد کنند.

حالا پژوهشگران فعال در حوزه امنیت سایبری اعلام کرده‌اند که بسیاری از هکرها و مجرمان سایبری با نصب یک نرم‌افزار و اپلیکیشن برای استخراج و ماینینگ ارزهای رمزنگاری‌شده بر روی مودم و روترهای اینترنت بی‌سیم وای‌فای برند میکروتک (Mikrotik) توانسته‌اند به دستگاه‌های الکترونیکی و حساب‌های کاربری قربانیان موردنظر دسترسی یافته و اقدام به استخراج ارزهای رمزنگاری‌شده کنند.

تحلیلگران تکنولوژی بر این باورند که بیش از ۲۱۰ هزار دستگاه روتر وای‌فای میکروتک تحت تأثیر این حمله سایبری قرارگرفته است که به خاطر وجود یک حفره امنیتی و آسیب‌پذیری امنیتی بوده است.

این آسیب‌پذیری که وین‌باکس (Winbox) نام دارد، در ماه آوریل سال جاری ۲۰۱۸ میلادی کشف شد و به هکرها و مجرمان سایبری این امکان را داده تا به حساب‌های کاربری قربانیان دسترسی پیدا کنند و به کسب و استخراج ارزهای رمزنگاری‌شده بپردازند.

آمار حملات سایبری و هک در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی، به اوج خود رسیده است و با توجه به افزایش روزافزون حملات سایبری از سوی هکرها، کشورها و شرکت‌های کوچک و بزرگ بسیاری در سراسر جهان، هدف این‌گونه حملات قرارگرفته و آسیب‌ها و خسارات جبران‌ناپذیری را متحمل شده‌اند.

بااینکه ارزهای رمزنگاری‌شده طرفداران بسیاری در سراسر جهان پیداکرده‌اند، بسیاری از کشورها ازجمله کشورهای اروپایی درتلاشند تا این پول بی افسار را کنترل کرده و معاملات با آن را تا حد امکان محدود کنند، چراکه بر این باورند بیت‌کوین به تجارت‌های غیرقانونی و غیرمجاز همچون تجارت اسلحه، تجهیزات تروریستی، قاچاق دارو و مواد مخدر دامن زده و به علت آنکه مقامات قضایی و پلیس نمی‌توانند طرفین معامله را شناسایی و ردگیری کنند، باعث سهولت آن می‌شود.

یکی از نشانه‌هایی که به کاربران کمک می‌کند تا زودتر متوجه شوند رایانه‌شان هدف مجرمان سایبری برای استخراج بیت‌کوین قرارگرفته، آن است که رایانه آن‌ها در مدت‌زمان کوتاهی و به‌طور کاملاً ناگهانی داغ‌کرده و پردازنده آن به‌شدت مشغول پردازش است، درحالی‌که کاربران برنامه سنگینی را اجرا نکرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.