راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

جمالی: از نظر دفاع غیرعامل در سطح عملیات و کسب‌وکار بانکی، صنعت بانکی و پرداخت کشور آسیب پذیر است

پدافند غیرعامل یا در تعریف درست‌تر دفاع غیرعامل (Passive Defense) مجموعه تمهیداتی است که در صورت بروز حمله به یک کشور مانع از آسیب دیدگی وخیم به زیرساخت‌های موجود در کشور می‌شود.  هرچند که وضعیت ایده‌آل به این صورت است که سیستم‌های ما به نحوی طراحی و تنظیم شده باشند که تحت هیچ شرایطی آسیب جدی نبینند و در برابر حوادث طبیعی و تغییرات در وضعیت همسایگان و شاخص های اقتصادی دنیا دچار آسیب جدی نشویم.

با توجه به در حال توسعه بودن کشور و مقاوم نبودن زیر ساخت‌ها که نمونه‌های آن را در حوادث رودبار، بم و کرمانشاه در دو دهه اخیر مشاهده کرده‌ایم لازم است که به این مقوله توجه بیشتری داشته باشیم و لازم به ذکر است که این مقوله تنها مربوط به زیر ساخت‌های عمرانی نیست و در زیر ساخت‌های سایبری و همچنین زیر ساخت‌های اقتصادی باید توجه لازم صورت گیرد.

سیستم‌های بانکی از مهمترین حوزه‌هایی است که بخش اعظم زندگی روزمره افراد را در بر گرفته است و همه ما به خوبی می‌دانیم که اگر قرار باشد برای مثال برحسب اتفاق و حادثه‌ای یک روز در این کشور تسویه پایا و ساتنا انجام نشود و یا هیچ تراکنش شتابی انجام نشود چه اتفاقی در بازار خواهد افتاد و ضربه اقتصادی به کشور وارد خواهد شد و لازم است رگولاتورهای بانکی و پرداخت به این موضوع توجه کافی داشته باشند.

دکتر محمدرضا جمالی مدیرعامل شرکت نبض‌افزار چند ماه پیش در همایش پدافند غیرعامل در نظام بانکی و مالی و سخنرانی با عنوان «تحلیل وضعیت سیستم‌های پرداخت کشور از منظر پدافند غیرعامل (معماری و تاب آوری در شرایط عادی و بحران)» انجام داد و همین بهانه‌ای شد تا با او درباره اهمیت این موضوع صحبت کنیم.

علاوه بر این سخنرانی جالب است بدانید که جمالی طی سال‌های ۸۳ تا ۸۹ با سازمان هوا فضا و دانشگاه تهران همکاری داشته است و در کارنامه او حضور در تیم تحقیقاتی ردیاب الکترواپتیکی دانشگاه تهران با موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، مدیریت مطالعات راهبردی پژوهشکده پدافند هوایی، طراحی سامانه غیرمتمرکز پدافند هوایی، تحلیل جنگ اول خلیج فارس مبتنی بر مستندات پنتاگن و دلایل شکست سریع پدافند هوایی عراق، شبیه سازی معماری پدافند هوایی به صورت متمرکز و توزیع شده در سطح راهبردی و عملیات و مدرس دوره دافوس در دانشگاه شهید ستاری در دوران مقدس سربازی مشاهده می‌شود.

سیستمی که درست طراحی نشده

ابتدای صحبت‌های ما با تعریف و توضیح دقیق پدافند غیرعامل آغاز شد و جمالی مثال‌های ملموسی برای درک بهتر این موضوع بیان کرد. به گفته او ما زیرساخت‌هایی مانند سدها، جاده ها، شهرها و پل‌ها داریم و لازم است که این زیرساخت‌ها استحکام لازم را داشته باشند تا در ساعات اولیه جنگ به‌راحتی مورد حمله دشمن قرار نگیرند و ضربه و خساراتی به آنها وارد نشود و درنهایت منجر به فلج شدن مملکت نشود.

جمالی در ادامه صحبت‌هایش گفت: «تجربه آشیانه‌های جنگنده‌های کشور از تجربه‌های موفق ارتش ایران در محافظت از اسکادران F4  و هواپیماهایF14  بود که علی‌رغم حمله هوایی عراق در روز اول جنگ تحمیلی که می‌خواست بلایی که اسراییل بر سر اعراب در جنگ اعراب با اسراییل آورد را سر ایران بیاورد، هیچ آسیبی به نیروی هوایی ایران نرسید و در روز بعد آن ۱۴۰ هواپیمای جنگی ایران زیر ساخت‌های کشور متخاصم عراق را در هم کوبید و رعب و وحشت را علی رغم مسایل اول انقلاب به جان دشمن انداخت. تجربه دیگر در این زمینه عملیات H3 بود که ایران در یک عملیات بخش زیادی از نیروی هوایی عراق را به خاطر تمرکز در یک نقطه نزدیک خاک اردن به‌زعم اینکه از دسترس ایران خارج است از بین برد.»

به گفته جمالی از آنجایی که هدف تمام این سازمان‌ها و زیرساخت‌ها ایجاد و ادامه حیات است، بنابراین این زیرساخت‌ها باید مانند یک سیستم ایمنی، خودشان را در برابر تمام تهدیدهای کوچک و بزرگ مقاوم کنند.

حالا و بعد از توضیحات اولیه درباره ماهیت این مجموعه تمهیدات این سوال مطرح می‌شود که پدافند غیرعامل چه ربطی به سیستم‌های مالی دارد؟ جمالی برای ورود به این مبحث و پاسخ به سوال پرسیده شده، از معرفی رگولاتورهای مختلفی که در کشور وجود دارد شروع کرد و گفت که ما یک سری مشاعات در کشور داریم و به همان نسبت هم رگولاتوری‌ها و سازمان‌های قانون‌گذاری وجود دارد.

او در ادامه صحبت‌هایش گفت: «برای مثال رگولاتور محیط زیست درباره شاخص‌های زیست محیطی، میزان آلاینده‌ها و مواد رادیواکتیو و غیره پاسخگو است یا رگولاتور سازمان مقررات نسبت به پهنای باند پاسخگو است و باید به گونه‌ای مناسب و در حالی که دارد نیازها را برطرف می‌کند، به این نکته توجه کند که پهنای باند و امواج الکترومغناطیسی موجب آسیب رساندن به کشور نشود. اگر ما یک سری سازمان‌های نظامی داریم که عملیات مالی انجام می‌دهند، حقوق پرسنل پرداخت می‌کنند و یا بانک خصوصی دارند، آنها باید مطابق با رگولاتوری بانک مرکزی کار کنند و نمی‌توانند باعث خلق پول و مشکل‌دار شدن موسسات مالی و اعتباری شوند به عبارتی لازم است رگولاتورها هم قوانین رگولاتورهای دیگر را رعایت کنند و همانطور که رگولاتور نظامی ملزم به رعایت قوانین پولی و بانکی در بانک ها و موسسات وابسته به سیستم های نظامی است بانک مرکزی و شاپرک نیز موظف به رعایت الزامات دفاع غیر عامل با توجه به تهدیدات بالقوه نسبت به کشور هستند و نباید چشم خود را روی این مسایل ببندند.»

درواقع جمالی قانون‌گذاران یا رگولاتورها را به سیاه‌چاله‌هایی تشبیه می‌کند که نقش پایداری را در کیهان برعهده دارند و در ادامه همین مثال‌هایی که مطرح می‌کرد توضیح داد که بانک مرکزی هم وظیفه دارد که در زیرساخت‌ها و ابزارهایی که ارائه می‌دهد، مسائل امنیتی و دفاع غیرعامل را در نظر بگیرد و هر زمان که طراحی انجام می‌دهد باید به این مسائل هم توجه داشته باشد که این طراحی‌ها با بیشترین کارایی و کمترین آسیب‌پذیری صورت گیرد.

درواقع منظور جمالی این بود که وقتی قرار است طراحی صورت گیرد، باید ابعاد مختلفی درنظرگرفته شود و از ساختن یک سازمان مثال زد که در زمان طراحی‌اش صرفا مقاوم بودن سازه آن در برابر زلزله مهم نیست بلکه عومل دیگری مانند نورگیری، انرژی، دکوراسیون و غیره از دیگر مواردی است که در انجام چنین طراحی‌هایی دخیل خواهد بود.

اما اگر بخواهیم تمرکزمان را به طور خاص روی سیستم بانکی قرار دهیم، مبحث عملیات بانکی و پرداخت و تضمین استمرار آن ، ازجمله مباحث مهم و ضروری قلمداد می‌شود. یعنی اگر شرایط خاصی اتفاق افتاد سیستم‌های ما به قدر کافی مقاوم باشد که بتواند کار کند.

در همین رابطه مدیرعامل نبض‌افزار مثالی از سال‌های گذشته را مطرح کرد و توضیح داد: «چند سال پیش سرمای بسیار شدیدی در نواحی شمالی کشور رخ داد و به دنبال آن برق مناطق بسیاری قطع شده بود. در نتیجه تمام پرداخت‌های الکترونیکی از کار افتاده بود و سیستم ما هم که کلا یک سیستم آنلاین بود. حتی مواردی بود که افراد نمی‌توانستند از دستگاه‌های خودپرداز پول برداشت کنند و ابزار سنتی هم به درستی کار نمی‌کرد.»

به گفته جمالی این‌ها نشان می‌دهد که ما سیستم را درست طراحی نکردیم. چنین اتفاقات مشابهی ممکن است زیاد رخ دهد. قبل از هر چیزی باید سیستم‌های ما به نحوی طراحی و تنظیم شده باشند که به راحتی آسیبی نبینند و مراکز مربوطه باید نسبت به حوادث طبیعی، حمله‌های احتمالی فیزیکی و سایبری و تهدیدات تروریستی مقاوم‌تر و گسترده‌تر باشند. حالا سوالی که مطرح می‌شود این است که در صورت بروز حوادث غیرمترقبه زیرساخت‌های ما چقدر نسبت به آن حوادث مقاوم و پایدار هستند. تمامی این مسائل را پدافند غیرعامل در نظر می‌گیرد.

استفاده نامناسب از ابزارها

اما همانطور که از وضعیت باخبریم، می‌دانیم که ابزارهای پرداخت ما مانند سکه و اسکناس وضعیت چندان مناسبی ندارد و یا اینکه خبری از کیف پول‌های آفلاین در کشور نیست که بتوان به کمک آنها زندگی به روال خودش ادامه دهد.

در این‌باره جمالی توضیح می‌دهد: «باید دید که این ابزارها به قدر کافی در کشور وجود دارد یا نه. از طرف دیگر باید دید که ابزارهای حاکمیتی در چه وضعیتی هستند و اینکه آیا آنها به قدر کافی مطمئن هستند یا نه. یکی از مشکلات ما این است که ما یک سری کارهایی انجام می‌دهیم که مشکل‌ساز شده‌اند. به عبارتی ما داریم از یک ابزار به گونه بسیار نامناسبی استفاده می‌کنیم در حالی که در دنیا این توزیع‌شدگی ابزارها به صورت مناسب وجود دارد، تراکنش آفلاین وجود دارد، مراکز تسویه متعددند و همه این مسائل باعث می‌شود تا آنها زیرساخت‌های مطمئن‌تری داشته باشند.»

از نظر جمالی زیرساخت‌های بانکی و پرداخت ما از دو جنبه در تضاد با الزامات دفاع غیرعامل است. یک جنبه عملیاتی است که به صورت متمرکز و برخط عمل کرده‌ایم و زیرساخت‌های بانک‌های بزرگ ملی و صادرات و شاپرک و شتاب به شدت متمرکز است و در عین حال ابزارهای سنتی مانند اسکناس و سکه هم به شدت ضعیف شده است.

جنبه دیگر این است که مشکلات موجود در کسب‌وکار بانکی کشور به گونه‌ای است که ما با یک زیرساخت ناپایدار مواجه شده‌ایم که هر سال بین ۲۵ تا ۳۰ درصد حجم نقدینگی افزایش می‌یابد و حتی اگر کسی هم برای ما مشکل ایجاد نکند با کم شدن ارزش پول و نصف شدن ارزش آن در برابر ارزهای خارجی به طور متوسط هر سه سال ما با مشکل مواجه می‌شویم که هر دو جنبه به خاطر طراحی غلط بانک مرکزی اتفاق افتاده است و برای کشور ریسک های امنیتی، اقتصادی ایجاد کرده است.

مدیرعامل نبض‌افزار در این باره توضیحات بیشتری داد و گفت که علی‌رغم تلاش دولت و ریاضت دولت، شاهد مشکلات اقتصادی در کشور کاهش ارزش پول ملی در همین اسفندماه گذشته و فروردین بودیم که متاسفانه با توجه به عدم توجه بانک مرکزی و ادامه سیاست‌های غلط ادامه خواهد یافت.

او در ادامه توضیح می‌دهد که متاسفانه سیستم ما به گونه‌ای طراحی شده است که در حالت عادی پایدار نیست. به عبارتی ما با سیستمی مواجهیم که به خاطر مکانیزم‌های غلط کارمزدها و عدم قوانین مناسب رگولاتور بانکی، مسائل ما تبدیل به مسائل امنیتی شده است و نتیجه‌اش این می‌شود که نرخ ارز یکدفعه بالا می‌رود و یا با کوچکترین تحریمی که در بازار صورت می‌گیرد، سیستم ما مقاومت لازم را ندارد.

در ادامه جمالی به تولید ناخالص داخلی کشور هم اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که با ۳ یا ۴ درصد بودن این تولید ناخالص و از طرفی نقدینگی بیش از ۲۵ درصد، در نهایت یک تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی سالانه نصیب ما شده است و سعی می‌کنیم با کنترل قیمت دلار جلوی آن را بگیریم ولی وقتی که این تورم جمع می‌شود، نمی‌توانیم این فاصله را پوشش دهیم و طبق نظریه مقداری پول با مشکل روبرو خواهیم شد و این مساله را به صورت شوک‌های ارزی می بینیم که ضررهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زیادی به ما تحمیل می‌کند.

مدیرعامل نبض‌افزار یکی از مهمترین مشکلات موجود را در این می‌بیند که مسائلی که ریشه اقتصادی دارند تبدیل به مسائل امنیتی و اجتماعی می‌شوند و حتی بدون اینکه حمله‌ای به ما بشود، از درون با مشکل مواجه هستیم.

در پایان هم جمالی تقویت ابزارهای سنتی مانند پول خرد، اسکناس به میزان کافی، ایجاد کیف پول‌های آفلاین و ایجاد مراکز تسویه متعدد را ازجمله راه‌حل‌های موجود در حوزه عملیات بانکی و پرداخت و جلوگیری از افزایش بیش از حد نقدینگی و کاهش نرخ رشد با اصلاح نظام‌های پرداخت و سیاست‌های پولی و بانکی به حدود ۱۰ درصد را از راه‌حل‌های وضعیت کنونی کاهش ارزش پول بیان می‌کند.

172 نظرات
 1. صنعت بانک و پرداخت می‌گوید

  باز دوباره این بابا رو یه جا غذای سنگین مهمون کردند و افتاد به هذیون گفتن !
  به قول آقای سردبیر آخه برادر من، گوزن رو چرا ربط میدی به شقایق؟
  اینکه شما یه مدت یه جا آجودان و آش خور بوده ای رو که نباید جزو رزومه افتخارات بیان کنی که مجبور به مهمل بافی بشوی،
  تن ایزاک آسیموف توی قبر لرزید از این حجم گل واژه در مورد نجوم و کائنات!
  باز جای شکرش باقیه که آسمون ریسمون بافتن رو ختم به یقه گیری از آپ و خدمات نکردی که بعدش هم باج گیری و التماس پروژه کنی
  برای کل صنعت سوال شده که این آقا یعنی اینقدر توی شرکت اش بیکاره که هفته ای دو تا یادداشت و مصاحبه ول میده در رسانه ها و بی وقفه توی گروه های پرداختی به همه می پره؟
  و متاسفانه دوستان راه پرداخت مشخصا تحت فشار اند از سمت ایشون برای پرسنال برندینگ …

  1. رسول قربانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.
   در خصوص راه پرداخت باید بگم که راه پرداخت تحت هیچ فشاری از سوی ایشون نیست و با توجه به اینکه ایشون حرف هایی برای زدن در این صنعت دارند این فضا در راه پرداخت در اختیار ایشون قرار گرفته برای مطرح کردن صحبت هاشون.
   اینکه ایشون در در گفتگو به سابقشون در نهادهایی اشاره کردند صرفا در راستای روشن کردن سابقه ایشون در حوزه های مرتبط در خصوص صحبت صورت گرفته.
   با این حال، اگر فکر میکنید صحبت های ایشون، قابل نقد هست، خوشحال میشیم چه به صورت ناشناس در قالب کامنت، نظرات ایشون رو نقد کنید؛ یا اینکه در قالب یک یادداشت با اسم و رسم خودتون نظراتتون رو بیان کنید و ما منتشر کنیم.
   اینکه ایشون در گروه های تلگرامی چه فعالیتی دارند، بهتره در همون گروه ها بهشون پاسخ بدید و فکر نمیکنم مطرح کردنشون در پای مطلب ایشون کار درستی باشه.
   ارادت

   1. ناشناس می‌گوید

    نگاه باید درست باشد. باید توجه کنیم که interchangeability بوجود آمده در سیستم ها همانطور که باعث بلوغ بیشتر خدمات اجتماعی شده است می تواند به تهدید هم تبدیل شود. به طور مسلم صحبت های آقای جمالی جای تامل دارد. دولت ظاهرا همه جا را خراب کرده است و خرابکاری بانک مرکزی ابعادش خیلی خیلی بیشتر است. امیدوارم که این افرادی که ما می بینیم که خانواده آنها در استرالیا دارند زندگی می کنند و دلشان اینجا نیست خیلی راحت قدرت طلبی را کنار بگذارند و به بازنشتگی فکر کنند. این ها دارند همه کشور را به نابودی می کشند. ببینید چقدر این مقاله دردناک است. چقدر آسیب به کشور به خاطر طراحی غلط تحمیل می شود و ادامه می یابد. بنده خوشحالم که آدم هایی مثل این شخص به این خوبی مسایل را می بینند و نظرات کارشناسانه و دقیق می دهند. ما که از این بانک مرکزی به جز دروغ در تمامی لایه ها چیزی نشنیدیم.

  2. ناشناس می‌گوید

   سند ارایه کنید که ایشان از آپ و خدمات التماس کرده است و پروژه گرفته است. بهتر است با زبان علمی و مدون و مستدل با ایشان صحبت کنید. توصیه می کنم مقالات قبلی ایشان را هم بخوانید. متاسفانه صحبت های ایشان همواره درست بوده است و یادم هست در دی ماه سال ۹۵ هم مقاله ای دادند در مورد عملکرد بانک مرکزی و رشد بی رویه نقدینگی. توصیه می کنم آن مقاله را بخوانید. امیدوارم روزی نرسد که مملکت نابود شده باشد به خاطر آپ و تاپ و تاب و بقیه و ما یک شخصیت ملی و با سواد و فهمیده را با صحبت هایمان دلسرد کنیم. نمی دانم آقای دکتر این کامنت های شما را خوانده است یا خیر ولی من خودم شخصا خجالت خواهم کشید که با این ادبیات در مورد ایشان صحبت شده و زحمات و شان علمی و سازمانی این شخص در نظر گرفته نشده است. ظاهرا دوستان نمی توانند بزرگی این شخص را ببینند و به جای ارایه مقالات علمی در جواب ایشان و یا رفع نواقص تخریب شخصیت می کنند.

   1. ناشناس می‌گوید

    بنده به عنوان یک کارشناس خدمات شاهد بوده ام که ایشان همواره دعوت شده اند و هر موقع درخواستی از ایشان شده انجام داده اند. زبان تند ایشان و سطح بالای علمی و فنی شان در کنار قلب رءوف مانند یک پزشک که خیلی مواقع با یک جمله مشکلی را حل می کند زیباست.

  3. ناشناس می‌گوید

   چشم نداری ببینی کسی اینقدر توان داره و با عرق جبین پول در میاره و به اپ و تاپ و … وابسته نیست. بگو کجاش غیر علمی هست

  4. ناشناس می‌گوید

   نوش جونش هر چی خورده. گوشت تنش…حداقل می خوره مغزش کار می کنه. دست مریزاد

  5. ناشناس می‌گوید

   بزنید emotion on fpga مقاله ایشان با مرحوم پروفسور کارلوکس و پروفسور نوابی و اقای ارش ارامی که فارغ التحصیل epfl است و اقای دکتر ده یادگاری که الان استاد خواجه نصیر است می اید

  6. ناشناس می‌گوید

   گوزن به شقایق ربط داره همانطور که اپ به دانش بنیان!!! و پارکینگ فرودگاه امام خمینی و نسبت دادن درامد اپراتورها به خودش داره
   این بنده خدا که درست می گه

  7. ناشناس می‌گوید

   نوش جونش هر چی خورده
   لذت بردم از این همه فهم و درک

  8. ناشناس می‌گوید

   اره دیگه انرژیش زیاده نمی ذاره نون و خاویارش را اپ و تاپ و بقیه بخورند. خاویاری که از خون ملت تهیه شده.
   خجالت بکشید شماها شرمتون بشه وقتی عکس های کرمانشاه را می بینید

  9. ناشناس می‌گوید

   اره منم موافقم. این اقا کاری نداره؟ اخه به ایشان چه ربطی داره اپ و بانک مرکزی شارژ ۱۰۰۰ تومانی را با ۱۰۰۰ تومان کارمزد می فروختند.
   به این شخص صورت های مالی اپ چه ربطی داره. یک شرکت کوچیک داره به فکر کارمنداش باشه یعنی چی می یاد می گه درامد چهار هزار میلیارد تومانی اپ درست نیست.
   یعنی چی میاد گیر می ده به تراکنش های خرد
   اقا اصلا به تو چه.
   خدمات ۲۰۰۰ میلیارد درامد داره نوش جونش
   تو تونستی ۱۰ میلیارد درامد کسب کنی بیا حرف بزن

  10. ناشناس می‌گوید

   محمدرضا جمالی:
   مدار منطقی!!!
   ایشان در سالی که من دانشجوی لیسانس بودم به عنوان دانشجوی دکترا و به دستور دکتر جبه دار درس data structure درس دادند. شمیم طاهری که الان انگلیس هست و قبلا هم پژوهشکده پولی و بانکی است هم بود تو آن کلاس…
   مسلط، بدون اسلاید، همه کدها را می نوشت، ادم حس می کرد سی ال ار اس را این شخص نوشته و کتاب هورویتز را

  11. ناشناس می‌گوید

   کل صنعت را میشه تعریف کنید ؟ منظورتون از کل صنعت که آپ و تاپ نیست که ؟

  12. ناشناس می‌گوید

   این یکی را راست گفتی
   باید به فکر سلامتی خودش باشد. غذای سنگین نخورد. حیف است زود از دستش بدهیم.
   حیف است این مرد بزرگ که دو هدف بیشتر در صنعت بانکی ندارد که رسیدن کیفیت به سطح ۴۰۰ تراکنش یک خطا در تمامی ابزارها و کاهش نرخ بهره به کمتر از ۳ درصد است را زود از دست بدهیم.
   البته خوب ایشان هم دعوت هر کسی را قبول نمی کند. نهایتا یک میهمانی پیوست و توسن برود آن هم به احترام پیوست و احترام توسنی ها… تا چشمتون دراد نمی تونید ببینید :))

  13. ناشناس می‌گوید

   اقا ما را هم عضو کنید تو این گروه پرداختی ها…مثل اینکه خیلی باحاله …می گند یک تنه میاد همه را فیتیله پیج می کنه این آقای دکتر جمالی…

  14. ناشناس می‌گوید

   تا چشت در ارد :)) خوشم میاد که خار چشم دولت نامردان و سوگلی های بانک مرکزی و شرکت های فاسده

  15. ناشناس می‌گوید

   سربازی جز رزومه محسوب می شه و در همه دنیا با افتخار در رزومه می آید مگر کسی با پول خریده باشه و یا خدمت درستی نکرده باشد و باعث شرمساری اش باشد. چه ایرادی دارد. واقعا اگر در این پروژه ها فعالیت داشته است دستش درد نکند. خدا عمرش دهد. من می گویم وقتی ترامپ از هیچ چیز فروگذار نیست حتما همین محققان مثل آقای دکتر جمالی کارهایی کرده اند که یک مقدار از نظر دفاعی قوی باشیم و گرنه هر کدام از همسایگان ما هنوز یک تهدید بالقوه اند.

  16. ناشناس می‌گوید

   شوپنهاور چند صد سال پیش جوابت را داده …خیلی عقبی برادر شایدم خواهر…

  17. ناشناس می‌گوید

   محمدرضا جمالی را بشناسیم.
   محمدرضا جمالی متولد سال ۵۷ در شهر قهدریجان استان اصفهان است.‌ او ورودی ۷۵، ۸۰ و ۸۳ دانشگاه های امیرکبیر، شیراز و تهران در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در رشته های کامپیوتر-سخت افزار، کامپیوتر- هوش مصنوعی و هوش مصنوعی و رباتیک است که در سال ۸۷ با مدرک دکترا از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده است.

   ایشان از سال ۷۹ وارد صنعت بانکی و پرداخت شده است و تا سال ۸۰ در شرکت توسن فعالیت کرده است. پیاده سازی پروتکل FTMP به عنوان نسخه ای بومی و قابل پیاده سازی روی خطوط کم سرعت ان زمان و ارایه اولین نرم افزار کارت خوان و اولین نرم افزار موبایل بانک شرکت توسن در کارنامه فعالیت های سال های دور ایشان دیده می شود.

   در فاصله سال های ۸۰ تا ۸۶ همزمان با تحصیل با سازمان هوافضا همکاری داشته است و عضو هیات علمی دانشگاه شهید رجایی تهران بوده است. تدریس در دانشگاه های تهران، خواجه نصیر، اراک، بهشتی، آزاد قزوین و شاهد تهران در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در سال های ۸۳ تا ۹۲ در کارنامه ایشان مشاهده می شود.

   از سال ۸۶ همکاری مجددی با شرکت توسن و نظارت ومشاوره دانشگاه تهران در حوزه بانکی شروع شد که تحت عنوان پروژه نبض افزار با هدف بومی سازی و شخصی سازی شاخص های کیفی در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک ادامه یافت. از سال ۹۰ تا کنون ایشان مدیر عامل شرکت نبض افزار است. بسیاری از بزرگان صنعت نقش این محقق پرتلاش را در ارتقای کیفی صنعت غیر قابل اغماض می دانند. هدف نبض افزار رسیدن به سطح بلوغ ۱۶۰ تراکنش یک خطا در تمامی کانال های پرداخت و بانکداری الکترونیک و کاهش نرخ بهره به کمتر از ۳ درصد است. شاخص سطح بلوغ در سال۸۹ کمتر از ۱۰ تراکنش یک خطا بوده است و در حال حاضر بین ۹۰ تا ۱۲۰ است.

  18. ناشناس می‌گوید

   یک نکته که در مورد دکتر جمالی وجود داره یادگیری مستمره.‌ این شخص هنوز مثل یک دانشجوی پرتلاش عمل می کنه. ما در یک دوره blockchain و ارزهای رمزنگاری شده شرکت کردیم. همه جلسات کلاس را حاضر شد. سمینار درس را ارایه داد و حتی در امتحانات میان ترم و پایان ترم هم شرکت کرد. باید یاد گرفت خیلی از کارهای ایشان را. همه جلساتی که می رود گزارش می کند. هر روز timesheet می نویسد… من این صحبت ها و حرف های مغرضانه را در حمله شخصی به ایشان نمی فهمم.

  19. ناشناس می‌گوید

   خوشم میاد که جسارت نداری خودت را معرفی کنی. خوشم میاد که جمالی سر نتزسی داره. این مقاله را پارسال داد. دل شیر داره….راحت حرفش را زد هم به روحانی هم به جهانگیری و هم به سلبریتی ها…چند روز پیش فردوسی پور داشت می گفت خودرو رفته بالا…مدیری و جوان هم تو خندوانه نگران بودند…یکی نیست به این ها بگه که تبلیغ شارژ می کنید نتیجش همینه…خوشم میاد جسارت نداری که حتی اسمت را بذاری صنعت بانکی و پرداخت:))
   بخونید این مقاله تا بدونید ریشه حمله به فرزندی متعهد و وفادار به کشور چیه…
   بله یادمان نرفته نطفه آپ چطور بسته شد. این مقاله اقای جمالی باعث می شود که یادمان نرود. ناز قلمت اقای دکتر جمالی
   https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://namayande.com/news/137192/%25D8%25B1%25D8%25A6%25DB%258C%25D8%25B3-%25D8%25AC%25D9%2585%25D9%2587%25D9%2588%25D8%25B1-%25D9%2588-%25D9%2585%25D8%25B9%25D8%25A7%25D9%2588%25D9%2586-%25D8%25A7%25D9%2588%25D9%2584%25D8%25B4-%25D9%2585%25DB%258C-%25D8%25AF%25D8%25A7%25D9%2586%25D9%2586%25D8%25AF-%25DA%2586%25D9%2587-%25D8%25A8%25D9%2584%25D8%25A7%25DB%258C%25DB%258C-%25D8%25B3%25D8%25B1-%25D8%25A8%25D8%25A7%25D9%2586%25DA%25A9%25D9%2587%25D8%25A7-%25D8%25A2%25D9%2585%25D8%25AF%25D9%2587-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA&ved=2ahUKEwicp6KE-dvbAhWjsKQKHQnvBEYQFjAKegQIBBAB&usg=AOvVaw0lhpdlJisZoKuvOI2VpdcF

 2. کارشناس حوزه اقتصاد بانکی می‌گوید

  اگرچه بیان فردی موسوم به صنعت بانک و پرداخت بسیار تند و تا حدودی به دور از شان محافل علمی است _ که به احتمال بسیار زیاد در بازخورد ادبیات رایج، محاوره ای و کوچه بازاری نگارنده مقاله در مواجهه با نظرات مخالف است _ اما جان مطلب صحیح است.
  همانطور که در متن اشاره شده، تخصص و دانش دکتر جمالی فقط و فقط در حوزه هوش مصنوعی و خروجی های کاری ایشان تنها و تنها در حیطه بهبود کیفیت برخی زیر ساخت های بانکداری و پرداخت الکترونیک با بهره گیری از آمار و تا حدی ریاضیات پایه است.
  ورود بی قید و شرط ایشان به مباحث اقتصادی بدون هیچ پشتوانه و دانش تئوری علوم اقتصادی همانقدر پر اشتباه و حتی خنده دار است که دوگان سازی سیاهچاله ها در کیهان به نهاد های رگولاتوری بدون هیچ عقبه ای از علوم نجوم و خط مشی گذاری کلان.
  در نهایت آنچه که از راه پرداخت انتظار میرود آنست که انتشار مطالب از افراد را در حوزه های تخصصی خودشان مدیریت نماید، که در غیر اینصورت از اذهانی چنین مشوش، انتظار واگرایی، پراکندگی و عدم تمرکز به این وسعت دور از انتظار نخواهد بود!

  1. رسول قربانی می‌گوید

   سلام
   میتونید بگید که کدوم بخش از صحبت های ایشون اشتباه هست؟

   1. کارشناس حوزه اقتصاد بانکی می‌گوید

    فقط به دو اشکال کلیدی اشاره می کنم و و در صورت تمایل به طور مفصل این یادداشت قابل حلاجی هست؛
    بخش اول رو که عرض کرده ام، دوگان سازی سیاهچاله ها با نهاد های رگولاتوری! چه از دیدگاه فیزیک کوانتوم و چه از نظر اختر شناسی نوین، کارکرد و وظیفه ای که برای نهاد های رگولاتوری در خط مشی گذاری کلان تعریف شده است ارتباطی با سیاهچاله ها ندارند و هیچ رفرنسی وجود ندارد که این ادعا را حتی در حد یک فرضیه ی قابل بررسی عنوان کرده باشد؛
    و دوم : “در ادامه جمالی به تولید ناخالص داخلی کشور هم اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که با ۳ یا ۴ درصد بودن این تولید ناخالص و از طرفی نقدینگی بیش از ۲۵ درصد، در نهایت یک تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی سالانه نصیب ما شده است” این نتیجه گیری کاملا غلط است، مگر اینکه با فرائض و فرمول هایی غیر از علوم اقتصادی محاسبه شده باشد…

    1. رسول قربانی می‌گوید

     در صورت تمایل، خوشحال میشیم نقدتون به این گزارش رو در قالب یک یادداشت برای ما ارسال کنید تا منتشرش کنیم.
     rs.ghorbani@gmail.com
     یا با تحریریه تماس بگیرید

    2. ناشناس می‌گوید

     سیاه چاله ها که مثال بود برای درک بهتر و ساده کردن مطلب…
     بخش اقتصادی هم که طبق نظریه مقداری پول درست است.
     سیستم هم که متمرکز است و هر سیستم متمرکز نه مقاوم است نه قابل اعتماد و نه مقیاس پذیر که ان هم درست است
     بحث تورم و دلار هم درست است حتما باید از چشات بزنه بیرون که حس کنی تورم را و اینکه سیستم مشکل ساختاری داره

    3. ناشناس می‌گوید

     اتفاقا من که لذت بردم از سیستم سیاه چاله. بدون اینکه نوری دهد با قدرت قوانین منظومه ها و ستاره ها در مسیر درست قرار می گیرند. چقدر این شخص مطالب سخت و غیر قابل فهم را با مثال های ملموس قابل درک می کند.

    4. ناشناس می‌گوید

     دقیق بگویید اقای کارشناس. ایشان می گوید با رشد ۳ تا ۴ درصد تولید ناخالص
     طبق نظریه مقداری پول که درست می گوید

  2. ناشناس می‌گوید

   جان مطلب درست است و حداقل گذشته نشان می دهد که صحبت ایشان در رابطه با تورم مزمن و بالارفتن حجم نقدینگی درست است. راهکاری هم که در مقالات در ۱۱ محور داده اند هم درست است. جالب است تا انجایی که من اطلاع دارم مقالات زیادی را هم با پژوهشکده پولی و بانکی به صورت سفارشی پیش برده اند. بهتر است جواب ایشان را با مقالات علمی بدهید.

  3. ناشناس می‌گوید

   والله من که خیلی منسجم دیدم مقاله ایشان را. ولی مطالب شما حتی در قضاوتو نقد درست نیست.‌توصیه می کنم به یک روانشناس مراجعه کنید.

  4. ناشناس می‌گوید

   به حرف کی گوش بده شما ؟ و الله من که متن شما را خواندم چیزی نفهمیدم. شما یک نقد ساده نمی توانی بکنید و دقیق و نقادانه صحبت کنید. آنوقت بیاید به حرف شما گوش دهد؟ بگو به حرف چه کسی باید گوش کند.
   تا آنجایی که من اطلاع دارم ایشان شنونده بسیار خوبی است و در محضر خیلی از اساتید دانشگاه و همچنین استادان صنعت تلمذ می کند و همین الان هم امکان ندارد اظهار نظری کند بدون اینکه حداقل با ۵ نفر قبلا طرح موضوع نکرده باشد و نتایج اولیه تحلیل هایش را تایید نگرفته باشد. همین الان می دانم جلسات منظم با اقای دکتر عبد الله زاده، اقای عبدالحمید منصوری، دکتر نوابی شیرازی، دکتر اعرابی دانشگاه تهران، آقای بهشتی روی و بقیه اساتید به نام صنعت و بانکی دارد.

  5. ناشناس می‌گوید

   حالا خوبه دانش ایشان را در هوش مصنوعی قبول دارید. خودش بنده خدا که اصلا ادعایی نداره.
   در مورد ارتباطش با کارولوکس هم همیشه می گه این شعر مولانا را می گه
   آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید

  6. ناشناس می‌گوید

   ما شخصی مثل چمران را داشتیم که دکترا برق داشت. جنگ های نامتقارن را روی زمین پیاده کرد. اون فرق داشت چون در جنگ کشته شد. صحبت های اقای جمالی چه در حوزه دفاعی و چه بانکی و پرداخت درست است. در حوزه نظامی هم بحث پدافند غیرمتمرکز را مطرح و شبیه سازی کرد. به همه نشان داد که اگر راهکار متمرکز انتخاب شود کشور مثل عراق یک شبه از بین می رود. بین کسانی که کاملا متمرکز فکر می کنند و کسانی که کاملاراهکار جداگانه معرفی می کردند قرار گرفت و با شبیه سازی و مدلسازی عیب و ایراد هم دو روش را نشان داد و با ارایه راهکاری توزیع شده همه را توجیه کرد که راه عراق را نروند.
   صحبت های ایشان با توصیه های بانک مرکزی اروپا از نظر عملیاتی سازگار است.
   از نظر کسب و کار هم رشد شبه پول مشکل ساز شده که ان را هم داریم می بینیم. این هجمه ها یعنی چه؟ شخصی که در سه دانشگاه تراز اول این کشور درس خوانده حتما قابلیت های زیادی داشته است.

 3. فعال صنعت بانکی می‌گوید

  اولین اشتباه ایشان در بیان رزومه ای مخدوش و غیرواقعی است.

  1. رسول قربانی می‌گوید

   شما به جای توجه به تحلیل‌های ایشون، فقط رزومه ایشون براتون مهم شد؟
   معلومه هیچ درکی از تحلیل ایشون نداشتید.

  2. ناشناس می‌گوید

   اتفاقا من که لذت بردم از سیستم سیاه چاله. بدون اینکه نوری دهد با قدرت قوانین منظومه ها و ستاره ها در مسیر درست قرار می گیرند. چقدر این شخص مطالب سخت و غیر قابل فهم را با مثال های ملموس قابل درک می کند.

  3. ناشناس می‌گوید

   من با این شخص کار کرده ام.
   توصیه می کنم با این افراد تعامل کنید.
   رییس دانشکده برق دانشکده شهید ستاری جناب سرهنگ سامکن
   اقای دکتر رهبر سازمان هوافضا
   اقای دکتر اعرابی استاد دانشگاه تهران
   اقای دکتر عاروان دانشگاه صنعتی مالک اشتر
   اقای دکتر سامان عرفا سازمان هوافضا
   اقای دکتر فاطمی مفرد سازمان هوافضا…
   اقای دکتر نیلی رییس دانشکده برق دانشگاه تهران
   اقای دکتر زین العابدین نوابی شیرازی
   بازم بگم؟
   قدر زر زرگر داند و قدر گوهر گوهری

  4. ناشناس می‌گوید

   رزومه ایشان از سال ۹۰ تا کنون به روز نشده است یعنی فرصت به روز رسانی نداشته است. ولی تمامی موارد و همکاری با سازمان های نظامی و تدریس در دانشگاه های کشور مشاهده می شود. در اینترنت هم حداقل ۴ مقاله isi ایشان قابل مشاهده است که Impact factor بالایی دارند. از سال ۹۰ تا کنون هم که خودش را وقف سیستم بانکی و پرداخت کرده است و تنها در کنفرانس های داخلی مقاله داده اند و سعی کرده اند که همه را با هم هماهنگ کنند. حداقل سطح کیفی شبکه را بهبود داده اند.
   این مقاله ایشان را در سال ۲۰۰۹ مشاهده کنید. از بهترین ژورنال های دنیاست.
   expert systems with applications
   مقاله را مشاهده کنید ۴۸ تا مراجعه بهش شده !!!
   کار هم جالبه یک بخش از مغز را روی یک تراشه پیاده سازی کرده و یک سیستم غیر خطی را کنترل کرده

   https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0957417408006453
   صحبت های ایشان را باید جدی گرفت وقتی شرکت خدمات با z10 نتیجه نمی گیرد و با تغییر timeout با تحلیل ایشان می گیرد.

  5. ناشناس می‌گوید

   ایشان در یک جمله یک مدل ساز است و راحت می تواند مدل کند. مدل های آماری، رفتاری، شناختی و رفتاری.
   بنده خدا اصلا رزومه اش را به روز نکرده این سال ها…یعنی وقت نکرده که این کار را بکند….ولی رزومه اش تا سال ۹۰ هم در اینترنت هست …البته فکر کنم بخش هایی از کارهایش هست…همیشه یک مثل از آقای دکترمجید نیلی احمد آبادی مطرح می کرد که نباید دیگران بفهمند چقدر باهوشی و باسوادی و گرنه کاری که می خواهی انجام بدی را نمی تونی انجام بدی. به خاطر همین یک رزومه داشت هر دفعه ۸۰ درصدش را پاک می کرد بسته به موضوع یا مساله روی میز و بعد می فرستاد. اثر گذاری برایش خیلی مهم تر بوده همیشه و واقعا باید یاد گرفت که چطور مسایل واقعی را با مدل های ریاضی و آماری حل می کند.

  6. ناشناس می‌گوید

   رزومه اش که از تحلیل هاش مستند تر و قابل استناد کردنه…

 4. کارشناس اقتصاد می‌گوید

  از نظر علمی مطالب بی پایه و اساس است و با نظر بقیه موافقم

  1. رسول قربانی می‌گوید

   این مطالب علمی که از نظرشون این کامنت رو دادید، رو میشه مطرح کنید ما هم در جریان قرار بگیریم؟
   چون بیشتر به نظر میاد، کامنت شما بدون پایه و اساس باشه.

  2. ناشناس می‌گوید

   علم؟ می تونی بگی علم تو درباره نرخ ارز چی می گه؟

 5. حمید صنیعی می‌گوید

  سلام
  دکتر جمالی سابقه تدریس در دوره دافوس را ندارند؛ به نقل از مطلعین ایشان تنها در ارائه چند جلسه محدود دروسی نظیر مدار منطقی فعالیت داشته، در حالی که دوره دافوس یک دوره تخصصی برای امرای ارتش است
  متاسفانه برای محمد رضا بین واقعیت و برداشت اش واقعیت فاصله زیادی هست؛
  این در مورد ارتباطش با مرحوم پروفسور لوکس هم صدق می کنه
  حمید صنیعی
  دانشگاه تهران
  H.saneie@ut.ac.ir

  1. ناشناس می‌گوید

   میشه بگید شما به عنوان یک استاد تئاتر آقای دکتر جمالی را از کجا می شناسید ؟ چقدر سطح صمیمت بین شما و ایشان است که ایشان را با نام کوچک صدا می کنید؟ می شه بگویید تخصص شما در حوزه پرداخت چقدر است و تئاتر با پرداخت و بحث های پدافندی چه ارتباطی دارد ؟ میشه رابطه خودتان را با مرحوم کارلوکس بفرمایید و بگویید آقای دکتر کارولوکس که در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران درس طراحی درس می داد چطور بین رشته ای کار می کرد و طرز تفکر ایشان را تبیین بفرمایید ؟

  2. ناشناس می‌گوید

   اخه برادر من …تو که اصلا کارت هنره…وقتی که اپ دانش بنیان می ره فرودگاه اجاره می کنه استاد دانشکده هنر هم اینگونه غیر مستند حرف می زنه
   من استاد خواجه نصیر هستم و اسمم روی یکی از مقالات ایشان هست. ایشان به قول دکتر عبد الله زاده بارفروش یادگار مرحوم پروفسور کارلوکس هستند. من به شما نامه می زنم و توصیه می کنم از جناب اقای دکتر جمالی رسما عذر خواهی کنید. توجه کنید که ایشان می تواند رسما از شما شکایت کند به خاطر اظهار نظر شخصی و بدون پایه و اساس

  3. ناشناس می‌گوید

   دارد اقای دکتر …قهرمانی تکواندو هم دارد…آدم چند بعدی است و عمیق…حداقل یک رتبه سوم و دوم ایشان را من می دانم و در پلی تکنیک هم در مسابقات دانشجویی و کشوری همیشه رتبه یک تا ۳ می اورد.

  4. ناشناس می‌گوید

   بزنید emotion on fpga مقاله ایشان با مرحوم پروفسور کارلوکس و پروفسور نوابی و اقای ارش ارامی که فارغ التحصیل epfl است و اقای دکتر ده یادگاری که الان استاد خواجه نصیر است می اید

  5. ناشناس می‌گوید

   مدار منطقی!!!
   ایشان در سالی که من دانشجوی لیسانس بودم به عنوان دانشجوی دکترا و به دستور دکتر جبه دار درس data structure درس دادند. شمیم طاهری که الان انگلیس هست و قبلا هم پژوهشکده پولی و بانکی است هم بود تو آن کلاس…
   مسلط، بدون اسلاید، همه کدها را می نوشت، ادم حس می کرد سی ال ار اس را این شخص نوشته و کتاب هورویتز را

  6. ناشناس می‌گوید

   دوره دافوس برای ژنرال هاست اقای دوکتور!!! بروید اول مطالعه کنید. هر کس بخواهد از سروانی به سرگردی و سرهنگی ارتقا پیدا کند باید این دوره را بگذراند. امرای ارتش!!!

  7. ناشناس می‌گوید

   یاد فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله افتادم…زود پسرخاله شدی حمید جووون…محمدرضا گفتنت کشته من هنرمند:))

 6. ناشناس می‌گوید

  سیاهچاله یک جرم عظیم هست. یعنی بانک مرکزی در کهکشان فضای بانکی باید عظیم باشد و همه بانکها دورش بچرخند؟ به نظر بنده برعکس! باید سبک چابک و ناظر باشه. این قیاس آقای جمالی صحیح نمی تونه باشه

  1. سید سلمان محبی می‌گوید

   قیاس جمالی از بانک مرکزی یک نهاد جذب کننده منابع اقتصادی است، همونطوری که بارها در صحبت هاش به این موضوع اشاره کرده؛ و از اونجایی که گوشش بدهکار فرمایشات هیچ کدام از خبرگان صنعت بانک و پرداخت نیست، روی این ادعا اصرار می کنه
   در نتیجه این مسئله وقتی با خوندن یک مجله و یا یک پست در تلگرام با مفهوم سیاهچاله آشنا میشه، اولین موضوعی که به ذهنش میاد همسان سازی سیاهچاله با بانک مرکزی است که منابع را جذب می کنند و چیزی از آنها خارج نمیشه
   اگرچه چنین استدلالی بی نهایت سبک و فاقد ارزش علمی ئه، اما از طرف دیگه قابل تحسین هم می تونه باشه که بر مبنای یک سری فرض غلط در نهایت استدلالی غلط تر هم نتیجه شده ولی به هر ضرب و زوری به استدلال انجامیده
   خلاصه امر اینکه، جمالی اگر یک هزارم اون وقتی رو که میذاره برای حرف زدن، برای گوش کردن و مطالعه کردن بذاره و تلاشش رو بکنه توی مسائل عمیق بشه، ممکنه خروجی های ارزشمندتری از خودش به جا بذاره

   1. ناشناس می‌گوید

    توصیه شما به آقای دکتر جمالی جالب بود. من که تا الان شخصی ندیده ام اینقدر عمیق و سریع مطالعه کنه. پسر جان از نزدیک باید باهاش کار کنی تا یک کم مغز چاقت را حرکت بده.

   2. ناشناس می‌گوید

    خودت را دقیق معرفی کن بیشتر بشناسیمت سلمان خان
    ببینیم کی هستی و از کجا هستی و در کدام صنعت هستی برادر ؟
    معرفی کن و سعی کن شناسنامه داشته باشی

   3. ناشناس می‌گوید

    اشتباه می کنی تعبیر اقای دکتر درست است. سیاه چاله نوری منعکس نمی کند و وجود او حس نمی شود. با قوانین کار خودش را می کند. نه اینکه سیف و حکیمی و کریمی و بهمنی هر روز خودشان را Present کنند و وعده و وعید بدهند و ملت را به سخره بگیرند.
    اقای دکتر اگر فنی صحبت کند می گویید که فنی صحبت کرده.
    اگر مثال بزند و از دوگانی صحبت کند می گویید که دانشمند نجوم است !!!
    دست بردارید و بروید نگاه کنید با گالیله و کوپرنیک و پاستور چه کردند و ما داریم با اقای دکتر جمالی هم همان برخورد را می کنیم.
    حسادت کافی است.
    فتبارک الله احسن الخالقین
    یک مقدار انسان باشید و شرف داشته باشید.

   4. ناشناس می‌گوید

    الان وضعیت درستی داریم ؟ بانک مرکزی سبک است ؟ الان یک رگولاتور است ؟ قدرت بانک مرکزی به قوانینش باید باشد و قدرت نظارت و استفاده مناسب از فناوری در قانون گذاری و نظارت. نه سیستم بیل و کلنگی شتاب و شاپرک که دستی دارند کنترل بار انجام می دهند و یک سیستم درست اطلاعاتی هم از داده ها ندارند.

   5. ناشناس می‌گوید

    منظورت از خبرگان بانکی کیه ؟ اسم دوتاشون را ببر… دو تاشون را ببر فقط دو تا…

   6. ناشناس می‌گوید

    البته در واقع متاسفانه بانک مرکزی یک جای جذب کننده است و با سو استفاده از قدرت و موقعیت مشکلات ارزی و نقدینگی و بانکی و اقتصادی زیادی را برای کشور ایجاد کرده است. تعبیر شما درست است بانک مرکزی الان اینگونه است ولی نظر اقای دکتر حالت ایده ال است.

   7. ناشناس می‌گوید

    ایشان در فیزیک در حد خودش کاملا مسلط است وبیشتر از تو و خیلی از فیزیک دان ها فیزیک را می فهمد. هم فیزیک و هم سایبر فیزیک را. یکی از جنبه های علاقه مندی ایشان سیستم های سایبر فیزیکی است. بهتر است بدانید که ایشان در یکی از امتحانات فیزیک ۲۲ از ۲۰ شد و نمره بعدی کلاس ۱۱ بود.
    در دوره دکترا هم به عنوان نفر اول وارد دوره دکترا شده است و با توجه به اختلافش با نفرات بعدی هیچ کدام طبق قوانین دانشگاه تهران نتوانستند در سال ۸۳ وارد رشته شوند چون باید ۸۰ درصد نمره نفر را کسب می کردند و یا ۵۰ درصد کل را که با توجه به اختلاف آقای جمالی تنها ورودی سال ۸۳ دانشکده فنی در رشته هوش ماشین و رباتیک ایشان بود. در ضمن دو یا سه درس را در کنکور ورودی ۱۰۰ درصد زدند. کمی تحقیق کمی شعور. کمی فکر… مهم تر از همه کمی اخلاق…نباید فکر کنید این شخص با کسی مشکل شخصی دارد. باید اصلاح کنید خودتان را

    Cyber Physical Sytems
    کمی مطالعه کن پسر جان

   8. ناشناس می‌گوید

    تا چشم تو در اد که نمی تونی مثل این شخص اسمان را به زمین ببافی:))

  2. ناشناس می‌گوید

   اتفاقا الان این وضعیت وجود داره و نظر اقای دکتر این است که مثل سیاه چاله ها که نوری از خودشان تشعشع نمی کنند تنها با قوانین درست مشابه این نظم ایجاد گردد و بانک ها و شرکت های پرداخت در مسیر درست حرکت کنند. ایشان برای تبیین مطلب به زبان ساده این مثال را زده اند و درک مساله را ساده تر کرده اند.
   مقایسه کنید با رفتارهای رگولاتورها که هر کدام می خواهند متولی کل یک کار باشند و تداخل اجرا و نظارت و قانون گذاری و تضاد منافع ایجاد می شود.

  3. ناشناس می‌گوید

   عظیم نیست چگال است مجید دلبندم
   اقای دکتر تشبیه زیبایی به کار برده اند

   1. ناشناس می‌گوید

    من رفتم عملیات H3 و ساخت پناهگاه های F14 را مطالعه کردم. چقدر با مزه بود. جدی حالا فرض کنیم این شخص تخصص نداره اگر ما مورد حمله قرار بگیریم مشکلی ایجاد نمیشه؟ حاضرند خدمات و بانک مرکزی تضمین بدند؟ اصلا تهران زلزله بیاد چی میشه؟

 7. کارشناس نبض افزار می‌گوید

  سلام،
  عملا این بار اولی نیست که این گونه هجمه ها به سمت آقای دکتر جمالی روانه می شود، آقای دکتر سالهاست عادت کرده اند که یه عده چنین جو ناروایی رو علیه ایشون راه اندازی کنند.
  غالبا هم مشخصه که این جریانات از کجا آب می خوره و برای ما که در کنار ایشون کار می کنیم هم این موضوع واضح هستش.
  خوب مردم حرف زیاد می زنند، عملا این بد دلی ها یا ناشی از حسادت هستش و یا ناشی از شکست و چون نبض افزار بارها اعلام کرده که به کیفیت زندگی می اندیشد، هرکدام از عزیزانی که نسبت به این یادداشت نقد علمی و منطقی دارند، با کمال میل پذیرا خواهیم بود که چه به صورت حضوری و چه به صورت مجازی گفتگویی داشته باشیم.
  سپاس فراوان

 8. ... می‌گوید

  خیلی جالب است که دکتر جمالی مطلبی در مورد مقاومت پذیری و استقامت شبکه بانکی نوشته است و نقدها به شخصیت ایشان می شود؟
  اینکه در فلان دوره تدریس داشته یا نداشته یا شاگرد پرفسور لوکس بوده یا نه هیچ ارتباطی به نقد مطلب ایشان ندارد
  به نظر می رسد تعدادی از پاسخ ها، در جواب انتقادهای ایشان در حوزه های دیگر است
  اینکه نویسنده از تمثیل و شبیه سازی پدیده ها استفاده کند کاملا در جذاب کردن ارایه مطالب طبیعی است
  و حتی ممکن است غلط باشد اما باز هم به نظر من کل محتوای این مقاله درست است

  1. ناشناس می‌گوید

   غلط نه غلط نیست. به قول آقای باکس این جمله طلایی را باید همیشه در نظر گرفت.
   همه مدل ها غلط هستند ولی بعضی از آن ها مفیدند. من تا الان تشبیه بهتری از رگولاتورها ندیده ام اگر دوستان شنیده اند بگویند. این جووونک ها که می گویند اصلا هیچی نباشه !!! مگه میشه هیچی نباشه و تو صنعت پرداخت و بانکی فعالیت در مقیاس بزرگ انجام داد.
   تعبیر جمالی از این ها هم جالبه که می گوید تا وقتی کوچک هستند مثل سیارک های سرگردانند ولی از حدی بزرگتر شوند باید مثل یک سیاره که دور ستاره ای می گردد در مدار درست قرار گیرد.

 9. ناشناس می‌گوید

  مقاله معروف ایشان را مطالعه کنید و ببینید بعد از گذشت یک و نیم سال چه اتفاقی در مملکت افتاد. صحبت های این شخص را جدی بگیرید. با یک موشک کروز وقتی سایت خدمات انفورماتیک نشان رفت و کل مملکت مختل شد دیگر دیر شده که فکر چاره باشیم. دلار رفت بالای ۵۰۰۰ تومان دقیقا همان موقعی که ایشان گفته بود. شخص می فهمد چه می گوید احترام بگذارید به یک آدم با این همه سابقه درخشان.
  http://way2pay.ir/59731

 10. ناشناس می‌گوید

  من در مقطع دکترا دانشجوی درس سیستم های الهام گرفته شده از طبیعت ( bioinspired systems) بودم…معرکه بود. حیف که دیگر تدریس نمی کند فقط دو سال اول که مرحوم کارلوکس مرحوم شده بودند درس دادند. اگر سر ان کلاس بودید چه می گفتید. نکته جالب برای من تسلط فوق العاده زیاد ایشان در ریاضی بود که برای هر روش یک تابع انرژی تعریف می کرد.
  افتخار باید کرد به ایشان

 11. ناشناس می‌گوید

  دارد اقای دکتر …قهرمانی تکواندو هم دارد…آدم چند بعدی است و عمیق…حداقل یک رتبه سوم و دوم کشوری ایشان را من می دانم و با این شخص کار کرده ام. تعداد سیلندرها ما شا الله بالاست.
  توصیه می کنم با این افراد تعامل کنید.
  رییس دانشکده برق دانشکده شهید ستاری جناب سرهنگ سامکن
  اقای دکتر رهبر سازمان هوافضا
  اقای دکتر اعرابی استاد دانشگاه تهران
  اقای دکتر عاروان دانشگاه صنعتی مالک اشتر
  اقای دکتر سامان عرفا سازمان هوافضا
  اقای دکتر فاطمی مفرد سازمان هوافضا…
  اقای دکتر نیلی رییس دانشکده برق دانشگاه تهران
  اقای عباس خسروی سازمان هوافضا
  اقای دکتر زین العابدین نوابی شیرازی
  بازم بگم؟
  قدر زر زرگر داند و قدر گوهر گوهری پلی تکنیک هم در مسابقات دانشجویی و کشوری همیشه رتبه یک تا ۳ می اورد.

 12. ناشناس می‌گوید

  خوب ایشان به عنوان استاد درس هوش مصنوعی گسترده دید سیستمی خوبی دارند و لازم است هشدارهای ایشان جدی گرفته شود. مساله نقدینگی مساله ای است که از طرف اقتصاددانان هم مطرح است و البته ایشان به جای آن ها دارد به صورت جعبه سفید به مساله نگاه می کند. به نظر من که درست است و خوب همانطور که شقایق و گوزن به هم ربط دارند شورش های اجتماعی و سو استفاده آقای ترامپ از مشکلات نقدینگی کشور و تبلیغات بی حساب کتاب شرکت آپ هم به هم ربط دارد. باید توجه کنیم که آپ و امثال آن در حال نابود کردن کشور هستند و خوب وقتی هم در برابر استاد در کارزار علم و منطق و بانکداری و پرداخت کم می آورند دست به تخریب شخصیت علمی ایشان می کنند.

 13. ناشناس می‌گوید

  و الله من در دبیرستان علامه حلی سال ۷۸ شاگرد ایشان در درس پژوهشی بودم و به ما برنامه نویسی شبکه یاد می یاد. یادش بخیر ipx و spx روی novel netware. بعد ها یک بار دانشکده فنی دوره لیسانس بودم ایشان را دیدم که دانشجوی دکترا بود. دکتر شهاب جوانمردی که الان مدیر عامل فناپ است و اقای فربد رزاری هم در آن تیم بودند. آقای جمالی آن موقع جوانترین بود ولی ما که دبیرستانی بودیم یک برنامه چت نوشتیم فکر کنم خیلی از لیسانس ها هنوز نمی تونند یک برنامه تحت شبکه بنویسند.

 14. ناشناس می‌گوید

  در دنیای اطلاعات زندگی می کنیم آقایی که ادعای استادی دانشگاه تهران داری که به احتمال زیاد هم یکی این ای دی را برداشته و به نام ایشان و با ارایه اسم دانشگاه تهران نظر داده
  یک جستجوی ساده انجام دهید هنوز بخش هایی از رزومه مرحوم کارولوکس در اینترنت هست.
  می توانید نام آقای جمالی را در چندین مقاله ایشان ببینید.
  گوگل اختراع شده چرا رفتی از این و آن پرسیدی :))
  https://dblp.uni-trier.de/pers/hd/l/Lucas:Caro
  این لینک را ببینید و اسم آقای جمالی را بزنید ملاحظه خواهید کرد.
  خوبی دکتر جمالی این است که همه مسیرها را برای همه بسته است :))
  آفرین به این محقق پرتلاش

 15. ناشناس می‌گوید

  خوب ما متاسفانه دوست داریم آدم ها تو چارچوبی باشند که ما می پسندیم. بهتر است تحقیقی در مورد ژوزف فوریه بکنیم که استاد ریاضی دانشگاه بود و در زمان ناپلئون فرماندار شد و چند بار هم ترور شد. آقای دکتر جمالی این مسیر را ترجیح داده و وقتی با او صحبت می کنیم که حس می کند از این حد و از این مسیر بهتر در زندگی اش نمی توانسته طی کند.
  خودش که خوشحاله تو عکس هم که معلومه. بقیه ناراحتند من نمی دونم چرا. شاید از خندش لجشون گرفته.

 16. ناشناس می‌گوید

  بزرگان زاده نمی شوند ساخته می شوند.
  آفرین به همه اساتیدش مرحوم کارولوکس، دکتر پدرام، دکتر عبدالله زاده بارفروش، دکتر کاتبی، دکتر صادقیان
  آفرین به توسن
  آفرین به دانشگاه تهران
  به دانشگاه شیراز و دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  کاش این همه که می روند صد تا مثل جمالی هم می ماندند و آستین ها را بالا می زدند و اینگونه می جنگیدند…
  بدون ادعا… بدون خستگی…بدون انتظار…

 17. ناشناس می‌گوید

  اقای جمالی هر ساله حدود ۱۰۰ نسخه کتاب هنر همیشه بر حق بودن را به کارشناسان صنعت و مدیران هدیه می کند. تازه می فهمم ایشان چه هوشمندانه بحث و جدل را از هم جدا می کند. روش برخورد دوستان دقیقا شخصی سازی است چیزی که شوپنهاور ان را یک روش جدل می داند و چند صد سال پیش بیان کرده است. اقای دکتر جمالی خدا را شکر context صنعت پرداخت و بانکی را از سال ۷۹ می شناسد و نسبت به این سمپاشی ها و تخریب شخصیت ها مقاوم است.
  یادم نمی رود چطور یکی از مدیران بد دهن و بی تربیت بانک مرکزی را ادب کرد به طوری که آن شخص سه سال است در هیچ گروه تخصصی صحبت نمی کند.
  به او گفت وقتی با سیکل می ایید بانک مرکزی بهتر از این نمی شود وقتی ان شخص به او توهین کرد.
  او این روزها را می دید از سه سال قبل. خیلی دوست دارم تحلیلی برای امسال بدهد…من که خیلی نگرانم.

 18. ناشناس می‌گوید

  تا نصف ایران را با شارژ فروشی و شتاب و خدمات به باد ندید که ظاهرا ول کن ماجرا نیستید شماها…
  صم بکم عمی لایرجعون
  شما ها را می فهمم که اینگونه اظهار نظر می کنید. از جمالی تعجب می کنم که چرا آب در هاون می کوبد و اصلا صحبت می کند.

 19. ناشناس می‌گوید

  این شعر تقدیم به آقای دکتر جمالی و ذهن نافذ و بیان شیوایش. همه مطالب را خواندم و چیزی جز این شعر زیبا را وصف حال ایشان ندانستم.
  کفر چو منی گزاف و آسان نبود
  محکم تر از ایمان من ایمان نبود

  در شهر یکی مسلمان آن هم کافر
  پس در همه شهر یک مسلمان نبود

  تنها مسلمان شهر طاعون زده پرداخت و بانگی:))

 20. ناشناس می‌گوید

  صحبت های. جمالی مبتنی بر روش های طراحی و استفاده مناسب از design pattern ها در معماری شهری و کشوری کاملا صحیح است. ما از best practice ها استفاده نکرده ایم. یک چیزی ساخته ایم تحمل هیچ نقد و تحلیلی هم نداریم.

 21. ناشناس می‌گوید

  یک جوری می شد بر می گشت دانشگاه یکی دو نسل دیگه می ساخت بهتر بود. ارایه درس هایی مانند طراحی پیشزفته و سیستم های سایبرفیزیکی که کسی را نداریم درس بده تو دانشگاه های بزرگ.
  اخه این صنعت فاسد چی داره که این شخص داره اینطوری توش کار می کنه. هم خودش را اذیت می کنه هم دوستان فاسد و غیر قابل اصلاح صنعت را. سه تا مقاله تو یک هفته برای چی که اسهال بگیره مغز دوستان. این صنعت یادگرفته غذای سالم نخوره. اصلا حالش بد میشه با اصلاح‌. ول کن اقا…
  خدا بیامرزه مرحوم نگار میرعلایی را…که از دانشگاه رجایی با تلاش اقای دکتر جمالی فرصت رشد یافت و بعد هم بهشتی و بعد هم رفت cambridge. من نمی فهمم آدمی که می تونه به این خوبی پرورش بده تو این صنعت کثیف می خواد چه کار کنه؟ اقا یک ذره کیفیت بهتر شد و تازه کثافت کاری تو صنعت بیشتر شد..‌الان هم این صنعت را باید رها کرد تا با مغز بخوره زمین.

 22. ناشناس می‌گوید

  کتاب. بی شعوری. را بخوانید می فهمید با این روش نقد کردن مظهر کامل یک بی شعور هستید به خصوص نفر اولی که کامنت گذاشته
  خیای دوست داشتم‌ یک متن در مورد حتی گوزن می نوشتی ولی می نوشتی
  سهراب خوب رابطه شقایق و گوزن را گفته
  تا شقایق هست زندگی باید کرد
  ربط شقایق و گوزن را وقتی نفهمیده ای این مقاله را می فهمی؟

 23. کارشناس صنعت پرداخت می‌گوید

  همین که این مقدار هجمه و تخریب شخصی در مطالب دوستان منتقد آمده یعنی آقای دکتر جمالی دست روی موضوع درستی گذاشته است و البته طبیعی است که برخی عزیزان به هر شیوه ای متوسل شوند برای آدرس های غلط دادن، امروز بیش از بیست سال است که صنعت بانکداری و پرداخت در یک دایره بسته و در میان گروه معدودی دست به دست می شود و علیرغم نتیجه انبوه شکست ها، ورشکستگی ها و زیان های پیدا و پنهان عملکرد این عزیزان کماکان تلاش می کنند تا کسی وارد این جعبه سیاه نشود، ولی به گمانم کمی دیر شده است، روزگار مخفی کاری و خود گویم و خود خندم سپری شده است، همه ما باید پاسخگوی زیان رفتارها و تصمیمات مان باشیم. بخصوص کسانی که از جیب مردم خرج اشتباهات مدیریتی و تصمیم گیری اشان را می دهند.

  معماری شبکه بانکی ایران با دخالت و دسیسه فروشندگان سخت افزار و کارت انجام شده است و وجود ده ها و صدهاهزار تجهیزات بلا استفاده و بی مصرف در کل شبکه، تعداد نا متعادل کارت های صادره و بی استفاده و موفقیت هر اقدامی که در طی آن شبکه به لحاظ سخت افزاری توسعه یابد نه الزاما کاربردی و نرم افزاری و شکست اغلب خدمات مبتنی بر نرم افزار یا خدماتی که موجب رضایت مشتری نهایی می شود گواه همین ادعاست.

 24. رسول قربانی می‌گوید

  از آنجایی که تعدادی از کامنت‌های ارائه شده در گزارش، با نام‌هام افراد مختلف ولی با آی‌پی یکسان مطرح شده، مطمئنا فردی داره از اسامی افراد سوء استفاده می‌کنه بر علیه دکتر جمالی در نتیجه بسیاری از ادعاهای مطرح شده در قالب کامنت در این مطلب فاقد اعتبار و صلاحیت هستند و مجبور هستیم این کامنت‌هایی که با آی‌پی یکسان ولی با نام حقیقی افراد مختلف ارائه شده را حذف کنیم.
  به نظر میاد یک نفر میخواد با دکتر جمالی تسویه حساب شخصی بکنه.

 25. امیدوار می‌گوید

  جالب است بدانید که جمالی طی سال‌های ۸۳ تا ۸۹ با سازمان هوا فضا و دانشگاه تهران همکاری داشته است و در کارنامه او حضور در تیم تحقیقاتی ردیاب الکترواپتیکی دانشگاه تهران با موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، مدیریت مطالعات راهبردی پژوهشکده پدافند هوایی، طراحی سامانه غیرمتمرکز پدافند هوایی، تحلیل جنگ اول خلیج فارس مبتنی بر مستندات پنتاگن و دلایل شکست سریع پدافند هوایی عراق، شبیه سازی معماری پدافند هوایی به صورت متمرکز و توزیع شده در سطح راهبردی و عملیات و مدرس دوره دافوس در دانشگاه شهید ستاری در دوران مقدس سربازی مشاهده می‌شود.

  خیلی جالب بود،
  فقط کاش می شد نبرد رستم و سهراب رو هم تحلیل می فرمودین آقای دکتر.
  اون مساله ش با سودابه رو هم شبیه سازی !

  1. ناشناس می‌گوید

   آقای امیدوار…ازت ناامید شدم…شما برو به تز سهیلا کریمی دانشجوی دکترا مکگیل کانادا مراجعه کن که کل شبکه خودپرداز را در تز فوق لیسانسش با ۲۷ هزار خودپرداز آن زمان شبیه سازی کرد…برو ببین چطور mttf و mttr و اثرات خرابی شتاب را بر کیفیت حس شده توسط کاربر نشان داد.
   ۶ سال این دختر از ترم ۶ تا قبل از رفتن به کانادا زحمت کشید و مدل کرد. می توانی کتابخانه دانشگاه تهران مراجعه کنی. خجالت داره این ادبیاتت
   به نظرم بهتره آقای دکتر با همکاری دوستانش در پژوهشکده علوم شناختی مغز معیوب امثال تو را و اثر آن بر شاخص فلاکت ایرانیان را شبیه سازی کند از زمان رستم و سهراب تا امپراتوری خاءنان و وطن فروشان با شرکت های پفکی و فاسد بانکی و پرداخت بر کشور
   موضوع جالبی را مطرح کردید دوستان اقای دکتر با ایشان مطرح کنند تا از ریشه سیستم جراحی شود.

 26. ناشناس می‌گوید

  تسویه حساب شخصی چی آقای قربانی؟ به نظر نمی یاد بحث تسویه حساب شخصی باشه. اتفاقا بحث تسویه حساب سازمانی و تشکیلاتی است… منافع چه کسانی به خطر افتاده در بانک مرکزی و بورس اوراق بهادار و همین شرکت هایی که صندوق مشاع را خالی کردند. به نظر من که اصلا بحث شخصی نیست ولی از شدت درد و فشاری که قلم اقای دکتر به آنها وارد کرده به خود می پیچند. واقعا قلم چقدر می تواند تاثیرگذار باشد.

 27. ناشناس می‌گوید

  جمالی مصداق بارز قانون ده هزار ساعته.‌ می تونه الگو باشه. هدف تعیین می کند…ده هزار ساعت وقت می گذارد به هدف می رسد. دکترا ۴ ساله می گیرد. قهرمان تکواندو می شود با قد متوسط…کیفیت شبکه را بهبود می دهد…هر هدفی که در نظر می گیرد حساب و کتاب می کند و ده هزار ساعت برای آن وقت می گذارد. یکی از دوستان نزدیکش می گفت که تصمیم خودش را پس از حدود یک دهه کار بر روی کیفیت گرفته که در دهه بعدی بیشتر روی نرخ بهره کار کند. هدف های جالبی تعیین می کند و جالب تر تعریف مدل کسب و کار روی این اهداف است.

 28. ناشناس می‌گوید

  دوست امیدوار ما یک سری به صفحه لینکدین سهیلا کریمی بزنه
  خوبی جمالی این است که خوب یک مساله واقعی را تبدیل به پایان نامه های تحقیقاتی می کند. سهیلا رتبه ۱۱ فوق کنترل بود که با استاد راهنمایی بابک نجار اعرابی و مشاوره آقای دکتر جمالی فعالیت بسیار ارزشمندی را در حوزه بانکداری الکترونیک کرد.
  http://www.linkedin.com/in/soheila-karimi-9

 29. ناشناس می‌گوید

  بله بیش از ۱۰ مقاله نبض افزار در حوزه شبیه سازی و مدل سازی داره تو حوزه بانکی…خودش این کاره بوده که بعدش تونسته یک تیم قوی ۷ نفره تشکیل بده تو دانشگاه تهران…تو یک سال ۶ تا مقاله شرکت نبض افزار در همایش بانکداری الکترونیک داد…از سال بعد سهمیه بندی شدتعداد مقالات…

 30. ناشناس می‌گوید

  چه هجمه ای سمت جمالی آمده:)) خوب به یک بچه هم چلوکباب بدی حالش بد میشه. سیستم ظرفیت نقد و اصلاح را نداره. البته مساله نقد نیست مساله راه غلطی است که رفته شده و باید جلویش گرفته شود تا دودمانمان به باد نرفته است. حق دارند دوستان با این بهشت پر از حوری و جوی عسل و رستوران های فرشته و هتل های خارج از کشور که با جهنم کردن زندگی مردم کشور و فروش آینده و ارزش پول ملی کشور برای خودشان و بچه هایشان در داخل و خارج ایجاد کرده اند در مقابل صحبت های امثال جمالی موضع بگیرند…منافع در خطر است.

 31. ناشناس می‌گوید

  عجب شکارچی بوده فاطمی…بابا ای ول…چی شکار کرده..چی ساخته…چی تحویل داده…دست فاطمی درد نکنه…خیرش به همه رسیده….این آدم چه خوب این بچه ها را کشف می کنه…حمایت می کنه…میسازه… و در مسیر درست قرار می ده…جمالی هم یکی از ده ها یا صدها…
  وقتی اینطور شخصی کرده اند حتما خیلی دردشان آمده
  بابا این همه سال گفتید امنیت این هم که زرشک با این وضعیت که تو این مقاله آمده…خداییش باید شرم کنه بانک مرکزی و نظام های پرداخت

 32. ناشناس می‌گوید

  مقالاتش که مثل هر مقاله دیگری است و جای نقد و بحث دارد. خوب نقد کنید. حکیمی بیاید در یک جلسه دفاع کند به عنوان طراح و تءوریسین بانک مرکزی
  ۱۰ ساله حداقل دست اون بوده و نوچه هاش
  بیاد بنشینه و از دستاورداش دفاع کنه…به جای لفت دادن از پرداختی ها و دوختن ماشین و فضا و هوش مصنوعی و غلبه ماشین بر انسان بیاید جواب جمالی را بدهد…
  خوب اگر تو گروه های تخصصی مسایل مطرح شود و به رسانه ها نکشد بهتر است. همینطور عمل کنید دفعه بعد همین مقالات در روزنامه ها و جراید کثیرالانشار می رود..حرف درست راه خودش را پیدا می کند و از دهن رود و هزینه اش برای بانک مرکزی و شاپرک و نظام های پرداخت و شرکت های بورسی بیشتر می شود.خوب این حرف ها همینطور زده می شود و ظاهرا هم درست است و به نظر می رسد بانک مرکزی واقعا درست عمل نکرده است.

 33. ناشناس می‌گوید

  شخص با affiliation صحبت کرده است. یک شخصیت حقوقی به نام مدیرعامل نبض افزار. یک شرکت با vision و mission مشخص. یک شرکت که روی خصوصیات nonfunctional کار می کند. خوب آیا این شخص حرفی خارج از scope تخصصی زده است؟ آیا تداوم خدمات در شرایط بحرانی یکی از خصوصیات لازم سیستم پرداخت و بانکی نیست؟ آیا این مساله که سیستم پرداخت باعث تضعیف بانک ها شده است از نظر سیستمی مشکل ندارد؟
  آیا اگر شقایق های یک دشت شقایق که در آن گوزن ها زندگی می کنند از بین بروند آن گوزن ها با مشکل مواجه نمی شوند؟ مشکل هجمه و توهین شخصی چیست؟

 34. ناشناس می‌گوید

  طراحی درست صورت نگرفته و خصوصیات کیفی و غیر عملیاتی قابل دفاع نیست. حالا جمالی نگه مشکل وجود نداره؟ حالا این شخص با ذهن منظم آمده یکپارچه دیده مشکلات را. یعنی می گویید مدیرعامل شرکتی که ماموریتش اندازه گیری کیفیت و هدفگذاری بر مبنای استاندارد کیفی تعریف شده مثل ۶ سیگماست حرف نزند و مشکلات را نگوید؟ در زمان جنگ و شرایط بحرانی قرار است حس کاربر و گیفیت شبکه از چه سطحی کمتر نشود؟ و الله ما یک شارژ کیف پول نمی تونیم اسنپ را انجام بدیم با این آپ…انوقت تو شرایط غیرعادی می خواد چه کار کنه این شرکت؟

 35. ناشناس می‌گوید

  پول تعریفش چیه؟ این بانک مرکزی تعریف کنه پول را؟ خوب اگر خودش باعث مشکله با ساختارش چرا این همه دروغ به ملت می گند…

 36. ناشناس می‌گوید

  خوب وقتی که زدید نابود کردید ارز را و کیفیت را این شخص صداش در آمده…اینکه ما ندونیم از کجا داریم می خوریم که بدتره…باید بدانیم و تجربه کنیم و اصلاح…

 37. فردين كريمي می‌گوید

  عده ای نان به نرخ روز خور که هر را از بر نمیتوانند تمیز دهند یا شاید هم جیب گودشان را دو خطر می بینند به شکل هماهنگ دست اندرکار تخریب معدود صداهایی شده اند که حقایق تلخ و زشت نظام بانکی و پرداخت را صادقانه و بلند هشدار میدهند.
  تا بوده همین بوده و تا هست همین است. اگر جامعه شناسی نخبه کشی ٢ را من بنویسم دکتر جمالی را قبل از همه مثال میزنم.
  شاگرد و همکار سابق آقای دکتر جمالی

 38. ناشناس می‌گوید

  امبرتو اکو فیلسوف ایتالیایی با فضای مجازی مخالفت داشت و آن را عامل”حمله احمق ها”میدانست!به گفته او فضای مجازی باعث شده یک احمق به اندازه یک برنده جایزه نوبل حق اظهار نظر داشته باشد

  این فضای مجازی به آدم های بیسواد و مغرض اجازه اظهار نظر می دهد. به نظرم این قسمت کامنت گذاشتن روی مقالات معنی ندارد…راه پرداخت یا باید در گروه راه پرداخت اجازه نقد دهد که افراد با شناسنامه باشند یا در اینجا شخص فنی صحبت کند. من به هیچ وجه مقاله ای در راه پرداخت نخواهم داد که چنین سخیفانه اجازه می دهند هر از راه رسیده ای این چنین ناجوانمردانه قضاوت کند.
  مشکل راه پرداخت این است که حد یک سری بیسواد و لمپن صنعت را با اقای دکتر جمالی نمی فهمد و دارد سو استفاده می کند از ایشان و فقط دوست دارد بازارش گرم باشد.
  رضا قربانی مسیر درستی را نمی رود و متاسفانه دید درستی در مورد رسانه و جایگاه رسانه ندارد. این چه سیستمی است که به ناشناس اجازه اظهار نظر می دهید. یعنی اجازه توهین می دهید. جدا برادران قربانی خجالت نمی کشند؟

  1. رسول قربانی می‌گوید

   سلام و عرض ارادت؛
   دوست عزیز، شما خودتون نکته‌ای که فرمودید رو نقض کردید و با وجود اینکه میتونستید نام و ایمیلتون رو وارد کنید ترجیح دادید ناشناس اظهار نظر کنید؛ حالا از کجا بفهمیم که اصلا خود شما آدم بیسوادی هستید یا باسواد!؟
   کامنت دادن یکی از ارکان اصلی وب ۲.۰ و از حقوق مخاطب هست؛ پس ربطی به خجالت کشیدن یا نکشیدن نداره. ما به عنوان صاحبان رسانه مسئولیم کامنت‌هایی که تهمت، افترا یا فحش در اون ها نیست رو منتشر کنیم. حالا اینکه نویسنده میخواد بیسواد باشه یا باسواد.
   این خواننده هست که با خواندن مطالب و کامنت‌ها باید به نتیجه درستی برسه و بفهمه کی درست میگه و کی نمیگه.

   1. ناشناس 2 می‌گوید

    چه عجیب

 39. ناشناس می‌گوید

  به نظر من سیاست غلط راه پرداخت در نقد و عدم طبقه بندی و ایجاد لیگ در اظهار نظر باعث می شود که هر انسان بی هویتی اینگونه در مورد شخصی فرهیخنه، شناخته شده، اندیشمند اظهار نظر کند.
  بنده به شخصه شاهد رفتن جمالی ازگروه راه پرداخت بودم و معتقدم از زمانی که جمالی و یکی دو نفر دیگر صحبت نمی کنند گروه جذابیت لازم را ندارد.
  آنجا هم‌بی تجربگی رضا قربانی باعث شد که این اتفاق بیفتد و از طرفی هم باعث شد در دو سه حلقه بالاتر جمالی صحبت کند. مقالات تحلیلی تر و زیبا تر جمالی و میزگردهایی مانند cognitive banking و دادگان بزرگ و حتی وضعیت آمار و فلسفه استفاده از آمار را هم در مجله های دیگر داریم می بینیم که در آنجا وقتی جمالی صحبت می کند اختلاف سطح این شخص با بقیه و یا دقت نظر و تسلطش بر حوزه ها را مشاهده می کنیم.
  راه پرداخت هم مثل توسن باید از دست بدهد تا قدر بداند.
  اینکه نشد که برای بازارگرمی این روش نقد را انتخاب کنید و اجازه دهید به شخصی توهین شود.
  توهین شماها به مدیر عامل یک شرکت وفارغ التحصیل حداقل سه دانشگاه تراز اول این کشور است.
  به مهد مهندسی کشور است که بعد از ۷۰ سال امثال جمالی را تحویل می دهد.
  در توسن هم شاهد بدرفتاری ها و کج رفتاری ها با ایشان بودم من.

 40. ناشناس 2 می‌گوید

  بنده هم موافقم

 41. ناشناس می‌گوید

  اقا اصل مطلب فراموش شد. ما از نظر دفاع غیر عامل مشکل داریم یا نداریم؟ بحران اقتصادی و بالارفتن نقدینگی برای کشور مشکل ایجاد کرده یا نه؟ اقا اصل را بچسبید. اصلا این اقا تا پنجم ابتدایی خونده…یکی مثل میلیون ها نفر…

 42. ناشناس می‌گوید

  باید دید با این بازی های اپ و سه سوت و تاپ و بقیه برداشت ما از جام جهانی چیه. خراب تر کردن اقتصادمان…یکی نیست به این فردوسی پور بفهمونه که آقا اون دیگه تبلیغ نکنه. حالا مهران مدیری و رامبد جوان توقعی نیست.
  بد نبود یک تحلیل از اثر مخرب جام جهانی با شارژ فروشی بر اقتصاد کشور انجام می شد.

 43. همکار سابق شما در نبض افزار می‌گوید

  اقای فردین کریمی
  آلمان خوش بگذره و امیدوارم همه جا بهت خوش بگذره همانطور که امیدوارم در نبض افزار و فناپ‌ خوش گذشته باشه. نخبه باید زنده بماند و قدرت تطبیق پذیری و حذف نویزها و حتی گوش ندادن به حاشیه ها داشته باشد. این آدمی که من دیدم باید مواظبش باشیم بقیه را نکشه!!! یک کم از ان طرف افتاده .‌تو نخبه کشی ۲ که می نویسی بنویس که نخبه ها پخمه نیستند و تازه آنهایی را بیاور که مثل جمالی نفس بدخواهان را بریده اند و یا حداقل توانسته اند از پیشرفت بیشتر آنها جلوگیری کند. نخبه باید مهارت زنده ماندن و زندگی داشته باشد و این مهم است که مهارت پیدا کنی در خانه ات زندگی کنی در سطح یک نخبه بین المللی باشی و از خانه ات به خاطر نخبه بودنت بیرونت نکنند بلکه خانه ات را محکم تر بسازی.
  البته من نه به ماندن اعتقاد دارم و نه رفتن و معتقدم مکان زندگی یک مساله شخصی است و شما هم ترجیح دادید زندگی بهتری داشته باشید.
  امیدوارم که صنعت پرداخت و بانکی از حضور شما در یک کشور پیشرفته مثل آلمان بتواند خوب استفاده کند…البته نه مثل این اقای صنعت پرداخت و بانکی بالا:))
  تازه این ها باید بدونند در مقابل افرادی مثل شما اقای جمالی خیلی محافظه کار است:))

 44. شهروند نگران می‌گوید

  اقا چی شد یعنی بانک مرکزی هم مثل ساختمان های مسکن مهر کرمانشاه و بیمارستان های ساخت جمهوری اسلامی به یک باد بنده؟ اقا اصل مطلب را بگید که مشکل داریم یا نداریم؟
  همش شده جنگ و بحث های شخصی

 45. وحید می‌گوید

  سلام و عرض ادب
  خدا قوت به راه پرداخت
  من لازم دانستم در حمایت از رسانه مظلوم راه پرداخت نکاتی عرض کنم. این رسانه با سرمایه شخصی و بدون حمایت هیچ ارگانی سالهاست که روی پای خودش ایستاده و تلاش کرده و الان یکی از بهترین هاست.
  متاسفانه اقای ناشناس از افراد اسم می برد و به اقایان قربانی حمله می کند که این مساله برای بنده ناراحت کننده است و امیدوارم این رویه را کنار بگذارد.
  سپاسگزار

 46. شهروند نگران می‌گوید

  در کل این مشکل وجود دارد و ریسک اختلال در سیستم وجود دارد. معماری نه تنها شتاب و شاپرک بلکه اکثر مراکز داده ما تنها در تهران است. فرض را بر زلزله هم بگذاریم وضعیت نامناسب است. جمالی هم هر که هست یا نیست برای خودش و کسب و کارش.

 47. شهروند نگران می‌گوید

  خوب حالا شما دایه مهربان تر از مادر و برادر ناتنی تنی تر از برادر تنی نشو. اصل هدف بوده و هر کس از مجموعه توسن آموزش لازم را دیده، در مسیر قرار داده شده و فرآیند جدا شدن و بلوغ هم حاشیه دارد مثل یک خانواده. راه پرداخت باید مسیر خودش را برود. توسن مسیر خودش را. نبض افزار هم‌مسیر خودش را.

 48. وحید می‌گوید

  برای راه پرداخت آرزو می کنم
  بدون توجه به این صحبت ها مسیر خودش را با قدرت برود.
  دو تا سوال دارم.
  ۱- شهروند نگران برادر تنی راه پرداخت است؟ ۲- من خطاب به شخص ناشناس گفتم چرا شهروند نگران، نگران شده یهو؟
  تو رو خدا ما را حمار فرض نکنید و فکر نکنید هویتتان مجهول می ماند برادر

 49. ناشناس می‌گوید

  خیلی جالب است که دو موضوعی که به آن در این مقاله اشاره شده است را به خوبی حس می کنیم. استمرار خدمات مساله بسیار مهمی است و ظاهرا این مهم تضمین نشده است. مساله بعدی هم که وضعیت اقتصاد است را هم که در دولت قبلی و این دولت هم که داریم می بینیم و متوجه شده ایم که ربطی به دولت ندارد و زیر ساختی مشکل داریم. چرا پس به فکر حل نیستیم ؟
  بانک ها نقدینگی را در خودشان مهار کرده اند و وزارت اقتصاد قبلی به بانک ها توجه نکرد و حجم نقدینگی می رود که سه برابر شده از اول دولت یازدهم تا الان. از سال ۸۴ تا ۹۲ که از ۶۴ هزار میلیارد به ۶۴۰ هزار میلیارد رسید. از ۹۲ تا الان هم که به ۱۵۰۰ هزار میلیارد رسیده است.
  راه حل چیست ؟

 50. ناشناس می‌گوید

  جالبه تو این کشور صدقه هم دیگه نمی شه داد :)) طرف می گه شقایق به گوزن ربط نداره. هم داره و هم نداره بسته به نقطه دید داره که جزیره ای نگاه کنی و یا یک اکوسیستم را در نظر بگیرید. ما وقتی داریم تراکنش های کمیته امداد را بررسی می کنیم می بینیم بیش از ۲۵ درصد مبالغ بانک ما دارد کارمزد این صدقات و نذورات را می دهد. صدقه دادن چه ربطی به هزینه بانک ها دارد :)) متاسفانه دارد…حالا کی ربطش داده همان که شارژ را ربط داده به بورسی شدن شرکت…همان که نرم افزار موبایلی را ربط دادن به نذورات…پس ربط داره و ربط داده شده و البته ای کاش درست ربط داده شده بود.
  به نظرم اینکه همه بهینه عمل کنند دلیل نمی شود که کل سیستم بهینه شود. باید کلان تر دید و وقتی این کلان نگری در دولت و بانک مرکزی و رگولاتورها وجود ندارد این مشکلات ایجاد می شود.
  همین موضوع ussd را ببینید. بچه بازی شده به جای اینکه با کارمزد و روش های درست جلوی آن را بگیریم افتاد بین دو تا رگولاتور و آخرش چه شد ؟ اصلاح نشد و در نهایت هم مشکل باقی ماند.
  مخابرات از یک طرف می کشد بانک مرکزی از طرف دیگر :)) بابا جفتتون خوبید…فقط تو را خدا درست کار کنید.
  اینکه جمالی می آید و بعد از سال ها صحبت در گروه های تخصصی و شرکت در کنفرانس های تخصصی صحبت خودش را می گوید و در رسانه های تخصصی هم حرفش را می زند را می فهمم و حالا همین طور این حلقه به سمت رسانه های غیر تخصصی تر می رود به خاطر نتیجه نگرفتن و از قدرت رسانه استفاده می کند برای اصلاح را می فهمم به عنوان یک شرکت third party ولی اینکه در یک جلسه درست و درمان بین بانک مرکزی و مخابرات مساله ussd و خلق پول و کیف پول حل نمی شود را نمی فهمم.
  چرا چون هر کدام جایگاه خودشان را نمی دانند. هر کدام خودش را متولی می داند و یکی با همراه اول و mtn و جیرینگ و لشگر خودش آمده وسط و دیگری هم با خدمات و شاپرک و ارتش خودش.
  هر کدام کوتاه بیاد هزاران میلیارد تومان جابجا می شود ولی سهم کشور چی ؟ همه هم به فکر مردمند !!!

 51. ناشناس می‌گوید

  صحبت های صورت گرفته بحث کلی تمرکز است… ما در معماری شهرها و حتی کلان کشور هم درست عمل نکرده ایم و با این همه ساحل خوب شهرهای مرکزی را بزرگ کرده ایم. توسعه ما باید در بنادر آبادان تا چابهار در جنوب و از انزلی تا ترکمن صورت می گرفت و کنار آب…این حرف ها جدید نیست فقط در این حوزه هم مطرح شده است و اتفاقا به صورت کاملا تخصصی در این حوزه صورت گرفته است.
  اگر رگولاتورها درست عمل می کردند و حالا به قول جمالی و بقیه که نقد هم کرده اند در اجرا نبود و دیده نمی شد و قوانین و نظارت را در سال های اخیر درست اصلاح کرده بودند که به نظر می رسد هدف از این تمثیل هم همین بوده است با دولت روحانی و با دولت احمدی نژاد و بقیه برنامه توسعه کلی کشور آسیب نمی دید.
  به نظرم همانطور که نقش فردوسی پور و سبک کارش در پیشرفت فوتبال ما غیر قابل اغماض است ما باید کمک کنیم به ایجاد شرکت هایی مثل راه پرداخت که نقد می کنند و واسطه می شوند بین همه و باعث می شوند همه کلان را ببینیند. از فیروز کریمی تا حاجی بابایی به برنامه ۹۰ می رود و از لیگ دسته ۳ تا بانوان و همه را هر هفته مرور می کند تا تیم ایران مقابل اسپانیا اینگونه خوب می جنگد.
  اینقدر خوب کار می کند که بحث مربی داخلی و خارجی تقریبا از بین می رود و همه می پذیرند که شخصی مثل کیروش این همه سال مربی ما بود.
  به نظرم فوتبال با آن همه فسادش از دوپینگ گرفته تا بقیه مسایلش در نهایت موفق عمل کرده است و به طور مسلم صنعت بانکی و پرداخت می تواند شالوده درست اقتصاد کشور را پیریزی کند. دیگر به یک بازیکن و دو بازیکن وابسته نیسیتم.
  بررسی کنیم که چه شد که فوتبال این شد و نقش عوامل مختلف چه بود و در بقیه حوزه ها هم مثل یک تیم منسجم عمل کنیم. علی دایی با محمد مایلی کهن مشکل دارند. تا آخر عمر هم خوب نمی شوند. ولی هر دو در جهت منافع ملی کار می کنند. ما از این تضاد ها باید برای ایجاد سینرژی و هم افزایی استفاده کنیم.

 52. مدیر فناوری اطلاعات بانک می‌گوید

  من از این شخص شکاک تر و دقیق تر و با استرس تر در کار ندیده ام. بیش از ۵ سال است که به صورت منظم از این شخص نامه دریافت می کنم مطابق با قراردادی که با شرکت نبض افزار داریم. یک بار یک گزارش غلط به من به عنوان یک مدیر ارایه نشده است. مطالب را هم خواندم. مسایلی که همه ما می دانیم را در یک چارچوب ساده مطرح کرده است که قابل تامل است. تصمیم گیر که نیست تصمیم ساز است. یک سری مسایل را می گوید ما هم ممکن است یکی از سه تا را انتخاب کنیم و عمل کنیم. فرق تصمیم گیر و تصمیم ساز را باید بدانیم. اگر این شخص در اجرا بیاید ممکن است نتواند خوب کار کند هر کس در جایگاه خودش باید قرار گیرد و به نظرم جایگاه خودش را پیدا کرده است و هر کس که دوست داشت می تواند استفاده کند.
  ما زورمان می آید جرایم بانک مرکزی را بدهیم از نظرات و مشاوره های این شخص استفاده می کنیم. ممکن است قبلا سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان جریمه می دادیم الان نصف این مقدار را هم ترجیح داده ایم صرف کیفیت کنیم و جرایممان در کل سال کمتر از ۲۰ ۳۰ شود. بانک مرکزی را که نمی توانیم اصلاح کنیم ولی می توانیم کاری کنیم که به ناحق جریمه نشویم.
  نباید انتظار داشته باشیم که یک شبه این مسایل حل شود. به هر حال زمان می برد و البته باید مواظب بود که زمان هم از دست نرود.

 53. مدیر فناوری اطلاعات بانک می‌گوید

  شبکه های اجتماعی یعنی یک نوع عدالت در اظهار نظر… به نظر من روش راه پرداخت درست است… در مجموع هم می بینیم که نتایج و اظهارنظرها نه تنها تحلیل درست نویسنده را نشان می دهد بلکه بر خلاف نظر اظهار نظر کننده اول به برند شخصی و سازمانی نویسنده نیز کمک کرد. بنده اول که مقاله را خواندم خیلی توجه نکردم ولی به نظرم کامنت ها خیلی خوب ابعاد مختلف موضوع را مشخص کرده است و درجه اعتبار مقاله را از نظر خوانندگان بالا می برد.
  به نظر من الان لیگ وجود دارد در راه پرداخت و این سطح صفر اظهار نظر برای همه وجود دارد. سپاس از راه پرداخت و برادران قربانی که یک چنین فضایی را ایجاد کرده اند.

 54. مدیر فناوری اطلاعات بانک می‌گوید

  ما باید دقت کنیم که یک کشور مثل یک بدن هست. از یک حشره و انگل دوست دارد به آن حمله کند مثل یک گروهک تروریستی تا یک حیوان عظیم الجثه که بدش نمی اید آن را یک لقمه چپ کند و یا بر او سیطره یابد.
  اینکه بانک مرکزی چطور به این مسایل توجه نکرده است و بر مبنای چه منطقی دارد پیش می رود برای من هم جای سوال است.

 55. مدیر فناوری اطلاعات بانک می‌گوید

  راه پرداخت مظلوم نیست شیطنت به سبک خودش را دارد آقا وحید :)) و گرنه از اول کامنت های اول و دوم و سوم را چاپ نمی کرد. خوب این وسط رینگ، داور هم بی نصیب نمونده…این مظلوم و ظالم و کونا لظالم خصما و … را بگذاریم کنار…

 56. مدیر فناوری اطلاعات بانک می‌گوید

  دوره نگاه نقطه ای گذشته … دنیای جدید نیاز جدید و تفکر جدید می طلبد…۲۰ سال شتاب شتاب کردید این هم شتاب…به کجا با این شتاب ؟ به کجا با این شاپرک ؟ فلسفه چه بوده است؟ نتیجه چه شده است ؟ یک روز که قماربازان، یک روز که صدقه دهندگان و یک روز هم جام جهانی…نگاه به طراحی و سیستم ها باید ۳۶۰ درجه باشد…درس بشود برای آن هایی که دست بر نداشته اند و کیف پول آنلاین می خواهند راه اندازی کنند یا Blockchanin متمرکز … این داستان ادامه دارد اگر این نقدهای درست نشود و قطار صنعت پرداخت در مسیر درست قرار نگیرد…چرا ما فناوری را درست به کار نمی گیریم و ریسک های لحظه ای و درازمدت را زیادتر می کنیم به این علت است که ما فلسفه فناوری و مهندسی را اول از همه نفهمیده ایم.

 57. شهروند نگران می‌گوید

  همیشه بحث ها آخرش جنگ حیدری نعمتی می شود. مشکل داریم یا نه؟

 58. شهروند نگران می‌گوید

  این همایش که ۱۵ اسفند برگزار شده و الان گزارش شده. از صنعت پرداخت و بانکی هم حکیمی، بیات، تبریزی و بقیه هم بوده اند. اگر جمالی اشتباه گفته خوب همان جا جوابش را می دادند بانکی ها و پرداختی ها. اگر از نظردفاع غیر عامل هم درست نگفته خوب این همه آدم از وزارت دفاع آنها جوابش را می دادند. اگر هر دو دسته قبولش نداشتند صحبت ها پس چه کسی دعوت کرده؟ یعنی به خاطر توسعه برند شخصی این شخص دعوت شده یا اینکه همه فهمیده اند بانک مرکزی درست عمل نکرده؟

 59. شهروند نگران ناشناس می‌گوید

  اقا وحید حالا خون خودت را کثیف نکن…اصل مطلب این است که ما در کشوری هستیم که حاکمیت منت می گذارد، کاردرست نمی کند، طلب کار هم هست و تازه کلی چاقو کش و لات و عربده کش و … پشت سرش دارد که هر کس حرف بزند را اول توجه نمی کند بعد می خندد و بعد مبارزه می کند تا نابودش کند و الان حضور آن ها را در همین جمع به صورت ناشناس می بینیم.
  شهروند نگران و ناشناس که حدس می زند تو را می شناسد.

 60. ناشناس می‌گوید

  این مسایل و نگرانی ها سال قبل هم در یک میز گرد توسط راه پرداخت و ایران ارقام پوشش داده شده است. بانک مرکزی که فعلا رفته تو فکر اینکه رییس کل بعدی کیست. هر روز چند صد میلیارد نقدینگی در کشور تولید می شود و مشکل ساختاری سیستم بانکی کشور حل نمی شود. به نظرم باید تحلیل و هدف گذاری کرد و رشد نقدینگی را مهار کرد. دولت روحانی چه افتخاری می کرد به اینکه دلار را مهار کرده است. ابروی همه را برد این اقای سیف. اتفاقا من بر خلاف نظر دیگران معتقد هستم باید اسم آورد و به اسم گفت. اگر کسی مسوولیتی را می پذیرد و نمی تواند کاری را انجام دهد مطابق با شرح وظایفش باید استعفا دهد و هزینه ها را برای حاکمیت بیشتر کند.
  http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwjw54DysefbAhXCalAKHYrbB7sQFggkMAA&url=http%3A%2F%2Firanargham.com%2Findex.aspx%3Ffkeyid%3D%26siteid%3D1%26pageid%3D223%26newsview%3D109&usg=AOvVaw33q4ozRaScgfnpKMzeCgom

 61. رسانه ی بیطرف می‌گوید

  خدا قوت به برادران راه پرداخت؛
  عنودان و بد گهران بدانند که اگر به کسی تهمت می زنید و طرف جواب شما را نمی دهد فکر نکنید خیلی کلفت هستید، گاهی وقت ها طرف شما را آدم حساب نکرده است!

 62. حرف حساب و منطقی می‌گوید

  روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد نقدینگی در کشور تولید می شود که معادل ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار روزانه می شود. ماه آن ۶ میلیارد دلار و سال ان ۷۲ میلیارد می شود. آقای سیف آدرس اشتباه می دهد. می گوید مردم سفر نروند!!! برادر من چقدر ملت سفر می روند؟ یک حساب دو دو تا چارتا بکنید ببینید با همین ترکیه مادر حد چند میلیارد دلار هزینه سفرداریم. کدام بازار کشش جذب روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار اضافه دارد؟ در امد نفت ایران چقدر است که بانک مرکزی اینگونه دارد مملکت را به باد می دهد. معاونت ارزی معاونت اقتصادی معاونت فناوری های نوین دارند چه کار می کنند؟ نسبت پول به شبه پول در کدام کشور مشابه ایران است. شخص حق دارد ارزش پولش را حفظ کند و به ریال اعتماد نکند. یک جوان که کل پس اندازش ۳۰ ۴۰ میلیون بوده به زحمت چرا باید هزینه بی کفایتی سیف، احمدی، قربانی، حیدری و حکیمی و حداقل۲۵۰۰ نفر آدم بی خاصیت در بانک مرکزی را بدهد؟

 63. ناشناس می‌گوید

  ۵ میلیون نفر هر کدام ۲ هزار دلار هم هزینه کنند می شود ده میلیارد دلار. بانک مرکزی آدرس اشتباه ندهد وقتی سالانه ۷۰ میلیارد دلار به اقتصاد کشور ضربه می زند. جالب است این حرف ها در نماز عید فطر هم مطرح می شود و حتی رهبری را هم به موضع گیری وا می دارند. خوب هزینه بی کفایتی بانک مرکزی را از شخص اول مملکت تا ان روستایی که زمینش خشکیده و ارزش یارانه اش نصف شده می دهد.
  خوب معلومه نباید این شفاف سازی ها صورت گیرد توسط این دوست دلسوزمان.

  1. ناشناس می‌گوید

   سلام. آقای جمالی این روزها را می دیده…خوب یعنی این روزها ربطی به عملکرد سیستم بانکی و پرداخت ندارد ؟
   بله خوب با وجود نخبگانی که به جای تحلیل های اقتصادی شاخص های من درآوردی مثل میل نقدینگی خواهی و بقیه شاخص های بی نام و نشان را برای ملت ارایه می کنند این صحبت ها دردناک است ولی واقعیت دارد. جالب است که سه ماه قبل هم این موارد را هشدار داده و در این سال ها هم کم مقاله و تحلیل از این شخص نمی بینیم در این رابطه.

 64. ناشناس می‌گوید

  هوا تمیز شده ترافیک کم شده…دست بانک مرکزی درد نکنه…اقا کاری که مربوط به خودت هست را انجام بده. شهرداری هم بیاد مشکل نقدینگی را حل کنه!!! اتفاقی نیفتاده اقا. ترافیک حل شد؟ آلودگی هوا کم شد؟ رگولاتور که رگولاتور نیست. بابا دلت خوشه سیاه چاله. بانک مرکزی یک سیارک هم نیست. یک تکه معلق تو فضاست که اتفاقا با بدنه ضعیف و غیر کارشناسی اش دور بقیه می گردد. مادر مدیر یک شرکت می میرد مدیر معلوم الحال رگولاتور خودش را کشت از بس اعلامیه مادر این شخص را پخش کرد تو گروه های اجتماعی. آقا تو را خدا دست بردارید. شان و منزلت داشته باشید برای خودتان. اینقدر رفتارهای سبک نکنید. یک کارمند شریف باشید. نمی تونید بروید اسنپ مسافر کشی کنید. به خدا استعفا چیز خوبیه. گذاشتندتون تو هر نقطه ای می بینید نمی تونید استعفا دهید.
  بذارید اهلش بیاند…تازه تخریب نکنید بنده خداها را…حداقل چهار تا مشاور بگیرید. نمی تونید یک مشاوره رسانه ای بگیرید که اینطوری با حمله به اشخاص بر نگرده تو صورت خودتان و رییس های معلوم الحالتان

 65. ناشناس می‌گوید

  طلا بخرید و ارز. من از حرف های اقای جمالی این را فهمیدم. ما که راه خودمان را پیدا کردیم. اینقدر ساده تا الان کسی شیرفهمم نکرده بود. این ریال پول نیست و خصوصیات پول را ندارد. این چه وضعیه بابا.

 66. ناشناس می‌گوید

  سیف برای ماندن همه کار می کند. آدرس غلط می دهد. سیاست را بر اصول اقتصادی مقدم می دارد. سوار موج موسسات می شود. رسانه ها را در جهتی قرار می دهد که هزینه تغییرش برای دولت زیاد شود…آنوقت نقدینگی برایش مهم است؟ انوقت تداوم خدمات برایش مهم است؟ امیدوارم زعما و عقلای قوم به این وضعیت بانک مرکزی و زیرساخت های حاکمیتی توجه کنند.

 67. فوتبال دوست می‌گوید

  روحانی از کیروش یاد بگیره… آمده ظریف و زنگنه را گذاشته توی خط حمله سیف و این وزیر اقتصاد ضعیف را گذاشته دفاع…خوب ممکن نیست نتیجه بگیریم با این وضعیت… تازه سیف کلی هم گل به خودی می زنه… حریف هم گل نزنه ما بازم باختیم !!! کل تیم باید درست عمل کند.

 68. ناشناس می‌گوید

  همتون اشتباه می کنید. خدمات مرکز است و همه دورش می گردند. دوستان آپ هم زوده با شاه فالوده بخورند. یکی به خدمات و آپ گیر می دهد به این معنی نیست که خدمات انفورماتیک هم سنگ و هم وزن آپ است. این کجا و آن کجا…تو را خدا حد خودتون را بدونید و ما خدماتی ها را وارد بازی های خودتان نکنید. ما کارمندیم.

 69. ناشناس می‌گوید

  وضعیت از اینکه مساله شخصی شود خیلی فراتر است. جالب است برای من که یکی با پیش زمینه مهندسی فهمیده عمق فاجعه و مشکلات را و این کسانی که ادعای اقتصاد و بانک و پرداخت( و البته تءاتر و هنرهای نمایشی) دارند متوجه عمق فاجعه نشده اند. برادر من برای مردم جاده بساز با ماشین می روند سرکار. بیا و مترو بساز با مترو می روند. چطور بانک مرکزی خودش را مبرا و بی تقصیر می داند؟ ابزارها را تضعیف کرده ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان درامد مستقیم و غیر مستقیم دارد ریسک به کشور تحمیل کرده ۱۵ ساله همین بدنه بوده بعد تازه کسی چیزی نگوید چرا که ته دل دوستان سو استفاده گر از قدرت و موقعیت نلرزد؟ جمالی نگوید؟ راه پرداخت ننویسد؟ دوره افتخارتان سال ۹۰ است که شاپرک راه انداختید و به قول مدیر خدمات در جلسه تودیع کرمانشاه سالی ۷ تا گل می زدید؟ کرمانشاه دیر فهمید روز آخر فهمید که باید تغییر می داد و نداد…مراسم تودیع خیلی دیر بود خیلی….باید به جای این همه سفر به داخل توجه می کرد و تغییر می داد نه اینکه باعث تقویت بدنه دولت نهم و دهم در بانک مرکزی شود و یک پله همه بالاتر بیایند.

 70. شهروند بی طرف می‌گوید

  عمیق، علمی و قابل فهم…. خیلی ساده همه چیز را آقای جمالی گفته است…ساده و قابل فهم…بزرگترین هنر یک شخص این است که بتواند درلایه های مختلف صحبت کند. لایه فنی، کارشناسی و حتی در سطح یک رسانه تخصصی و رسانه عمومی. این یک هنر است که ما بتوانیم مسایل فنی را به زبان ساده بیان کنیم.
  مشکل داریم قبول کنیم که اشتباه کرده ایم و اصلاح کنیم. کاری ندارد اصلاح…او هم که نمی گوید این چیزی که هست از بین برود می گوید این چیزی که هست باشد بقیه هم باشد و آن هایی هم که نیستند باید ایجاد شود.

  1. ناشناس می‌گوید

   مصاحبه قبلی جمالی در دی ماه ۹۵: بخوانید دوباره جالب است. دی ماه ۹۵ می گوید که این مساله ربطی ندارد که چه کسی رییس جمهور می شود !!! خداییش یک ذره منصف باشد و قبول کنید که فهم و درک و مدل کردن درست وضعیت موجود آن هم با این همه فشار روی این شخص و مجموعه اش به چه خوبی صورت گرفته است. شخصی که اثرات میکرو را در شاخص های ماکرو به خوبی می تواند مدل کند.
   جمالی: ببینید برخلاف نظراتی که می‌شنویم و همان‌طور که ۲ در ۲ برابر با ۴ است در اقتصاد و سیستم‌های بانکی نیز قوانین مشخص و اثبات‌شده‌ای وجود دارد که این قوانین حاکم بر اقتصاد است و ربطی به این ندارد که چه کسی رئیس بانک مرکزی یا دولت است و اینکه شما از آخرین فناوری استفاده می‌کنید یا از ابزارهای سنتی استفاده می‌کنید.
   در این سال‌هایی که از دولت یازدهم گذشته است مسائل خارجی و سیاست‌های خارجی بیش‌ازحد موردتوجه قرار گرفت و این در حالی بود که وضعیت داخل به‌خصوص نقدینگی به‌صورت لجام‌گسیخته‌ای در حال افزایش است و باید بدانیم که تورمی که ما با آن مواجه هستیم تورم واقعی نیست و با فشار دولت و بانک مرکزی در سطح ۱۰ درصد نگه داشته شده و تورم پنهانی وجود دارد که به‌صورت شوک‌های ارزی خودش را نشان می‌دهد.
   گر به این سال‌ها توجه کنیم می‌بینیم که در ابتدای دولت حدود ۶۴۰ هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی بود و این میزان به بیش از هزار هزار میلیارد و به قولی تا ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. وقتی تولید ناخالص افزایش نیافته و در حد منفی و صفر در سال‌های اول دولت و در بهترین حالت تنها ۵ درصد رشد طبق آمارهای رسمی دارد تنها چیزی که دو طرف معادله را به تعادل می‌رساند تورم است و نمی‌توان این فاصله بین قیمت واقعی ارز و قیمت تعیین شده توسط بانک مرکزی را حفظ کرد و بازار به نقطه تعادل خودش خواهد رسید.
   جمالی: حداقل در شش محور بانک مرکزی می‌توانست اقدامات مناسبی انجام دهد که انجام نداد. این شش محور تأثیرات بسیار زیادی در کنترل مستقیم و غیرمستقیم نرخ بهره و نقدینگی دارد. به عبارتی به‌جای کنترل یک متغیر وابسته مثل ارز سعی کند متغیرهای اصلی مانند نقدینگی را تحت کنترل درآورد و با کاهش مناسب نرخ بهره و همچنین ابزارهایی که در اختیار دارد رشد لجام‌گسیخته آن را تحت کنترل درآورد.
   خوب می توان هنوز هم اصلاح کرد…
   http://way2pay.ir/59731

 71. آقای دیوی می‌گوید

  باریکلا به دکتر جمالی
  تحلیل هایش عالی
  خودش آرام و با منش
  و قضاوتشهایش بی طرفانه است.
  صنعت به ایشان افتخار می کند.

 72. ناشناس می‌گوید

  ببینید همانطور که شقایق و گوزن با هم در ارتباط هستند شارژ فروشی و مدل نادرست کارمزد هم با قیمت سکه ارتباط دارد. ببینید با همه چیز بانک مرکزی سیاسی بر خورد می کند. برادر من تو حال نداری سکه ضرب کنی هزینه پرداخت های خرد را می اندازی رو سر بانک ها بعد فکر می کنی چه کاری کردی کارستان.
  از طرفی ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد سالانه خرج نمی کنم. از طرفی دو هزار میلیارد درآمد مستقیم تو شتاب و شاپرک ایجاد می کنم تازه می برم بعضی شرکت ها را توی بورس و …
  بعد بر می گرده تو صورت خودت بعد چند سال هزینه تمام شده پول و سیل نقدینگی. سکه نیکل و کروم نمی زنی جاش مجبور می شی سکه طلا بزنی و قیمت را بیاری پایین که سکه های طلا از سلیمانیه عراق و اربیل سر در میاره.
  بخوای ضرب کنی بایدبا قیمت هر سکه دو میلیون روزی ۴۰۰ هزار تا سکه تولید کنی که ۸۰۰ میلیارد حجم اضافه نقدینگی را خنثی کنی. بعدش می گی من سکه ضرب کردم ۳۵ هزار تاش را یکی خرید!!! اصلا عدد و رقم دست دوستان و همین شرکت های سوگلی نیست.
  چقدر دروغ، چقدر فساد و چقدر خیانت…
  از شارژ هزار تومانی گرفته تا تراکنش های موجودی…بروید ببینید برای هر یک میلیارد درامد پی اس پی ها و شاپرک و خدمات انفورماتیک چقدر باید سکه طلا ضرب کنید. الان هم یک سیستم اشفته ایجاد کرده اید و هر روز با دروغ سعی می کنید خرابکاریهاتون را مخفی کنید.
  یکی هم که میاد یک تحلیل چه درست، چه غلط و چه قابل تامل می ده را مورد حمله اینچنینی قرار می دهید چون منافع تان در خطره…
  من هم بودم سعی در تخریب امثال جمالی داشتم تا هزینه را برایشان بالا ببرم.

 73. محمد مظاهري می‌گوید

  سلام بر همگی

  در مورد دکتر جمالی که من بیش از بیست سال هست ایشان را می شناسم به نظرم فردی پرتلاش و باهوش و زحمتکش و صاحب فکر هستند و رزومه ایشان در صنعت و دانشگاه و نهادهای پژوهشی بیانگر این موضوع هست.
  البته انتقادگر صریح و بی پروایی هستند که معمولا مخاطب نقد در فرهنگ ایرانی واکنش نشان می دهد.
  در زمینه ای که بنده تخصص دارم و شاهد آن هستم که استانداردی نظیر EMV از سال ٢٠٠۶ در کشور به دلیل عدم آمادگی بانک مرکزی و شرکتهای صنعت ،مهر توقف خرد و الان بعد از ١٢ سال شما می توانید در کشور همسایه نظیر گرجستان کارت ویزا بگیرید و در کشور دیگر در تاکسی یا رستوران تراکنش بدون تماس و برون خط داشته باشید ، باید دید ما کجاییم.
  البته حجم بالای تراکنش با مبلغ پایین روی سیستم متمرکز و با حجم کارمزد غیر منطقی که می توانست برون خط و کم هزینه تر و تاب آورتر باشد حرف دقیق و درستی هست.
  اقتصاد تخصص من نیست و ظاهرا اقتصاددان ها هم درمانده شده اند.
  به نظرم تمرکز را به جای فرد که اگرچه معتبر هست روی نقد بگذاریم.

  من خواستم نامم مشخص باشد . اینطور بهتر هست.

  موفق باشید.

  1. ناشناس می‌گوید

   جناب مظاهری
   انتقاد در جای خودش خوب هست ولی اولا بصورت ممتد و بی وقفه و حمله به آپ و تاپ و… چه موضوعیتی دارد؟ به راه حل نیاز داریم. راه حل چیست که اقتصاددان ها درمانده اند و مهندسان نیز هم؟
   سوال بعدی اینجاست که یکی از ابعاد و تعاریف هوش، تطبیق پذیری است. فرد باهوش باید فرهنگ جامعه خود را بشناسد و مبتنی بر آن با روشهای هوشمندانه و با کمترین هزینه به نقد بپردازد که در این مورد چنین نیست همان طور که اشاره کرده اید.
   ارادت

   1. ناشناس می‌گوید

    جای خودش کجاست ؟ مملکت را به کجا باید با آپ و بقیه می رساندید که الان باید صحبت نشود. بحث انتقاد نیست. انتقاد یعنی چیزی را قبول کنیم. از ریشه مشکل وجود دارد. جای این بحث ها کجاست ؟ جمالی چون خودش را با فساد تطبیق نداده کم هوش است !!! تطبیق پذیر نیست ؟!!! بروید جمع کنید کاسه و کوزه شارژ فروشی و … طرف می داند چه کار دارد می کند و حواسش هست که چطور با یک سیستم فاسد تطبیق پیدا نکند.
    کمترین هزینه برای چه کسی ؟ کشور و اقتصاد کشور یا شرکت های فاسد ؟
    نوبرش را آورده اید طرف با فساد تطبیق پیدا نکرده است باید بکند و وقتی نمی کند از نظر شما کم هوش است… خیلی واقعا باحال هستید.
    در ثانیه ۳۰۰۰ تراکنش با مدل غلط دارد در این کشور انجام می شود حالا یک نفر سالی ۵ تا مقاله در این رابطه می دهد کم هوش است !!!
    تعریف هوش را نمی دانستیم که فهمیدیم…

   2. دوستی قدیمی می‌گوید

    تطبیق پذیر هست این شخص … به این خوبی با مدل کسب و کار درست در حال فعالیت است و امید به اصلاح دارد. از این تطبیق پذیر تر …مدل درآمدی از این درست تر ؟ پیش بینی و تحلیل درست از کارهای این شخص و مجموعه اش دقیق تر ؟ نکنه دوست داشتید گردنش کج بشه جلوی شما و دستش دراز که نشانه هوش و تطبیق پذیری اش باشد ؟؟؟ تطبیق پذیر و باهوش بوده که از لایه های بالای فنی و علمی تا لایه های رسانه ای می تواند صحبت کند. به نظر شما باهوش نبوده که حتی یک قسمت هایی از بازار را حذف کرده و سمت آن ها نرفته است و حتی با آن ها وارد تعامل نشده است؟ این هم نشانه ای از هوش بالا و دید طولانی مدت دارد. شخص دارد دانش می فروشد توجه کنید دانش…آن هم نه یک ریال دو ریال در حد سالانه چندین میلیارد تومان…مشکل شما این است که وقتی کسی خیلی خیلی از شما قوی تر است و یا به خاطر فسادتان آدم حسابتان نمی کند برایتان قابل درک و فهم نیست.

   3. ناشناس می‌گوید

    فرهنگ جامعه را بپذیرد ؟ یعنی چی اقا یا خانم محترم؟ یعنی ما از این شخص انتظار نداشته باشیم که ایراداتی که وجود دارد را نگوید؟ فکر نمی کنید شخصی که در این کشور با هزینه بیت المال درس خوانده است وظیفه دارد که با منطق و زبان فنی ایرادات صنعتی که در حال فعال است را بیان کند ؟شخص را فراموش کنید. این دو ایرادی که گرفته وجود دارد یا ندارد ؟ چرا برطرف نمی شود ؟ چرا اصلا ایجاد شده است ؟ کدام ذهن بیمار و خیانت کاری در این سال ها در حاکمیت و بانک مرکزی بوده است که اجازه داده چنین مشکلات و ریسک هایی متوجه این کشور باشد؟ چرا این صحبت ها الان دارد می شود و چرا همین شخص و بقیه این مسایل را در این سال ها اگر وجود دارد مطرح نکرده اند؟

   4. ناشناس می‌گوید

    چقدر باحالی شما. مهندسان در مانده اند و اقتصاد دانان ؟ یک سری دیوانه سنگ انداخته اند توی چاه بعد این ها باقی مانده اند. هیچ کس در نمانده این وضعیت به نفع خیلی هاست و قرار است ادامه دهید و مملکت را به باد دهید…این اقا را فراموش کنید. این آقا نهایتا یا بر می گرده شهرشون یا هر کشور دیگری برود وضعیت بهتری خواهد داشت. حداقل شماها به فکر خودتان باشید که شاخه ای که روی آن نشسته اید را دارید از بن می برید. به فکر هوش و تطبیق پذیری این شخص هم نباشید اقا یا خانم دلسوز. باغچه خودت را بیل بزن :))))

   5. ناشناس می‌گوید

    جان کلام را بگیر… جان کلام مهم است… ببین مطلب چیست…شخص را کنار بگذار…به مطلب توجه کن و عمق فاجعه…آقای دکتر مظاهری هم همین را گفتند…راه را اشتباه رفته ایم…

   6. ناشناس می‌گوید

    صلوات بفرستید بابا ۱۴۰ تا کامنت گذاشته شده…

   7. ناشناس می‌گوید

    بله من هم قبول دارم. باید فرهنگ جامعه را بپذیرد. قبول کند که فرهنگ جامعه ما فاسد است. قبول کند که تورم و نرخ بهره جزیی از فرهنگ ماست. قبول کند که باید پاچه خواری شرکت های فاسد را بکند. اینطوری به جایی نمی رسد. نابود می شود. باید یاد بگیرد که هوشمندی یعنی تطبیق پذیری. مثل همین دوستان که مثل آفتاب پرست رنگ به رنگ می شوند. باید همین کار را بکند. آپ را باید بپذیرد به عنوان برند موفق و گل سر سبد این سیستم :)) یعنی چی نمی پذیرد.

   8. ناشناس می‌گوید

    خوب ما کسی را می خواهیم که اقتصاد و مهندس را با هم بفهمد مثل این شخص :)) کل سیستم را درست ببیند. مشکل حل شد. خوب گفته ببینیم چی گفته همان کار را بکنیم.

   9. ناشناس می‌گوید

    آقای جمالی همیشه با راه حل صحبت کرده است. هیچ وقت یک منتقد از نوعی که در ذهن شماست نبوده است. راه حل هایش را هم داده است. در همین مقاله هم راه حل ها را داده است. کاهش نرخ بهره که به راحتی امکان پذیر است و در فعالیت هایش نرخ بهره را مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار داده است که با کنترل آن رشد نقدینگی کاهش می یابد و مشکلات کنونی به این شدت تکرار نمی شود. در رابطه با ابزارها هم که دقیقا ذکر کرده است که تقویت ابزار سنتی و ابزارهای کیف پول می توانیم مشکلات کنونی از نظر ریسک عملیاتی را از بین ببریم.

   10. ناشناس می‌گوید

    آقای ناشناس بنویس آقای دکتر مظاهری گیج نشه بدونه کدام ناشناسی :)) با من تو را اشتباه نگیره. تا ارادتت دود نشه بره هوا باهوش…

   11. ناشناس می‌گوید

    از نظر سیستمی فیدبک باید ممتد و پیوسته باشد تا اثر کند. نظر شما درست نیست و پایه و اساس علمی ندارد و با فلسفه رسانه و نقد و تحلیل فاصله دارد. شما نسبت به این شخص موضع دارید و بهتر است عکس این شخص را بردارید و عکس یک شخص دیگر بگذارید و مطالب را بخوانید و قضاوت کنید و ببینید واقعا چقدر ما باید شرمسار باشیم به عنوان کسی در صنعت بانکی و پرداخت که این همه وضعیت بد برای اقتصاد ایجاد کرده ایم و چقدر هم سامانه های پر ریسک و مشکل داری داریم. رحمت به دهه شصت که بمباران می شد و در عین حال مردم روال زندگی خودشان را داشتند…من که به عنوان یک فعال صنعت وقتی می خوانم این مطالب را به نویسنده اش هم کاری ندارم خجالت می کشم.

    1. بچه خوزستان ساکن تهران می‌گوید

     خرمشهر آب ندارد. برق ندارد. کارت خوان دارد ولی برق ندارد که به کارت خوان وصل شود. درست می گوید این بنده خدا…هر ابزاری در هر شرایطی مناسب است و نباید به این صورت حاکمیت عمل می کرد. خوب است که این شهرستانی پایتخت نشین این مسایل را حداقل می فهمد و جزییات را به این خوبی می بیند. بقیه که کلا وقتی می نشینند تو برج های وزارت کشاورزی و بانک مرکزی و وزارت نیرو فقط برج های شمال شهر تهران را نگاه می کنند که کدامیک را برای زندگی انتخاب کنند !!! آپ و تاپ و بقیه نون و آب نمی شود که حالا دو تا قرعه کشی هم انجام می دهید و از پوست مردم می کنید و سعی می کنید اسم خوزستان و سیستان بیاید و آنها در قرعه کشی ها برنده شوند. کارت خوان یک میلیونی :)) درآمد کمتر از ۵۰ هزار تومان یک کاسب. اصلا جور در می آید. تازه نه با دلار ۹۰۰۰ تومانی.

    2. ناشناس می‌گوید

     برمحمد و آل محمد صلوات. اقا بی خیال دیگه چقدر کامنت. سایت راه پرداخت چه گناهی کرده:))

    3. کارمند بانک می‌گوید

     مشکل ما این است که از امثال جمالی می خواهیم به عنوان سوپاپ اطمینان یا ساندویچ یا سالاد کنار غذا استفاده کنیم. هر وقت خواستیم باشند هر موقع نخواستیم نباشند…بله قربان گو ما باشند. الان روی صحبت اقای جمالی نه آپ است نه تاپ است و نه بقیه روی صحبت مستقیم حاکمیت است. حاکمیت جواب دهد :)) ۲۰ سال گفتید مرحوم نوربخش به خواب ما می امد و خوشحال بود از این وضعیت :))) جدی چه موجوداتی هستید شما ها خداوکیلی…کاری کردید که یک نفر آنطرف دنیا اشاره کنه سه تا پس گردنی هم خودتان بخورید و هم ده تاش را هم به ملت منتقل کنید. بعد امثال این آقا هم که حرف می زند افراد معلوم الحالتان را می فرستید این طرف و آن طرف به اسم ناشناس حرف بزنند. بابا داره می گه شوک ارزی داریم. نقدینگی تبدیل به مساله امنیتی شده. استمرار خدمات تضمین نشده. خیلی پر رو هستید شماها.
     خوبه طرف حالا رتبه ۱ ورودی دکترا بوده اولین فارغ التحصیل هوش ماشین و رباتیک دانشگاه تهران بوده است. بابا خیلی شماها باحالید خیلی …
     بیست ساله تو این صنعت کار کرده. اون موقع که این آپی ها و تاپی نمی دونستند موبایل چیه موبایل بانک سامان را ایجاد کرده. عملیاتی کرده. موبایلی که یک فونت فارسی نداشته با صفحات فارسی بالا آورده. حداقل به کتابخانه دانشگاه امیرکبیر مراجعه کنید پایان نامش را با دکتر بابک صادقیان ببینید. پروتکل نوشته. آن موقع که خدمات با vsat خودپرداز راه می انداخت هر خودپرداز ۴۰ میلیون هزینش می شد این شخص در تیم همین آقای دکتر مظاهری همراه با آقای طوسی خودپرداز روی خط ۱۲۰۰ بیت بر ثانیه dial up بالا آورده بعد شما دهنتون را باز می کنید و حرف می زنید :)) این شخص یک مهندس واقعی است.

    4. ناشناس می‌گوید

     نه مثل اینکه حاکمیت با این مقاله حسابی گزیده شده…حالا چرا پای شرکت ها را این منتقدین آوردند وسط… بحث که کلان تره و اسمی از شرکتی اینجا نیامده:)) نکنه شرکت ها به نیابت از بانک مرکزی امده اند وسط…اره دیگه بده بستان است…یعنی جمالی به عنوان یک محقق و مدیر یک شرکت third party هم نه، به عنوان یک شهروند مطلع و آگاه هم حق اظهار نظر و مطرح کردن ریسک های امنیتی برای کشور را ندارد؟

     1. ناشناس می‌گوید

      فناوری باید باعث بهبود زندگی شود و نه باعث افزایش ریسک های زندگی. اقا من سوختم تو این تیرماه هر روز برق قطع شد. خوب در معماری، در شهرسازی، در پرداخت اگر به حرف های امثال این شخص گوش کرده بودیم که وضع این نبود. حالا قراره که یک شوکی هم یک روز بیاد و تو تهران زلزله بیاد و بعد مثلا توی سرخس من نتونم از بقالی خرید کنم؟ بابا ای ول دارید شماها با این همه هوشتان….

     2. ناشناس می‌گوید

      با صلوات بر محمد و آل محمد مشکل امنیت کسب و کارها و تضمین استمرار خدمات حل میشه؟ مشکل شوک های ارزی حل میشه؟ خوب بفرستید…عقل که نباشد جان در عذاب است.

     3. ناشناس می‌گوید

      ژن خوب که می گند یعنی همین ااقای جمالی. حداقل توی کار هم درستکاره و هم کاردرسته. این دو باید با هم باشه. هم باید کار درست انجام داد و هم باید درست کار کرد.
      مراقبه و مراقبت باید کرد که نه باعث آزار کسی شوی با کسب و کارت و نه اجازه دهی کسی ازت سو استفاده کنه
      وقتی یکی خشت های کسب و کارش را درست می چینه میشه مثل این شخص. هم موثر می شه. هم پایدار و هم با یک تیم ۲۰ ۳۰ نفری اینقدر دامنه عملکردش وسیع می شه.

     4. هم دانشگاهی دوره دکترا و از همکاران سابق هوافضا می‌گوید

      آقای جمالی در حوزه نظامی از حوزه پرداخت مطمءن هستم‌ قوی تر نباشد کمتر نیست. این شخص را متاسفانه در تغییر دولت خاتمی به احمدی نژاد از دست دادیم. نوع نگاه متفاوت او و دانش مناسب او در شبیه سازی و مدل سازی باعث شد که در سطح نبرد بتواند تاثیر معماری را بر پایداری نشان دهد و جلوی یک سری تصمیمات نادرست را بگیرد. همیشه هم در پدافند بود و در پروژه های آفندی به هیچ وجه شرکت نمی کرد. به خوبی نقاط ضعف را می دانست و نقاط قوت را هم مشخص می کرد.
      من که مقاله را خواندم خیلی ناراحت شدم که چنین مشکلی در کشور وجود دارد و ناراحتم که با این همه فشار که بر روی کشور است در سطح بانک مرکزی چنین مشکلاتی وجود دارد.
      جمالی خوب می شنود، خوب فکر می کند، خیلی مطالعه می کند و مهم تر از همه دید ۳۶۰ درجه نسبت به موضوع سعی می کند پیدا کند و خوب تحلیل می کند.
      حداقل در ۵ ارایه در سطوح بالای نظامی و عملیاتی که در موارد مختلف ارایه شد و بنده به عنوان معاون آن سازمان حضور داشتم به خوبی از مشکل یک خلبان که نمی تواند بیشتر از ۹g شتاب را تحمل کند صحبت می کرد تا سطح نبرد… با ارایه یک مدل درست وضعیت سلاح های ما را مشخص کرد و نقاط ضعف در ارتفاع بالا و در ارتفاع پایین را گوشزد کرد که خدا را شکر در این ۱۰ سال تا حدود زیادی مشکلات ارتفاع هم با خرید و هم طراحی سلاح های جدید پدافندی حل شد. با ادبیاتی شیوا ذهنیت مدیران صنعت را به سمت درست حرکت می داد و تصمیم سازی می کرد که حس می کنم در حوزه بانکی نتوانسته این کار را انجام دهد.
      البته واقعا ناراحت کننده است که در این جنگ اقتصادی بانک مرکزی به این بدی عمل کرده است و تمام زحمات امثال ما را هدر داده است. اینکه نهادهای امنیتی و نظارتی بی توجه بوده اند هم باعث تعجب بیشتر من حداقل در حوزه عملیاتی و خدمات روز مره است.
      اقای دکتر جمالی یک خصوصیت دیگر هم داشت و آن این بود که به خوبی بچه های باهوش و با استعداد را جذب می کرد و در دوره ای که ایشان با ما همکاری داشت به خوبی مشکلات شبیه سازی و مدلسازی های حلقه کنترل و حلقه های مخابراتی را حل می کرد و می دانست چطور یک متخصص مخابرات را در کنار یک متخصص کنترل و کامپیوتر قرار دهد که با فرکانس های مختلف سیستم بتواند مدل شود و کار کند. ما در کنار هم قرار دادن متخصصان حوزه های مختلف از هوافضا، مکانیک، مخابرات و کنترل واقعا مشکل داشتیم. اعتمادی که همه به این شخص داشتند به حدی بود که رتبه ۱ کنکور فوق مهندسی کنترل و ۱ دوره دکترای کنترل را در طراحی یکی از سلاح های راهبردی جذب کرد که ان شخص بعد از حدود ۵ سال همکاری با ما به شهر زادگاه خود برگشت و همکاری هایش با ما هنوز هم در حالی که هیات علمی است ادامه دارد.

     5. ناشناس می‌گوید

      خودتان را خسته نکنید. اگر فکر می کنید ۲ در ۲ می شود ۴ تا و قبول دارید که مطالب این شخص را بخوانید. اگر قبول ندارید و به نفعتان هست ۳ باشد یا ۷ بحثی نیست. شما به خصوص آن اشخاص منتقد اول بگویند خداییش از نظرشان دو در دو چقدر است؟ من فکر کنم در کوچکترین مسایل با اقای جمالی اختلاف دارید. این سوال را که جواب دهید اگر ۴ تا بود که قاعدتا می توان امید داشت که بقیه را هم قبول کنید. ولی اگر ۳ یا ۵ یا ۷ یا هر عدد دیگری بود قبول کنید که از نظر منطق و چارچوب فکری این صحبت ها نه به درد شما می خورد و نه قبول می کنید. وقت ما و خودتان را هم با شرکت های خلاق و بت هایی که ساخته اید تلف نکنید که حباب واقعی اگر در طلا و ارز نباشد در این شرکت ها هست.

     6. کارشناس بانک صادرات می‌گوید

      ارتباط شقایق با گوزن ارتباط کوبیدن یکی از مدیران پر رو و بی ادب شرکت های سوگلی به سقف گروه پرداختی ها با این هجمه هاست که با دلیل و منطق و بسیار حرفه ای اقای جمالی شستش و گذاشتش کنار بدون هیچ توهینی، بدون هیچ بی ادبی.
      حتی موضوعی را که مطرح کرده بود آقای جمالی در گروه گذاشت ولی آن شخص جرات نکرد حرفی بزند چون سواد این کار را ندارد که در مورد امنیت صحبت کند. دو هفته سکوت در یک گروه تخصصی :))
      من جای آن شخص بودم آرزو می کردم یک کارگر ساده باشم ولی اینگونه تحقیر نشوم.
      ما بازی های کثیف رسانه ای این شخص را دیده ایم که به خاطر بستن کانال صدقات این شخص با برنامه ۲۰ و ۳۰ کاری کرد که بانک مجبور به باز کردن مجدد شد.
      اگر دو آرزو در عمرم داشتم یکی را آقای جمالی برآورده کرد و آن هم این بود که با این همه زجری که بانک در این سال ها کشیده سیلی محکمی به یکی از این فاسدان و بانیان وضعیت کنونی بانک صادرات زد.

     7. ناشناس می‌گوید

      پرداخت یاران را دریابید که به همت بانک مرکزی و شاپرک مسیر غلطی را در پیش گرفته اند. این دوستان اصلاح شدنی نیستند.

    5. ناشناس می‌گوید

     هر سیستمی باید در یک سطح انتزاع یک طراح که پاسخگو باشد نسبت به همه مسایل آن باید وجود داشته باشد. قبول کنیم که بانک مرکزی و مدیران و معاونان گشاد فکر می کنند و نمی توانند درست مسایل را ببینند. آقای جمالی به خوبی اثرات طراحی غلط و معماری را بر پایداری خدمات ارایه کرده است. وقتی بانک مرکزی بایاس است که هر چیزی باید یا از شتاب بگذرد یا از شاپرک و جدیدا هم نسبت به منافع یکی دو شرکت حساس است و هیچ تصمیمی نمی گیرد مگر ابتدا مصالح آن شرکت ها در نظر گرفته شود بهتر از این نمی شود.

     1. ناشناس می‌گوید

      به نظرم به جای تخریب و حمله شخصی به اقای جمالی احترام بگذاریم به شخصی که ۲ میلیارد درامد در سال با فروش دانش کسب می کند. شرکتی که ویژن و ماموریت درست تعریف کرده است. شرکتی که در حوزه بانکی دو ماموریت مشخص و درست برای خودش در نظر گرفته است و تلاش می کند این دو هدف محقق شود. در قسمت اول بحث کیفیت است که می گوید به سطح ۴۰۰ تراکنش یک خطا حس کاربر شود. خوب این شرط لازم توسعه خدمات بانکی و پرداخت و شکل گرفتن بقیه کسب و کارهاست. با این وضعیت معماری می گوید که این مساله تحقق پیدا نمی کند.
      نرخ بهره هم که بالاست و مشتق رشد نقدینگی شده و دارد درست می گوید که اثرش تبدیل به یک جنگ اقتصادی بر علیه ما شده است.
      به نظرم باید حمایت کرد نه تخریب و خدا را شکر که همه می دانند این موضع گیری ها به چه خاطر است.
      باید شرکت های مشابه نبض افزار با مدل درامدی پایدار و غیر وابسته به منشا های فساد شکل گیرد و لازم است این شرکت بررسی شود و کسانی که می خواهند اثر بخش باشند از شرکت نبض افزار الگو بگیرند.
      اگر جمالی به هدفش برسد که نرخ بهره ۳ درصد شود همان رشد ۴ درصدی اقتصاد برای ما کافیست.

     2. ناشناس می‌گوید

      انسانی پرتلاش، موثر و محققی صاحب سبک که به خوبی درد را تشخیص داده است. به جز حقوق معلمی و حقوق سربازی و فعالیت در حوزه های نظامی یک ریال از دولت تا الان دریافت نکرده است. وقتی از او پرسیده می شود که چرا در دانشگاه نیست می گوید آن جا از من بهتر هست. وقتی از او می پرسیم چرا سیستم های نظامی را رها کردی می گوید آنجا هم به قدر کافی نیروهای خوب داریم و در حد نیاز توسعه داده شده است. ای کاش به صحبت هایش توجه شده بود و این وضعیت را نداشتیم. او خودش را درست جانمایی کرد در اقتصاد و سیستم بانکی.می دانم که تنها کسی است که شب ها راحت می خوابد…چون اینقدر کار می کند که خسته می شود. از طرفی هیچ عذاب وجدانی ندارد. چون هر کاری لازم بود کرد…امیدوارم رییس کل جدید این موارد را در نظر بگیرد و دوباره تاریخ تکرار نشود… از طرفی به نظرم از رسانه ها فاصله بگیرد و درگیر تر در لایه های تصمیم گیری و تصمیم سازی شود حداقل برای اقتصاد کشور و سیستم بانکی و پرداخت بهتر است…

     3. ناشناس می‌گوید

      شرکت هایی داریم که به نام دانش بنیان جنایتی نیست که در اقتصاد این کشور نکنند. مالیات هم نمی دهند. ۸۵ درصد درامدشان مالیات ندارد. فقط کافی است یک شیر پاک خورده ای مثل همین اقای جمالی مچ آن ها را بگیرد و با سر تو بورس بخورند به زمین. این ها به راحتی خودشان را به ناف مردم بستند…شرکت هایی که به جز تورم تولید دیگری ندارند. حالا یک نفر هم می اید صحبت می کند مورد توهین قرار می گیرد. هزینه کثیف کاری همه این شرکت ها را مردم هم در بورس و هم در سیستم بانکی می دهند. اعتماد را از بین بردید… می خواهید به کجا برسید.

     4. ناشناس می‌گوید

      اقای دکتر جمالی خودش مرجع است. اقتصاد دان ها باید بیایند سر کلاس این شخص بنشینند تا بفهمند نظام های پرداخت فاسد چه بلایی می تواند سر هر کشوری بیاورد

     5. ناشناس می‌گوید

      اگر آقای همتی مشکلات زیر ساخت نظام های پرداخت و همچنین قوانین نظام های پرداخت را اصلاح نکند تمامی دستاوردهای ارزی از بین خواهد رفت. امیدوارم زودتر اصلاحات در نظام های پرداخت صورت گیرد.

     6. ناشناس می‌گوید

      یکی از بامزه ترین پیش بینی هایی که شده بود را شاهد بودیم. آن نفر اول نمی دانم کیست که اینطور صحبت کرده است. ولی باید خیلی آدم باحالی باشد.
      جالب بود تاریخ برگزاری کنفرانس پدافند غیر عامل را نگاه کردم ۱۵ اسفند بوده است و قیمت دلار کمتر حدود ۴۵۰۰ تومان و الان حدود ۱۵۰۰۰ تومان!!!
      یعنی مشکلات ما ریشه هایی به این سادگی دارند؟ خوب چرا پس جلوی رشد نقدینگی گرفته نمی شود؟

     7. ناشناس می‌گوید

      اقای دکتر جمالی
      خسته نباشی
      امیدوارم که این فرزندان نا خلف که ایران را دارند نابود می کنند اصلاح شوند.
      روحیه خستگی ناپذیر شما قابل تحسین است و البته خیلی زود درست بودن صحبت های شما در همین چند ماه مشخص شد.

     8. همشهری و هم کلاسی دوره دبستان، راهنمایی و دبیرستان می‌گوید

      پسر خوب و پرتلاش از استان اصفهان
      کوچه شیرکش قهدریجان
      که الان بنام پسر عمویش شهید اسفندیار جمالی نامگذاری شده است.
      به اقای دکتر جمالی و خانواده شریفشان خسته نباشید می گوییم و البته امیدواریم سکوت چند ماهه ایشان بعد از شوک های ارزی به خاطر خستگی و خدایی ناکرده نا امیدی نباشد.
      امیدواریم باز هم بنویسد و باز هم خوب تحلیل کند.
      خسته نباشی دادا حرص نخور زاینده رود هم دوباره پر آب می شه

     9. ناشناس می‌گوید

      مگر این چند ماهه ما درگیر جنگ اقتصادی نشدیم ؟
      مگر این چند ماهه همین نقدینگی باعث ایجاد مشکل ارزی در کشور نشد؟
      مگر همین نقدینگی و رشد آن همین الان بزرگترین مشکل کشور نیست ؟
      این صحبت های غیر کارشناسانه به نام کارشناس اقتصاد، استاد دانشگاه تهران و صنعت پرداخت در مورد نظرات کارشناسانه یک شخص خبره چیست ؟ این هجمه ها برای چیست ؟ اگر امثال جمالی نگویند و ننویسند که بی سوادان و نخبه نماهای بانک مرکزی مملکت را صد برابر بدتر از این کرده بودند. قسم می خورم همین هایی که نوشته اند از هیچ چیز ابایی ندارند. آن ها به این آب و خاک تعلقی ندارند. آن ها همان کسانی هستند که الان در دبی و ونکوور و لندن هتل و ویلا خریده اند. با همین کارمزدها، با همین فسادها و با همین فروش سخت افزارها…
      امیدوارم نوبت آنها هم برسد و لازم است دستگاه امنیتی و اقتصادی کشور این موارد را مورد نظر قرار دهد. ما هیچ تغییری در نظام های پرداخت نمی بینیم.

     10. ناشناس می‌گوید

      سلام. خب چه خبر از سیل؟ ایا بهتر نیست صحبت های این پسر بد صنعت بانکی و پرداخت را جدی بگیریم؟ از قطعی مخابرات ایلام و گلستان و خوزستان چه خبر؟ وقت ان نیست حب و بغض های شخصی را کنار بگذاریم و حرف یک کارشناس را حداقل بشنویم؟ خوب است دو سال نشده هم در سطح عملیات و هم کسب و کار پیش بینی ها و تحلیل های اقای دکتر جمالی درست از آب درآمد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.