راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

معرفی کتاب انسان خردمند؛ تاریخ مختصر بشر

ماهنامه عصر تراکنش / «انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر» کتابی نوشته یووال هرری است که برای اولین به زبان عبری در اسرائیل در سال ۲۰۱۱ و در زبان انگلیسی در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این کتاب را نشر نو با ترجمه نیک گرگین به فارسی در سال ۱۳۹۶ منتشر کرده است. هرری از کتاب اسلحه، میکروب و فولاد (۱۹۹۷) به‌عنوان یکی از منابع الهام‌بخش خود نام می‌برد که نشان داد «می‌شود سوال‌های بزرگ پرسید و به‌صورت علمی به آنها پاسخ داد». هرری تاریخ انسان را از زمان فراگشت انسان باستان در عصر سنگ تا قرن بیست‌ویکم مرور می‌کند.

وی تاریخ را به چهار بخش تقسیم می‌کند؛ انقلاب شناختی، انقلاب کشاورزی، وحدت انسان‌ها و انقلاب علمی. بحث اصلی هرری این است که انسان‌های هوشمند به این دلیل بر جهان حاکم شده‌اند که تنها حیوانی هستند که می‌توانند در تعداد بالا با انعطاف بالایی همکاری کنند. او استدلال می‌کند که انسان‌های ماقبل تاریخ ممکن است مرتکب یک نسل‌کشی عظیم شده باشند که به انقضای گونه‌های دیگر انسان مانند نئاندرتال‌ها منجر شده است.

او در ادامه استدلال می‌کند دلیل اینکه انسان‌های هوشمند می‌توانند با انعطاف‌پذیری زیادی همکاری کنند، این است که می‌توانند به چیزهایی که فقط در تخیلات‌شان وجود دارد، مانند خدایان، ملت‌ها، پول و حقوق بشر، باور پیدا کنند. هرری ادعا می‌کند که تمام سیستم‌های بزرگ همکاری مانند ادیان، ساختارهای سیاسی، شبکه‌های دادوستد و موسسات قضایی در نهایت بر اساس تخیلات انسانی بنا شده‌اند. دیگر بحث‌های برجسته هرری این است که پول در واقع یک سیستم اعتماد متقابل است؛ همچنین سیستم‌های سیاسی و اقتصادی در واقع شبه‌مذهبی هستند و تنها تئوری‌های اقتصادی یا ایدئولوژیکی نیستند.

بحث دیگر این است که انقلاب کشاورزی به‌عنوان یک وعده لوکس شروع شد، اما در یک تله بود که باعث شد زندگی مردم از قبل بدتر شود. همچنین امپراتوری موفق‌ترین نظام سیاسی در ۲۰۰۰ سال اخیر بوده است و اینکه پول، امپراتوری و مذاهب قدرت‌هایی هستند که جهان را متحد می‌کنند. همچنین گفته می‌شود که رفتار انسان نسبت به حیوانات اهلی از بدترین جنایات بشری در طول تاریخ است. همین‌طور بحث شده است که مردم امروز به میزان قابل ‌توجهی شادتر از ادوار گذشته نیستند و اینکه انسان در حال حاضر در روند ارتقای خود به خدایان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.