راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

وزارت اقتصاد اعلام کرد: سناریوهای پیش روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمز نگاری‎‌شده

آینده ارزهای رمزنگاری‌شده بیش از هر چیز به پذیرش یا رد آن توسط دولتمردان کشورها و رسمیت آنها در اقتصاد جهانی، بخصوص اقتصادهای پیشرفته و بزرگ بستگی دارد.

به گزارش مهر، وزارت اقتصاد در گزارشی، سناریوهای پیش روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمزنگاری‌شده را بررسی کرده است.

هر چه زمان می‌گذرد، ارزهای رمز پایه به عنوان پدیده‌های نوظهور اقتصاد جهانی بیشتر خودنمایی می‌کنند و به همان میزان نیز موضع گیری‌ها در موافقت و مخالفت با آنها رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است. از هم اکنون ارزهای رمزنگاری‌شده نشان داده‌اند که می‌توانند جزئی از عناصر دو قطبی کردن جهان باشند. به نظر می‌رسد آینده ارزهای رمزنگاری‌شده بیش از هر چیز به پذیرش یا رد آن توسط دولتمردان کشورها و رسمیت آنها در اقتصاد جهانی، بخصوص اقتصادهای پیشرفته و بزرگ بستگی دارد.

در یک دسته بندی کلی، کشورهای مختلف جهان به دو گروه شامل موافقان و مخالفان گسترش ارزهای رمزنگاری‌شده با شیوه و روند فعلی تقسیم بندی می‌شوند. در یک سر طیف کشور آمریکا و برخی شرکای اروپایی آن قرار دارند که مخالف گسترش و رواج ارزهای رمزنگاری‌شده به شمار می‌روند (البته در زمان پیدایش و شروع ارزهای رمزنگاری‌شده مخالفت جدی نداشتند و در ماه‌های اخیر موضع گیری آنها علیه ارزهای رمزنگاری‌شده بیشتر شده است) و در سمت مقابل کشورهای موافق توسعه و گسترش این ارزها قرار دارند که ارزهای رمزنگاری‌شده را به عنوان ابزاری برای مبادله و پس انداز به رسمیت شناخته و بسترهای فنی و حقوقی لازم را نیز برای آن فراهم نموده‌اند. با توجه به گسترش روزافزون ارزهای رمزنگاری‌شده و ابعاد تاثیرگذار آن بر اقتصاد جهانی، بررسی روندهای آینده این پدیده نوظهور از اهمیت بسزایی برخوردار است و از منظر آینده‌پژوهی می‌توان سه سناریو برای آن متصور بود:

۱-      در سناریوی اول فرض می‌شود که وضعیت فعلی بازار ارزهای رمزنگاری‌شده و از جمله بیت‌کوین حد نهایی توان و حد بالفعل شده این بازار باشد و ارزش بازار و معاملات روزانه و تعداد آنها بیشتر از این توان افزایش ندارد و در محدوده فعلی باقی می‌ماند و در آینده نیز با محدودیت‌ها و نوسانات شدید قیمتی که برای آن پیش می‌آید یا پیش می‌آورند و به تدریج از عرصه مبادلات بین‌المللی و سرمایه‌گذاری خارج خواهند شد.

۲-       سناریوی دوم بر این فرض استوار است که کشورهای موافق گسترش ارزهای رمزنگاری‌شده روز به روز، به تقویت و بسترسازی بیشتر برای ارزهای رمزنگاری‌شده پرداخته و در این هدف نیز موفق شوند. کمترین دستاورد این سناریو این خواهد بود که ارزهای رمزنگاری‌شده در کنار دلار به رسمیت شناخته می‌شود و اهرم فشاری که از طریق دلار بر تجارت خارجی برخی از کشورها تحمیل می‌شود به تدریج تضعیف می‌شود.

۳-       بر اساس سناریوی سوم، (NSA آژانس امنیت ملی آمریکا) بیت‌کوین را به‌منظور یک آزمایش «نرمال‌سازی» طراحی کرده‌است تا آگاهی و اطلاعات بیشتری درباره ماهیت یک ارز رمزنگاری‌شده به مردم داده شود. سپس، پول‌های اعتباری طبق برنامه از رده خارج می‌شوند و ارز رمزنگاری‌شده جدیدی تحت نظارت دولت، جای آن را می‌گیرد. شاید دلایل و قرائن این سناریو جای تردید و سؤال داشته‌باشند اما قطعاً یکی از گزینه‌های اصلی آمریکا در مواجهه با ارزهای رمزنگاری‌شده و بخصوص بیت‌کوین، حذف ارزهای رمز نگاری‌شده کنونی با ترفندهای مختلف و ایجاد یک ارز رمزنگاری‌شده با مدیریت اقتصاد آمریکا می‌تواند باشد.

در هر حال فارغ از اهداف طراحان و مسیرهایی که برای آن می‌توان متصور بود، شناخت کامل، داشتن برنامه و راهکارهای تبدیل تهدیدهای احتمالی به فرصت می‌بایست جایگزین انکار، دوری و نگاه بدبینانه در موضوع ارزهای رمزنگاری‌شده بشود. به صورت خلاصه موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

۱-      شناسایی ابعاد مختلف ارزهای رمزنگاری‌شده و استفاده از معتبرترین آنها (بیت‌کوین) به صورت آزمایشی و محدود در تجارت خارجی.

۲-      هماهنگی و برنامه‌ریزی دستگاه‌های مرتبط برای سیاست‌گذاری و بررسی جنبه‌های فنی جهت بررسی و طراحی یک ارز رمزنگاری‌شده ملی یا مشارکت با کشورهای همسو در طراحی ارز رمزنگاری‌شده فراملی یا منطقه‌ای.

۳-       سیاست‌گذاری و الگوبرداری از سایر کشورها در جهت رفع دغدغه مالیاتی و پولشویی ناشی از ارزهای رمزنگاری‌شده.

۴-      پیگیری و طراحی ارزهای رمزنگاری‌شده مشترک در سازمان‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای که ایران در آنها عضویت دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.