راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص حمله سایبری شب گذشته اطلاعیه صادر کرد

با توجه به وقوع حمله سایبری شب گذشته موارد زیر جهت تنویر افکار عمومی اعلام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با توجه به وقوع جمله سایبری شب گذشته موارد ذیل جهت تنویر افکار عمومی اعلام می‌شود.

۱– جمعه هفدهم فروردین‌ماه حدود ساعت ۲۱ برخی از سرویس‌های میزبانی ‌شده در مراکز داده داخل کشور از دسترس خارج شدند.

۲– پس از اطلاع، تیم اقدام سریع تشکیل و موضوع به سرعت بررسی و مشخص گردید حمله سایبری به برخی از روترسوئیچ‌ها کم ظرفیت سیسکو که آسیب‌پذیر بوده‌اند صورت گرفته و این روترها به حالت تنظیم کارخانه‌ای بازگشته‌اند.

۳– حمله مذکور ظاهراً به بیش از ۲۰۰ هزار روتر سوئیچ در کل دنیا صورت گرفته و حمله‌ای گسترده بوده است، در کشور ما حدود ۳۵۰۰ روتر سوئیج مور حمله واقع شده که ۵۵۰ فقره در تهران، ۱۷۰ فقره استان سمنان، ۸۸ فقره استان اصفهان بوده و بیشترین آسیب‌پذیری از نقطه تعداد در شرکت‌های رسپینا، ایزایران و شاتل رخ داده است، لیکن اختلال تعداد کمی روتر در برخی مراکز سرویس‌های پرکاربردی را از دسترس خارج کرد.

۴– با تشکیل گروه‌های واکنش سریع و تلاش همه متخصصان و فعالان همه شرکت‌ها به سرعت اقدمات اجرایی آغاز گردید و با توجه به اینکه برای فعالیت مجدد روترها نیاز به حضور فیزیکی کارشناسان بود با اقدام به موقع تا ساعت ۱۲ شب بیش از ۹۵ درصد شبکه به حالت اولیه برگشت.

۵– خوشبختانه با توجه به پیش‌بینی‌های لازم در زیرساخت ارتباطی کشور شبکه زیرساخت دچار هیچ اختلالی نشد و کمترین اختلال نیز در سه اپراتور تلفن همراه مراکز داده شرکت‌های پارس آنلاین و تبیان گزارش گردید.

۶– در خصوص منشأ حمله از طریق مراکز بین‌المللی پیگیری لازم صورت خواهد گرفت لیکن با توجه به اینکه در این حمله از پرچم کشور آمریکا و شعاری در خصوص عدم دخالت در انتخابات این کشور استفاده شده و همچنین زمان وقوع حمله که جمعه شب بوده است به نظر می‌رسد منشاء حمله از منطقه خاورمیانه نبوده است.

۷– شرکت سیسکو ۱۰ روز پیش موضوع آسیب‌پذیری روتر سوئیچ‌های مذکور را اعلام کرده بود لیکن به دلیل اینکه بسیاری از شرکت‌های خصوصی در ایام تعطیلات تغییر تنظیمات شبکه خود را در حالت فریز نگه‌داری می‌کنند و همچنین عدم اطلاع‌رسانی تأکیدی مرکز ماهر و عدم هشدار به این شرکت‌ها برای بروز رسانی تنظیمات شبکه خود منجر به آسیب‌پذیری شبکه این شرکت‌ها گردید.

۸– براساس اعلام مرکز ماهر، مرکز آپای دانشگاه همدان پیش از وقوع حمله موضوع را در دست تحلیل و پایش داشته و منتظر تکمیل پایش تجهیزات کشور بوده که متأسفانه قبل از تکمیل گزارش نهایی حمله مذکور اتفاق افتاد.

۹– آنچه مشخص است در این حمله ظاهراً سازمان یافته علیرغم وجود نقاط مثبتی همچون واکنش سریع، عدم تأثیرپذیری هسته شبکه ملی اطلاعات در شرکت ارتباطات زیرساخت، عدم اختلال جدی شبکه سه اپراتور تلفن همراه و برخی از FCP ها، متأسفانه ضعف اطلاع‌رسانی به موقع توسط مرکز ماهر و عدم وجود پیکره‌بندی مناسب در مراکز داده و سرویس‌دهندگان فناوری اطلاعات مستقر در این مراکز داده باعث تشدید عوارض این حمله گردید بر همین اساس اصلاحات لازم در مجموعه‌های مرتبط و نیز تذکرات لازم به بخش خصوصی اجرایی خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.