راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نقش و جایگاه NFC در حمل و نقل عمومی (4)

در مطالب قبلی در مورد NFC و نقش آن در صنعت حمل و نقل گفتیم. اکنون از شما دعوت می‌کنیم در ادامه این سفر همراه ما باشید.

فواید و مزایای NFC در حوزه حمل و نقل

بیلیون‌ها تلفن همراه در حال حاضر در دنیا در حال استفاده هستند و این بستر دارای این پتانسیل هست که بتواند در قالب یک ابزار ساده و سهل‌الوصول در حوزه حمل و نقل و برای پرداخت کرایه و سایر هزینه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. تلفن‌های همراه در یک شبکه فعال و متصل به هم قرار دارند و دارای رابط کاربری مناسب برای تعامل با دارنده آن هستند. نمایش متن و اطلاعات در این تلفن‌ها به سهولت انجام می‌شود. داشتن چنین تلفن‌هایی در قالب یک ابزار همراه، به معنی قابلیت دسترسی به اطلاعات در هر لحظه و هرکجا است. علاوه بر آن امکان دانلود و ارسال اطلاعات از روی این تلفن‌ها به صورت بیسیم همیشه و همه جا وجود دارد. چنین قابلیت‌هایی با NFC در یک ابزار این امکان را به مسافرین می‌دهد که بتوانند میزبان مجموعه‌ای از سرویس‌های جدید و ملموس در حوزه خدمات باشند.

 فواید و مزایای NFC برای مسافرین

از دید مسافر، تلفن‌های همراهی که دارای قابلیت NFC هستند، دارای مزایای بیشتری نسبت به بلیت‌های کاغذی هستند. این بلیت‌ها از نظر کاربری نسبت به بلیت‌های کاغذی دارای دوام بیشتری هستند، احتمال گم شدن آن‌ها خیلی کم است، نسبت به بلیت‌های کاغذی در دوست‌داری محیط زیست پیشروترند، آن‌ها حتی از کارت‌های پلاستیکی بدون رمز که در کیف پول خودمان نگهداری می‌کنیم، امن‌تر هستند. این تلفن‌ها به مسافر این امکان را می‌دهند که از بین کابردهای موجود، آن کاربردی را که مورد نیاز است انتخاب کرده و عملیات خود را انجام دهند. مانند کاربرد‌های بدهی، اعتباری، فصلی و….

به‌روزرسانی اطلاعات در این تلفن‌ها به سادگی و به صورت بیسیم بدون اینکه نیازی به مراجعه به شعبه بانک و یا حتی یک دستگاه ارائه کننده سرویس مانند EFT POS باشد، انجام می‌شود. برای مقایسه قابلیت‌ها یاین تکنولوژی با سایر تکنولوژی‌ها شما را به مطالعه ادامه مطلب در روزهای آینده دعوت می‌کنیم.

انتخاب یک روش برای پرداخت در لندن
انتخاب یک روش برای پرداخت در لندن

مسافران می‌توانند با قراردادن تلفن خود بر روی کارت‌خوان و یا قسمتی که در پوستر‌های هوشمند برای این منظور در نظر گرفته شده است، اطلاعات مورد نیاز خود را در دانلود نمایند. این اطلاعات می‌تواند شامل برنامه زمانی حرکت قطار‌ها یا حتی مکان‌های توریستی و گردشگری باشد که اطلاعات جذابی را به مسافر ارائه می‌نماید و می‌تواند سفری به یادماندنی را برای او به دنبال داشته باشد. علاوه بر این قابلیت‌ها، می‌توان با یک حرک ساده و با قرار دادن تلفن در نقطه مورد نظر، به اینترنت وصل شد و یا اینکه از دوچرخه‌های موجود در اماکن اجاره دوچرخه برای دریافت یک دوچرخه و استفاده از آن، اقدام کرد.

مزایای NFC برای اپراتورهای حمل و نقل

برنامه‌های موجود حکایت از افزایش آمار مسافرین در شبکه حمل و نقل دارند.‌ این افزایش به خاطر سهولت در استفاده از بلیت‌ها و کارت‌های غیرتماسی که در شبکه حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرند، است. در سیستم‌هایی که از گیت برای کنترل عبور و مرور استفاده می‌شود، بهره‌وری افزایش پیدا کرده و زمان سوار شدن به اتوبوس‌ها نیز بهبود یافته است. برنامه‌های NFC، جریان‌هایی با سودآوری بالا را ابداع کرده‌اند. مانند ارائه اطلاعات در پوستر‌های هوشمند و امکان بارگذاری آن‌ها در تلفن مسافرین که با استفاده از برچسب‌های ارزان قیمت قابل انجام است.

یک مسافر اتوبوس در چین که کرایه خود را با تلفن همراه خود پرداخت می‌نماید
یک مسافر اتوبوس در چین که کرایه خود را با تلفن همراه خود پرداخت می‌نماید

با این تکنولوژی عملا هزینه‌های سرباری که متوجه اپراتورهای حمل و نقل است، کاهش می‌یابد. هزینه‌هایی مانند چاپ بلیت‌های کاغذی، نصب و راه‌اندازی ماشین‌های فروش بلیت و حتی ماشین‌ها یا افرادی که برای تجمیع بلیت مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای هزینه‌هایی هستند که در ابعاد کلان متوجه اپراتور‌ها می‌شود. بلیت‌های کاغذی امکان گم شدن دارند و از طرف دیگر، دشمن محیط زیست به شمار می‌آیند و اگر درست مدیریت نشوند که آن هم نیاز به هزینه دارد، زیانبار خواهند بود. علاوه بر آن دستگاه تلفن همراه این اجازه را به مسافر می‌دهد که در کنار قابلیت پرداخت کرایه، قابلیت‌های دیگری مانند انتخاب زبان، تبلیغات، امتیازهای خرید، اطلاعات گردشگری و… را در تلفن همراه ذخیره کند. با استفاده از تلفن‌های همراه با این قابلیت، مدیریت ریسک مدیریت شده و می‌تواند کاهش یابد. بدین صورت که می‌توان به صورت برخط تلفن‌ها را به‌روزرسانی کرده و از انتشار خطا‌ها و ایجاد زمینه برای تقلب، جلوگیری کرد. سرعت بالا در انجام به‌روزرسانی‌ها در تلفن‌های همراه، اصلی‌ترین برتری آن به شمار می‌آید. این ویژگی وقتی بزرگ‌تر و مهم‌تر جلوه می‌‌نماید که بخواهیم آن را با سرعت مسدود کردن و به‌روزرسانی کارت‌های غیرتماسی در شبکه برون خط حمل و نقل مقایسه کنیم. علاوه بر آن مزیت‌های زیادی در بین کسب و کارهای مختلف مانند مانیتور کردن افراد در شبکه و… به‌دست می‌آید که بررسی آن‌ها محدوده این نوشته خارج است.

ادامه دارد …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.