راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چین به دنبال حذف پول نقد از چرخه مالی است

0

چین یکی از کشورهایی است که قاطعانه با عرضه و داد ستد ارزهای رمزنگاری شده مخالفت کرده اما این مساله به معنی پشت کردن اژدهای زرد به پول دیجیتال نیست.

Zhou Xiaochuan، رییس بانک خلق چین PBOC روز گذشته طی کنفرانسی در پکن اعلام کرد که پول نقد نهایتاً به کلی از چرخه مالی این کشور حذف خواهد شد. وی افزود ارز دیجیتال ارزانتر بوده و روش‌های پرداخت مناسبتری دارد، پیگیری آن نیز ساده‌تر است، به همین خاطر این کشور به دنبال حرکت در این مسیر است.

از سوی دیگر Xiaochuan تاکید کرد که ارزهای رمز نگاری‌شده بیش از اینکه در حوزه پرداخت کارایی داشته باشند به عنوان یک سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند و به همین خاطر هیچ خدمتی به این کشور نخواهد کرد. او که در آستانه بازنشستگی قرار دارد، گفت:

باید از اشتباهات بزرگ و غیرقابل جبران همچون ایجاد محصولاتی که توهم یک شبه ثروتمند شدن را برای مردم ایجاد کنند اجتناب کنیم.

از سخنان این مقام بلند پایه چنین بر می‌آید که چین به توسعه ارزهای رمزنگاری‌شده علاقه‌ای ندارد اما وی در مهرماه سال جاری مدعی شد که توسعه الگوریتم‌های موردنیاز برای توسعه ارز رمزنگاری‌شده چینی با موفقیت به پایان رسیده و بسیاری از متخصصان و مقامات از توسعه آن استقبال کرده‌اند.

چین زمانی مرکز تبادل ارزهای رمزتگاری‌شده از قبیل بیت‌کوین به شمار می‌رفت اما در شهریور ماه میلادی استفاده از بیت‌کوین و سرمایه‌گذاری از طریق آن در این کشور ممنوع شد؛ با این حال هنوز هم به لطف محبوببیت پلتفرم‌های توسعه‌یافته توسط هلدینگ‌های «علی بابا» و «تنسنت» در صدر پرداخت‌های دیجیتال دنیا قرار دارد. برخلاف رییس بانک خلق چین، چند روز قبل بانک مرکزی سوئد هشدار داده بود که روند سریع حذف پول نقد در این کشور به عدم یکپارچگی زیرساخت‌های لازم برای استفاده از سکه و اسکناس منجر شده و کارایی و امنیت سیستم مالی را تضعیف می‌کند.

منبع: دیجیاتو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.