راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

با همکاری بانک مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان زمین و ساختمان کره جنوبی «شهر هوشمند» ساخته می‌شود

توافق‌نامه اجرایی شدن ایده شهرهای جدید هوشمند در ایران بین بانک مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید با ایفای سه نقش عمده از سوی بانک مسکن در ساخت این شهرها امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، در جلسه‌ای با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک مسکن تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید که در قالب آن توافق شد بانک عامل بخش مسکن با پشتیبانی از ایده‌ها، حمایت مالی و همچنین اجرای شهرهای جدید هوشمند، به این حوزه ورود کند.

با توجه به اینکه بانک مسکن به‌عنوان یک ‌نهاد مالی تخصصی و توسعه‌ای در حوزه مسکن یکی از مهم‌ترین عوامل سیاست‌گذاری در حوزه مسکن و شهرسازی محسوب می‌شود هم‌اکنون با این تفاهم‌نامه و با قبول «پشتیبانی از ایده‌ها و استارت‌آپ‌ها برای استقرار در شهرهای جدید (از طریق مرکز کارآفرینی بانک مسکن)»، «کمک به تأمین مالی شهرهای جدید هوشمند» و همچنین «ساخت شهرهای جدید هوشمند (از طریق شرکت سرمایه‌گذاری مسکن)»، به این حوزه ورود کرده و ایفای نقش خواهد کرد.

در این تفاهم‌نامه علاوه‌بر ایجاد زمینه همکاری مشترک میان شرکت عمران شهرهای جدید و بانک مسکن، سازمان زمین و ساختمان کشور کره جنوبی نیز مشارکت خواهد داشت و تجربیات این کشور در ساخت شهرهای جدید هوشمند به‌عنوان یکی از موفق‌ترین کشورها در ساخت این شهرها به خدمت ساخت شهرهای جدید هوشمند در ایران در خواهد آمد. قرار است در راستای انتقال این دانش از کشور کره جنوبی، اولین شهر جدید هوشمند در یکی از شهرهای جدید نسل دوم ساخته شود.

مهم‌ترین ویژگی ساخت شهرهای جدید در کشور کره جنوبی به‌عنوان یکی از کشورهای سرآمد در تأمین مالی، برنامه‌ریزی و ساخت‌وساز در این شهرها، «نظام برنامه‌ریزی دقیق، منسجم، بلندمدت و با صرف بازه زمانی قابل توجه در مقابل ساخت شهر با سرعت بالا» و همچنین «اولویت ساخت مراکز اشتغال و خدمات‌رسانی نسبت به احداث واحدهای مسکونی» است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن در این نشست اعلام شد: «ایده ایجاد شهرهای جدید ایران با اقتباس از نمونه اروپایی خود از سال‌های میانی دهه ۶۰ آغاز و تاکنون ادامه یافته است. درواقع، تجربه این کشور در احداث شهرهای جدید نشان می‌دهد کره جنوبی قبل از تعریف و طراحی نظام اجرایی مشخص، وارد مرحله ایجاد شهر جدید نمی‌شود.»

شهر هوشمندی که قرار است در آینده‌ای نزدیک از طریق همکاری مشترک بین بانک مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان زمین و ساختمان کشور کره جنوبی ساخته شود با هدف ارتقای کیفیت زندگی و شادمانی مردم، حل مسائل شهری، رشد اقتصادی پایین، نرخ کم موالید، پیری جمعیتی، بیکاری جوانان و مسائل امنیتی و حمل‌ونقل، همچنین پاسخ به گرمایش جهانی و نگرانی‌های تغییرات اقلیمی طراحی خواهد شد. همچنین شهر هوشمند، بنا بر راه‌حل‌های مختلف سیستمی، زیست محیطی و اجتماعی تعریف می‌شود.

این شهر همچنین در قالب شهر پایداری که به‌طور مؤثر عملکردهای شهری آن مانند مدیریت، حمل‌ونقل، لجستیک (تدارکات)، جلوگیری از بلا و جرم و جنایت، مدیریت انرژی، محیط زیست و آب، مسکن و رفاه و حل چالش‌های شهری را با اتخاذ تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات و تکنولوژی‌های سبز برای فضاهای شهری بهبود می‌بخشد، تعریف می‌شود.

در حال حاضر کشورهای در حال توسعه، به مدل توسعه شهری کشور کره جنوبی که دارای رشد فشرده در مدت زمان کوتاه و توسعه شهری موفق است، علاقه‌مند هستند. تاکنون کره جنوبی در کشورهای مختلف این انتقال دانش را به‌صورت عملیاتی انجام داده است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۰ در قالب نسل نو شهرهای جدید این انتقال دانش در کشور ما نیز محقق شود. در پایان این نشست همچنین در خصوص تدوین مشوق‌ها به‌منظور استقرار استارت‌آپ‌ها و همچنین جانمایی پردیس‌های علم و فن‌آوری در شهرهای جدید و همچنین ایجاد صندوق زمین و ساختمان در شهرهای جدید اندیشه، بهارستان و صدرا مواردی طرح و در دستور کار کمیته مشترک طرفین قرار گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.