راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

کارت‌خوان‌های موبایلی یا همان mPOSها خرید و فروش را تغییر می‌دهند

پیمان طبری؛ معاون فناوری اطلاعات ایران کیش / امروزه در دنیا پرداخت همراه یکی از روش‌های جاافتاده است. ضوابط و مقررات شرکت شاپرک با عنوان «الزامات پرداخت‌های همراه مبتنی بر m-POS» در صنعت پرداخت کشور کمک بزرگی درراه اندازی آن در عرصه کسب‌وکار و تسهیل تراکنش در کسب‌وکارهای همراه ایجاد کرده است. باوجود تمامی مزایای استفاده از ابزار پرداخت همراه دغدغه تعریف چارچوب امنیت در این راهکار همچنان موردبحث است.

تجربه‌های جهانی مانند مسترکارت، ویزا و CUP در این حوزه در به‌کارگیری پروتکل‌ها و استانداردهای مطرحی چون EMV certification ،PCI، P2PE و … نشان از روندهای مثبت و مطمئن در به‌کارگیری این راهکار است.

 

کارت‌خوان موبایلی چیست؟

پایانه فروش همراه (mPOS) این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان از یک دستگاه تلفن همراه هوشمند به‌عنوان یک کارت‌خوان استفاده کرد. این وسیله، امکان پرداخت را برای مردم از طریق کارت‌های عضو شتاب درب منزل، در خریدهای خیابانی و پرداخت کرایه تاکسی را به‌راحتی از طریق دستگاه‌های تلفن همراه امکان‌پذیر می‌سازد. درواقع نقش مهم این دستگاه همان PINPAD است که به‌صورت سیار در دست استفاده‌کنندگان آن وجود دارد.

با رشد باورنکردنی تلفن‌های هوشمند و اینترنت ارائه‌شده توسط اپراتورها از طرفی و گسترش روش‌های پرداخت الکترونیک نوین در صنعت پرداخت، هرروز شرکت‌های فعال درزمینه بانکداری و پرداخت، محصولاتی مدرن بر بستر تلفن‌های همراه هوشمند را براساس نیاز مشتریان به جامعه معرفی می‌کنند؛ و بر پایه خلاقیت و نوآوری محصولات و خدمات جدیدی نیز ارائه خواهد شد.

فناوری پایانه‌های فروش سیار، با رشد فراوانی روبروست که پس از فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند و اینترنت همراه، این فناوری سریع‌ترین رشد در خرده‌فروشی (Retail) را داشته است؛ و با این رشد توانسته جایگاه بیش از ۳۰ درصد از پایانه‌های ثابت را به خود اختصاص دهد.

تفاوت موبایل پوز با کارت‌خوان‌های GPRS را می‌توان قابلیت انعطاف بسیار بالای موبایل پوز برای توسعه نرم‌افزارهای ویژه بر بستر تلفن هوشمند و یا تبلت دانست که بسیاری از مشاغل می‌توانند از آن بهره گیرند.

 

مزایای استفاده از کارت‌خوان موبایلی

 • سرعت‌بالای انجام تراکنش: سرعت انجام تراکنش به علت استفاده از بستر شبکه و اینترنت یکی از مزایای مهم آن است.
 • مجهز بودن به تلفن‌های هوشمند و یا فبلت: این تجهیز توسعه آسان خدمات ارزش‌افزوده را به برای مشتریان به همراه خواهد داشت.
 • هزینه‌های کمتر: بسیاری از پذیرندگان در حال حاضر، خود دستگاه‌های تلفن همراه مناسب دارند بنابراین شرکت پرداخت می‌تواند از هزینه‌های اضافی مربوط به خرید، استقرار و حفظ یک پایانه POS، اجتناب کند. در کل کاهش هزینه تمام‌شده تراکنش به‌عنوان یک راهکار مطلوب و موفق شناخته می‌شود.
 • هزینه پایین آموزش کاربر و پذیرندگان
 • کاهش هزینه‌های مربوط به رسید تراکنش: با امکان ارسال پیامک و یا Push Notification می‌توان هزینه بالای رسید کاغذی را حذف نمود.
 • قابلیت حمل: قابلیت حمل بهتر و راحت‌تر در استفاده از این سیستم از عوامل مهم برای پذیرنده سیار است که هیچ محل ثابت کسب‌وکاری ندارد.
 • سیستم‌عامل: سیستم‌عامل بکار گرفته‌شده امکان توسعه نرم‌افزار و انعطاف‌پذیری بیشتر با محیط‌های موجود را می‌دهد.
 • رابط کاربری: رابط کاربری بهتر- برای هر دو پذیرنده و مشتری.
 • مسائل زیست‌محیطی: با امکان ارسال پیامک و یا Push Notification به دارنده کارت و پذیرنده می‌توان رسید کاغذی را حذف نمود. و این امکان خود نقش مهمی در مسائل زیست‌محیطی دارد.

 

ویژگی مهم کارت‌خوان موبایلی

ویژگی مهم موبایل پوز را می‌توان در نرم‌افزار آن‌که نقش بسیار مهمی در مقایسه با کارت‌خوان‌های ثابت فروشگاهی دارد دانست. در حقیقت نقش اصلی عملیات پرداخت بر عهده تلفن هوشمند است و سخت‌افزار mPOS تنها برای قسمتی از عملیات پرداخت مورداستفاده قرار می‌گیرد که نمی‌توان آن را به تلفن همراه سپرد. این عملیات عبارت‌اند از:

 • نگهداری کلیدها
 • خواندن کارت مغناطیسی
 • ورود امن رمز و رمزگذاری اطلاعات

 

مشکلات و خطرات امنیتی mPOS

 • عدم دسترسی همگانی به گوشی‌های هوشمند یا فبلت؛
 • مشکلات مربوط به نرم‌افزار همراه. برای هر یک از سیستم‌عامل‌های موجود رفتارهای متفاوتی و فرآیندهای متفاوتی را باید قائل بود؛
 • وجود نرم‌افزارهای سرقت اطلاعات بر روی گوشی و یا فبلت برای جلوگیری از سرقت اطلاعات حساب؛
 • جااندازی فرهنگ استفاده از mPOS برای دارندگان کارت.

در پایان با توجه به سخت‌گیری به‌حق شاپرک برای تأمین امنیت این سیستم بخش عمده‌ای از خطرات امنیتی و شاید کل خطرات آن دیده‌شده و شامل ریسک نیست اما چیزی که نباید از قلم انداخت این است که چه باید کرد که دارندگان کارت بخواهند به این دستگاه‌ها اعتماد کنند.

مهم‌تر هم این‌که شرکت‌های پرداخت و بانک‌ها باید کارمزد تراکنش و موضوع خرید این تجهیزات را در قالب خرید و یا اجاره به‌شرط تملیک در بین پذیرندگان و استفاده‌کنندگان از این فنّاوری جا بیندازند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.