راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

بخشنامه بانک مرکزی در زمینه نظارت روزافزون بر به‌کارگیری نرم‌افزارهای بانکداری

بانک مرکزی ایران روز گذشته بخشنامه‌ای در زمینه نظارت روزافزون بر به‌کارگیری نرم‌افزارهای بانکداری را به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی فعال حوزه تولید، توسعه و تغییر در نرم‌افزارهای کاربردی بانکداری ابلاغ کرده است.

در بخشی از این بخشنامه نوشته شده است:

«بدیهی است در صورت مشاهده و کشف هرگونه مغایرت از ضوابط در نرم‌افزارهای بانکی و یا هرگونه اقدامی که منجر به کتمان و یا غیرواقعی جلوه دادن رویدادهای مالی در فرآیند پردازش اطلاعات از طریق برنامه‌های کاربردی و یا جانبی بانکداری شود، اشخاص ذی‌ربط در طراحی و تولید این قبیل نرم‌افزارها، در فهرست اشخاص فاقد شرایط و صلاحیت لازم برای همکاری با شبکه بانکی کشور قرار خواهند گرفت و بانک‌ها دیگر مجاز نخواهند بود با اشخاص مزبور همکاری نمایند.»

.

letter-cb-big-way2pay-95-10-16

متن کامل این بخشنامه در ادامه آمده است:

به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی فعال حوزه تولید، توسعه و تغییر در نرم‌افزارهای کاربردی بانکداری

با سلام؛

احتراماً، همان‌گونه که استحضار دارند با گسترش روزافزون بانکداری الکترونیکی در شبکه بانکی کشور، به‌کارگیری نرم‌افزارهای کاربردی بانکداری در تمامی امور بانکی کشور از رواج چشمگیری برخوردار شده است. لذا از حیث حصول اطمینان از کفایت، جامعیت و کارآمدی مدیریت ریسک عملیاتی ناشی از این مهم در بانک‌ها و همچنین رعایت قوانین و مقررات بانکی در سازوکارها و شیوه‌های نوین متخذه، نظارت و پایش مستمر و دقیق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر این موضوع از ضرورت و اهمیت بسزایی برخوردار است.

بنا بر همین ضرورت، معاونت نظارت بانک مرکزی از سال‌ها قبل این مهم را در دستور کار خود قرار داده و البته در نظر دارد از این پس مراتب را با حساسیت و جدیت افزون‌تری مورد رصد قرار دهد. نتایج بررسی‌ها در خصوص برخی برنامه‌های کاربردی بانکداری و نرم‌افزارهای جانبی مؤید آن است که مشکلاتی در فرآیند پردازش اطلاعات و همچنین انحرافات و مغایرت‌هایی با حدود و ثغور تعیین شده در ضوابط و مقررات ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در نرم‌افزارهای طراحی شده وجود دارد.

با توجه به این‌که ایرادات مزبور باعث ایجاد مشکل در روند نظارت عالی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر شبکه بانکی کشور می‌گردد، لذا لازم است در تولید، توسعه و تغییر نرم‌افزارهای کاربردی بانکداری، رعایت کلیه قوانین و مقررات ابلاغی این بانک ملحوظ نظر دست‌اندرکاران امر قرار گیرد.

بدیهی است در صورت مشاهده و کشف هرگونه مغایرت از ضوابط در نرم‌افزارهای بانکی و یا هرگونه اقدامی که منجر به کتمان و یا غیرواقعی جلوه دادن رویدادهای مالی در فرآیند پردازش اطلاعات از طریق برنامه‌های کاربردی و یا جانبی بانکداری شود، اشخاص ذی‌ربط در طراحی و تولید این قبیل نرم‌افزارها، در فهرست اشخاص فاقد شرایط و صلاحیت لازم برای همکاری با شبکه بانکی کشور قرار خواهند گرفت و بانک‌ها دیگر مجاز نخواهند بود با اشخاص مزبور همکاری نمایند.

ضمن آن‌که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این حق را برای خود محفوظ می‌داند که به‌واسطه وصف مجرمانه چنین اقدامی، مراتب را در مراجع قضایی مورد پیگیری قرار دهد.

1 دیدگاه
  1. alfred haghi می‌گوید

    باسلام، چرا گزینه #۷۱۹* برای سیم کارتهای همراه اول استفاده میشود . پس بقیه سیم کارتها چرا نمی توانند از این گزینه استفاده نمایند .لطفا برای سیم کارتهایی دیگر هم این گزینه گنجانده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.