راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانک‌ها از آبان ماه رتبه‌بندی می‌شوند

بر اساس آنچه معاون نظارت بانک مرکزی اعلام کرده، قرار است رتبه‌بندی بانک‌ها از آبان ماه سال جاری نهایی و آغاز شود.

به گزارش ایسنا، فرشاد حیدری در بیست و هفتمین همایش سالانه بانکداری مهم‌ترین دغدغه‌های این بانک را این‌گونه عنوان کرد که نظارت بانک مرکزی به قدر کفایت از کارایی برخوردار نیست.

حیدری با اشاره به ابزارهای کمی و کیفی نظارتی که این بانک در دستور کار قرار داده تا بتواند با اعداد و ارقام سطح ریسک بانک‌ها را مشخص کند، گفت: «بنگاه‌داری، سودآوری، توان ایفای تعهدات، کیفیت دارایی‌ها و کیفیت سود پارامترهایی هستند که با ۱۶۸ معیار موردسنجش و رصد قرار گرفته تا بتوان میزان ریسک بانک‌ها را بررسی کرد.»

معاون نظارت بانک مرکزی با اعلام این‌که بر اساس سنجش‌ها بانک‌ها به سه گروه کم ریسک، پر ریسک و با ریسک متوسط تقسیم‌بندی می‌شوند، تأکید کرد که زمینه‌های لازم تا آبان ماه نهایی شده و بانک‌ها بر اساس صورت‌های مالی و رصدهای لازم رتبه‌بندی خواهند شد.

وی سه اقدام برای افزایش کارآمدی نظارت بانک مرکزی را موردتوجه قرار داد و گفت: «مدلی از نظارت بر اساس آخرین تحولات روز دنیا در حوزه بانکداری بین‌الملل طراحی شده است از سوی دیگر شفافیت در شبکه بانکی افزایش خواهد یافت و همچنین دامنه نظارت به گروه بانک‌ها گسترش پیدا می‌کند. با این توضیح که گروه بانک‌ها تمامی بخش‌هایی که می‌تواند به‌طور بالقوه ریسک را به بانک‌ها منتقل کند در بر خواهد گرفت.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.