راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

هم‌زمان با اعلام رسمی همکاری ایکوبیگ و HDBW سمینار کاربرد کلان داده‌ها در سازمان‌های بزرگ برگزار شد

صبح روز چهارشنبه ۳۰ تیرماه هم‌زمان با اعلام رسمی همکاری ایکوبیگ و HDBW اولین سمینار مشترک این دو با عنوان «کاربرد کلان داده‌ها در سازمان‌های بزرگ» شروع شد. مدرس این دوره پروفسور بوگدان است.

 

گفتگوی راه پرداخت با بوگدان را بخوانید.

 

سمینار کاربرد کلان داده‌ها در سازمان‌های بزرگ چهارشنبه و پنج‌شنبه ۳۰ و ۳۱ تیرماه توسط دبیرخانه دائمی ایکوبیگ در مرکز مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار می‌شود. مدرس این دوره مارتین بوگدان از مدرسه عالی اقتصاد مونیخ است. موسسه اعتباری عسکریه، شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا، بانک اقتصاد نوین، بانک کشاورزی و بانک انصار از حامیان برگزاری این رویداد بوده‌اند. مدرسه اقتصاد مونیخ سال گذشته طی تفاهم‌نامه‌ای با دبیرخانه دائمی ایکوبیگ نسبت به طراحی دوره‌های کوتاه‌مدت در حوزه بانکداری و فناوری اطلاعات در ایران و صدور مدرک بین‌المللی اقدام کرده است.

در همین راستا، سمینار آشنایی با کلان داده‌ها که توسط پروفسور بوگدان از دانشمندان برجسته آلمان، رئیس دپارتمان نرم‌افزار دانشگاه ایالتی لایپزیگ آلمان و از مدرسان IBM ، تحت نظارت مدرسه اقتصاد مونیخ برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در این دوره بین‌المللی مدرک رسمی مدرسه اقتصاد مونیخ را دریافت می‌کنند.

 

درباره مدرسه اقتصاد مونیخ

 

درباره کلان داده‌ها

در ویکیپدیای فارسی نوشته شده است «کلان داده دارایی‌های داده‌ای‌اند بسیار انبوه، پرشتاب و/یا گوناگون که نیاز به روش‌های پردازشی تازه‌ای دارند تا تصمیم‌گیری، بینش تازه و بهینگی پردازش‌ پیشرفته را فراهم آورند». در اینجا، داده‌های پرشتاب داده‌هایی‌اند که با شتاب بالایی تولید می‌شوند. کلان‌داده از چند ۱۰ ترابایت به چندین پتابایت در یک مجموعهٔ داده دارد می‌گسترد. نمونه‌هایی از کلان‌داده چنین‌اند: گزارش‌های وبی، سامانه‌های بازشناسی با موج‌های رادیویی، شبکه‌های حسگر، شبکه‌های اجتماعی، متن‌ها و سندهای اینترنتی، نمایه‌های جستجوهای اینترنتی، اخترشناسی، مدرک‌های پزشکی، بایگانی عکس، بایگانی ویدیو، پژوهش‌های زمین‌شناسی و بازرگانی در اندازه‌های بزرگ.

 

درباره بانک انصار

بانک انصار که با شعار «بانک تمام الکترونیک» فعالیت می‌کند از مجموعه بانک‌هایی در کشور است که نگاه توسعه‌ای به فناوری اطلاعات و راهکارهای نوآورانه دارد. آخرین دستاورد این بانک در این حوزه را می‌توان پیشخوان‌های بانکی انصار یا همان خودپردازهای بدون پول نقد دانست که این روزها تبلیغات گسترده آن را در سطح شهر می‌بینیم. همچنین این بانک نگاه ویژه‌ای به کاربرد کلان داده‌ها دارد تا در آینده نزدیک بتواند از مزایای آن بهره ببرد و از همین رو حمایت ویژه‌ای از سمینار کاربرد کلان داده‌ها در سازمان‌های بزرگ داشته است.

 

درباره شرکت ارتباط فردا

شرکت ارتباط فردا را می‌توان از معدود شرکت‌های پیشرو کشور در حوزه استفاده از دانش‌های نوآورانه در حوزه فناوری اطلاعات دانست. در ارتباط فردا آدانالس نمونه‌ای از کارهایی است که با تکیه به دانش کلان‌داده‌ها انجام شده است. آدانالس دیتابیس noSQL دارد و به شکل نظری مقیاس‌پذیر است. سرعت انجام query توسط کاربر بر روی این سیستم قابل‌مقایسه با هسته بانکی نیست و انجام این queryهای پیچیده توسط کاربر که بر روی آدانالس در کسری از ثانیه انجام می‌شود ممکن است روی سیستم اصلی ساعت‌ها طول بکشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.