راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سقف مبلغ کارت‌به‌کارت ماهانه محدود شد / حداکثر تعداد واریزی ۲۰۰ تراکنش یا یک میلیارد تومان در ماه

بر اساس دستور رئیس مرکز اطلاعات مالی کشور حداکثر مبلغ کارت‌به‌کارت برای تمام افراد بدون پرونده مالیاتی، در یک ماه یک‌ میلیارد تومان یا ۲۰۰ تراکنش دریافتی شد.

به گزارش تسنیم، محدودیت ارائه خدمات کارت‌به‌کارت در اجرای تبصره 3 ماده 8 آیین‌نامه اجرایی ماده (14) الحاقی قانون مبارزه با پول‌شویی به رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد. این محدودیت در حالی ابلاغ شد که در مصوبه جدید مجلس که به‌تازگی منتشر شده بود، آمده که اگر جمع واریزی به حساب شخصی و غیرتجاری اشخاص حقیقی در هر ماه تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۳ نسبت به سال قبل بیشتر باشد، صاحب حساب بانکی باید اثبات کند که این تراکنش درآمد خاصی نبوده، وگرنه باید مالیات بپردازد.

با این حال در مکاتبه هادی خانی، رئیس مرکز اطلاعات مالی کشور آمده است: «نظر به استفاده برخی صنوف از حساب‌های نیابتی به‌ویژه از طریق خدمات کارت‌به‌کارت در شبکه بانکی کشور، با نظرداشت اطلاعات دریافتی از آمار تراکنش‌های سال 1401 افراد فاقد پرونده مالیاتی در الگوی 100 تراکنش دریافتی در ماه به‌ ارزش حداقل 35 میلیون تومان و در اجرای تبصره (3) ماده (8) آیین‌نامه اجرایی ماده (14) الحاقی قانون مبارزه با پول‌شویی، ارائه خدمات کارت‌به‌کارت بیش از 10 میلیارد ریال یا 200 تراکنش دریافتی در ماه به اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی در تمامی کارت‌های بانکی متصل به کد ملی اشخاص مذکور ممنوع می‌باشد. خواهشمند است دستور فرمایید ضمن ابلاغ به مبادی ذیربط جهت اعمال محدودیت مورد نظر، گزارشی از اقدامات انجام‌گرفته و نتایج آن در بازه‌های زمانی سه‌ماهه به این مرکز ارائه گردد.»

بدیهی است محدودیت گفته‌شده شامل سایر ابزارهای پرداخت و انتقال وجه نمی‌شود و با دریافت داده‌های متقن و دقیق‌تر، امکان بازنگری و تسری آن به سایر گروه‌های جمعیتی و ابزارهای پرداخت وجود خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.