راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چیپ NFC در آیفون‌های جدید تنها با Apple Pay

اپل همیشه به انحصار طلبی معروف بوده و این موضوع را در محصولات این شرکت و امکانات آن‌ها می‌بینیم. در مراسم هفته گذشته، اپل از آیفون ۶ و ۶ پلاس را معرفی کرد که از چیپ ارتباط نزدیک (NFC) بهره می‌برد. در حین‌‌ همان مراسم، اپل از سیستم پرداخت جدیدش هم با نام Apple Pay رونمایی کرد.

همانطور که حدس زده می‌شد، سخنگوی اپل اعلام کرد که چیپ NFC آیفون‌های جدید فقط با Apple Pay سازگار است و این سیستم با هیچ اپلیکیشن دیگری هم به اشتراک گذاشته نخواهد شد.

زمانی که شایعات از وجود این چیپ در آیفون خبر دادند، به نظر می‌رسید بالاخره این سیستم پرداخت در آیفون هم مثل دیگر دستگاه‌ها فعال می‌شود اما متاسفانه به نظر می‌رسد چنین نیست و اپل قصد ندارد حداقل فعلا دسترسی NFC را از Apple Pay خارج کند.

اما باید از سوی دیگر هم به این قضیه نگاهی داشته باشیم: این درست است که اپلیکیشن‌های زیادی که تحت NFC عمل می‌کنند کنار گذاشته شده‌اند، اما واقعا چند نفر از تمام قابلیت‌های این چیپ استفاده می‌کنند؟ ضمن اینکه بسیاری از امکانات این قطعه از طریق دیگر تکنولوژی‌های وایرلس در دسترس هستند. بیشترین استفاده NFC این روز‌ها در اتصال دو گجت با یک ضربه است که می‌توان آن را از راه‌های دیگر هم بدون این فن آوری به انجام رساند. از طرفی انتقال اطلاعات هم از این طریق به دلیل فاصله کوتاه آنچنان معقول نیست و فناوری بلوتوث جایگزین مناسبی برای آن است که البته آیفون و آیپد هم فاقد این قابلیت هستند.

از طرفی درهای امید هنوز به روی ما باز هستند چرا که این موضوع در مورد TouchID هم تکرار شده بود و اوایل فقط با اپلیکیشن‌های خاصی سازگار بود و در iOS ۸ اعلام شد که دسترسی این سنسور لمسی از قبل باز‌تر شد. ممکن است این اتفاق در مورد آیفون ۶ و چیپ NFC آن تکرار شود اپل درهای این فناوری را به طور کامل باز کند. اما در حال حاضر که چنین نیست و ما باید فعلا صبر کنیم تا ببینیم اپل در آینده چه سیاستی را دنبال خواهد کرد.

منبع: دیجیاتو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.