راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

بزرگترین ابتکار در تاریخ بانکداری ایران / داستان اولین خودپرداز در خاورمیانه

داستان‌های زیادی درباره اولین و اولین‌های هر چیزی وجود دارد. داستان‌های زیادی هم درباره اولین دستگاه خودپرداز در ایران و حتی خاورمیانه وجود دارد. از همین رو به دنبال اسنادی دقیق و معتبر گشتیم تا بفهمیم اولین دستگاه خودپرداز در ایران قضیه‌اش از چه قرار است. در همین راستا چندی پیش با کمک و همراهی هومن اهرامی، مدیر برند و ارتباطات توسن تکنو راهی آرشیو روابط عمومی روزنامه کیهان شدیم. در آرشیو روزنامه کیهان با دنیایی از اطلاعات با ارزش تاریخی در حوزه بانکداری الکترونیک و پرداخت الکترونیک مواجه شدیم. چندی پیش نیز بخش‌هایی از این تصاویر را در شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک راه پرداخت منتشر کردیم. در ادامه بخشی از این مطالب که مربوط تبلیغ اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری یا به زبان امروز خودپرداز است را آورده‌ایم تا داستان اولین خودپرداز ایران را از زبان اسناد تاریخی ببینید.

آغاز کار اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری در شعب مرکزی بانک بیمه بازرگانان - بزرگترین ابتکار در تاریخ بانکداری ایران
آغاز کار اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری در شعب مرکزی بانک بیمه بازرگانان – بزرگترین ابتکار در تاریخ بانکداری ایران

باجه اتوماتیک کامپیوتری بانک بیمه بازرگانان، اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری است که در ایران و خاورمیانه آغاز بکار می‌کند. بانک بیمه بازرگانان، از کلیه دارندگان حساب در شعب خود دعوت کرد، برای تکمیل پرسشنامه دریافت کارت اعتبار نقدی هر چه زودتر اقدام کنند.

مصاحبه با متخصصین باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری در باره جزئیات مربوط به اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری در ایران

شنبه 20 دی 1351 – 20 ژانویه 1973

کیهان شماره 8859 – صفحه 20

اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری که در محل شعبه مرکزی بانک بیمه بازرگانان (واقع در خیابان شاه) نصب شده است، از بامداد امروز آغاز به کار کرد و بدین ترتیب، ایران، در گروه کشور‌های پیشرفته جهان که از سیستم اتوماتیک کامپیوتری در امر بانکداری استفاده می‌کنند جای گرفت. باجه اتوماتیک بانک بیمه بازرگانان، نخستین دستگاه کامپیوتری است که در خاور میانه آغاز بکار می‌کند و بابهره برداری از این دستگاه کلیه دارندگان هر یک از حساب‌های بانکی در بانک بیمه بازرگانان اعم از حساب پس انداز، حساب سپرده، ثابت، حساب جاری و حساب اعتباری، خواهند توانست با داشتن کارت اعتبار نقدی از باجه اتوماتیک کامپیوتری استفاده کنند و در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته، پول نقد مورد نیاز خود را بسادگی و فقط در 10 ثانیه دریافت دارند.

باجه اتوماتیک بانک بیمه بازرگانان، نخستین دستگاه کامپیوتری است که در خاور میانه آغاز بکار می‌کند
باجه اتوماتیک بانک بیمه بازرگانان، نخستین دستگاه کامپیوتری است که در خاور میانه آغاز بکار می‌کند

بامداد امروز، در مراسم آغاز کار نخستین باجه اتوماتیک کامپیوتری، گفت و شنودی داشتیم با دو متخصص بین‌المللی که در کار نصب باجه اتوماتیک کامپیوتری بانک بیمه بازرگانان نظارت مستقیم داشته‌اند. این مصاحبه که خوانندگان عزیز را در جریان جزئیات مربوط به باجه اتوماتیک بانک بیمه بازرگانان قرار می‌دهد در زیر به نظرتان می‌‌رسد:

.

آشنایی:

در مصاحبه صبح امروزکه بمناسبت آغاز کار اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری در شعبه مرکزی بانک بیمه بازرگانان صورت گرفت، دو متخصص برجسته که در کار نصب باجه اتوماتیک کامپیوتری نظارت داشتند، به سوالات ما پاسخ دادند، دو متخصص مزبور عبارتند از:

 1. آقای«راد-لون» مسول آموزش موسسه بین المللی -«باروس» انگلستان که در نصب باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری در چند کشور جهان نظارت و شرکت داشته است.
 2. آقای« جیم ساترلند» متخصص باجه‌های کامپیوتری که اهل انگلستان است و هم اکنون مدیریت فنی شرکت «دیبا» را به عهده دارد.
تبلیغ اولین باجه الکترونیک در ایران - شنبه 20 دی 1351، روزنامه کیهان شماره 8859 - صفحه 20
تبلیغ اولین باجه الکترونیک در ایران – شنبه 20 دی 1351، روزنامه کیهان شماره 8859 – صفحه 20

.

باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری چگونه کار می‌کنند؟

باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری که امروز برای اولین بار در ایران، در شعبه مرکزی بانک بیمه بازرگانان مورد بهره برداری قرار گرفته، با سیستم کامپیوتری کار می‌کند. بدین ترتیب به محض اینکه مشتری، کارت اعتبار نقدی خود را در محل مخصوص قرار می‌دهد، علامت و شماره‌‌های کارت و نیز رمز مخصوص دارنده کارت بطور اتوماتیک به کامپیوتر منتقل می‌شود و کامپیوتر این علائم را در چند ثانیه بررسی می‌کند و چنانکه علامت کارت با مشخصات مشتری در کامپیوتر تطبیق کند پول نقد مورد نیاز مشتری را باز هم بطور اتوماتیک به او می‌پردازد. تمام این عملیات، در 10 ثانیه انجام می‌شود.

.

باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری چند سال سابقه دارد و تاکنون در کدام کشور‌ها مورد استفاده قرارگرفته است؟

باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری، یک پدیده کاملا جدید در جهان بانکداری است که از سال 1969 مورد استفاده قرار گرفته است. از این دستگاه‌ها تا کنون در کشورهای پیشرفته جهان نظیر ایالات متحده آمریکا، انگلستان، آلمان غربی، هلند، فرانسه، کانادا، اسپانیا و استرالیا نصب گردیده است و دستگاهی که امروز آغاز بکار کرد در نوع خود کاملترین و جدیدترین است.

.

آیا در کشور‌های خاورمیانه نیز از این دستگاه‌ها نصب گردیده است؟

خیر. ایران، نخستین کشور در خاورمیانه است که باجه اتوماتیک کامپیوتری در آن آغاز بکار می‌کند.

.

آیا تمام بانک‌های کشورهای یاد شده، از این دستگاه استفاده می‌کنند؟

خیر، حتی در این کشورها نیز، فقط بانک‌های پیشرفته که همیشه در اندیشه رفاه مشتریان و هماهنگ ساختن خدمات خود با شرایط زمان هستند، از این سیستم استفاده می‌کنند.

.

آیا سیستم‌های مشابهی نیز وجود دارد که در کار بانکداری مورد استفاده قرار گرفته باشد؟

بله، دستگاه‌های دیگری هم وجود دارند که بطور اتوماتیک کار می‌کنند. اما هیچکدام از این دستگاه‌هاف از نظر تنوع و حجم خدماتی که یک باجه اتوماتیک قادر به انجام آنهاست به کمال این دستگاه نیستند. امتیاز بزرگی گه باجه اتوماتیک کامپیوتری دارد اینست که، تنها دستگاهی است که می‌تواند به کامپیوتر مرکزی بانک وصل شود. بعلاوه، این دستگاه می‌تواند حساب بیشترین تعداد مشتری را داشته باشد که از این نظر، با هیچ دستگاه دیگر قابل مقایسه نیست. امتیاز دیگر، در تنوع خدمات این دستگاه است. شما، در هر یک از حساب‌های بانک بیمه بازرگانان موجودی داشته باشید، اعم از حساب پش انداز، حساب سپرده ثابت، حساب جاری یا حساب اعتباری، می‌توانید از باجه اتوماتیک کامپیوتری پول نقد دریافت کنیدو در این باره، هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

.

باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری تا چه حد قابل اطمینان هستند و امکان اشتباه محاسبه در آنها چند درصد است؟

این باجه‌ها صد در صد قابل اطمینان هستند و امکان اشتباه محاسبه در آنها ابدا وجود ندارد. در تائید این مطلب باید نظریه‌ای را به اطلاع شما برسانم که از طرف معتبرترین مراجع اقتصادی درباره باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری اعلام شده است. این مراجع، اتحادیه بانک‌های امریکا و اتحادیه شرکت‌های هواپیمایی هستند که اخیرا پس از انجام تحقیقات و مطالعات مشترک، به این نتیجه رسیده‌اند که این سیستم آنچنان ثمر بخش و سودمند است که بزودی استفاده از کارت‌های اعتبار نقدی مربوط به باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری، در تمام ممالک پیشرفته تعمیم خواهد یافت.

.

نظر شما درباره نصب اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری در ایران چیست؟

مسلما، آغاز کار اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری در ایران نشانه‌ای کاملا روشن از پیشرفت‌های سریع و وسیع کشور شما در امور بانکداری است. این موضوع نشان می‌دهد، همچنان که ایران در همه عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی، با پیشرفته ترین شرایط روز در جهان هماهنگ می‌شود بانکداری ایران نیز، خود را با این نیاز بزرگ تطبیق داده است. خلاصه بگویم، درک همین حقیقت، که امروز، بانک بیمه بازرگانان از نظر استفاده از این سیستم مدرن، در ردیف بانک‌های مهم و معتبر جهان قرار گرفته، مسلما برای این بانک موضوع غرور آمیزی است.

آیا از باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری، باز هم در ایران نصب خواهید کرد؟

بله،ما در اسفند ماه دومین باجه اتوماتیک کامپیوتری را در ایران نصب می‌کنیم. دومین باجه در یکی از شعب بانک بیمه بازرگانان در تهران آغاز بکار خواهد کرد.

.

گزارشگر ما می‌افزاید:

در پایان این مصاحبه، ضمن تماس با مسئولان بانک بیمه بازرگانان اطلاع حاصل شد که پرسش نامه‌های مربوط به دریافت کارت اعتبار نقدی، مدتی است از طریق شعب بانک بیمه بازرگانان در تهران، در اختیار عموم قرار می‌گیرد و نیز این پرسشنامه، بطور جداگانه در روزنامه‌های اطلاعات و کیهان به چاپ رسید. کلیه کسانی که دارای هر یک از حساب‌های پس انداز، سپرده ثابت، جاری یا اعتباری در بانک بیمه بازرگانان هستند یا اشخاصی که از این به بعد در هر یک از شعب بانک حساب باز می‌کنند می‌توانند این پرسشنامه را تکمیل و تسلیم بانک نمایند تا کارت اعتبار نقدی به نام آنان صادر گردد.

از این دستگاه‌ها تا کنون در کشورهای پیشرفته جهان نظیر ایالات متحده آمریکا، انگلستان، آلمان غربی، هلند، فرانسه، کانادا، اسپانیا و استرالیا نصب گردیده است و دستگاهی که امروز آغاز بکار کرد در نوع خود کاملترین و جدیدترین است
از این دستگاه‌ها تا کنون در کشورهای پیشرفته جهان نظیر ایالات متحده آمریکا، انگلستان، آلمان غربی، هلند، فرانسه، کانادا، اسپانیا و استرالیا نصب گردیده است و دستگاهی که امروز آغاز بکار کرد در نوع خود کاملترین و جدیدترین است

.

مسئولان بانک افزودند:

چون تهیه کارت‌های اعتباری در خارج از کشور صورت می‌گیرد بنابراین متقاضیان باید هر چه زودتر اقدام به تکمیل و تسلیم پرسش نامه نمایند تا کارت‌های آنان سریعا تهیه و تحویل گردد و بتوانند هر چه زودتر از خدمات باجه‌های اتوماتیک کامپیوتری بانک بیمه بازرگانان استفاده نمایند.

.

باجه‌های اتوماتیک بانک بیمه بازرگانان که در اسفند ماه، دایر می‌شود، از لحظه آغاز بکار، برای همیشه بدون وقفه و تعطیل باز خواهد بود و شمادر 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته،می‌توانید بمحض احتیاج به پول، به نزدیکترین باجه اتوماتیک مراجعه کنید و با استفاده از کارت اعتبار نقدی بانک بیمه بازرگانان ، پول مورد نیاز خود را، بطور اتوماتیک و فقط در 10 ثانیه دریافت دارید.

.

بزرگترین ابتکار در تاریخ بانکداری ایران

از باجه‌های اتوماتیک

بانک بیمه بازرگانان

در 10 ثانیه

با سیستم کامپیوتری

پول دریافت کنید

باجه‌های اتوماتیک بانک بیمه بازرگانان

در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته، بدون وقفه باز است

بانک بیمه بازرگانان، بانک مبتکر، پیشرو و خدمتگزار شما، دست به اقدام بی سابقه دیگری زده که بزرگترین ابتکار، در تاریخ بانکداری ایران است. شما خوب می‌دانید، هیچکس قادر نیست، نیاز‌های فوری و اضطراری خود را، همیشه پیش بینی کند. ممکن است شما در یک نیمه شب، در یک روز تعطیل، یا حتی چند دقیقه پس از بسته شدن بانک، به پول نقد احتیاج پیدا کنید. ما، به این مشکل شما هم فکر کرده‌ایم و اینک با خوشوقتی اعلام می‌کنیم که پس از این، شما در گرفتن پول مورد نیاز از بانک خود، مشکلی بنام «تعطیل» یا «صرف وقت» نخواهید داشت. باجه‌های اتوماتیک، که برای اولین بار در ایران بوسیله بانک بیمه بازرگان دایر می‌شود، از لحظه آغاز بکار، برای همیشه، بدن وقفه و تعطیل باز خواهد بود و شما در 24 ساعت شبانه روز و 7روز هفنه، می‌توانید بمحض احتیاج به پول، به نزدیکترین باجه اتوماتیک مراجعه کنید و با استفاده از کارت اعتبارن قدی بانک بیمه بازرگان پول مورد نیاز خود را، بطور اتوماتیک و فقط در 10 ثانیه دریافت دارید. گسترش سیستم اتوماتیک بانکی حتی در آمریکا و اروپا، یک پدیده کاملا جدید است و بانک بیمه بازرگان خوشوقت است که برای نخستین بار در ایران، در حد بزرگترین بانک‌های جهان، این پدیده جدید را به خدمت می‌‍گیرد و بار دیگر نشان می‌دهد که: بانک شما، بانکی است که پابپای زمان پیش می‌رود. شما همیشه می‌توانید به بانک بیمه بازرگان متکی باشید.

.

امتیاز بزرگ باجه اتوماتیک

شما با داشتن هر یک از حساب‌های زیر:

 • حساب پس انداز
 • حساب سپرده ثابت
 • حساب جاری
 • حساب اعتباری

در بانک بیمه بازرگان می‌توانید در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته به یکی از باجه‌های اتوماتیک بانک خود مرجعه کنید و با استفاده از کارت اعتبار نقدی، در 10 ثانیه بطور اتوماتیک پول بگیرید.

امتیاز بزرگ باجه اتوماتیک این است: اگر شما در حساب‌های مختلف بانک بیمه بازرگان، موجودی داشته باشید، باجه اتوماتیک، از موجودی قابل دریافت شما در حساب‌های مختلف، بطور اتوماتیک و در 10 ثانیه به شما پول نقد می‌دهد.

برای دریافت کارت اعتبا نقدی هم اکنون، کلیه شعب بانک بیمه بازرگان در تهران، آماده تحویل اوراق مربوط به کارت اعتبار نقدی است:

شما با مراجعه به شعب بانک بیمه بازرگان می‌توانید، اوراق مربوط به کارت نقدی را جهت تکمیل دریافت نمایید.

نمونه یک تبلیغ مشابه از بانک تهران

بمنظور رفع نیازمندی‌های مشتریان شعب شبانه روزی، بانک تهران اقدام به تاسیس صندوق شبانه روزی با نصب ماشین‌های پرداخت و دریافت اتوماتیک نمود که از تاریخ 9 بهمن ماه 1351 در شعب زیر دایر و آماده است.

First-ATM-Iran-index-3-way2pay-93-03-05

1- شعبه پهلوی واقع در چهارراه پهلوی شاهرضا

2- شعبه فردوسی واقع در چهارراه اسلامبول

3- شعبه تخت جمشید واقع در سه راه تخت جمشید

4- شعبه جمشیدآباد واقع در خیابان نصرت

5- شعبه عباس آباد واقع در جنب سینما شهر فرنگ

6- شعبه تجریش واقع در تجریش اول خیابان پهلوی

مشتریانی که قبلا چک کارت اعتباری بانک تهران را دریافت داشته‌اند می‌توانند از این تاریخ از صندوق شبانه روزی بانک تهران در تمام مدت 24 ساعت حتی ایام تعطیل استفاده نمایند. از علاقمندان خواهشمند است برای افتتاح حساب و دریافت چک کارت اعتباری به شعب بانک تهران مراجعه نمایند.

این بود داستان نخستین دستگاه خودپرداز در ایران و حتی خاورمیانه!

2 دیدگاه
 1. حمیدرضا یزدانی می‌گوید

  عالی بوده عالی و غیرقابل باور

 2. اقبال می‌گوید

  سلام
  شركت ابولحسن ديبا همان شركت ncr ايران و بعبارتي ديگر شركت ايران ارقام كنوني است
  لطفا همه حقيقت را بگوييد
  سپاس از زحمت شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.