راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

استفاده از اثر انگشت به جای کارت بانکی و رمز عبور در خدمات بانکداری الکترونیک

شرکت هیتاچی ژاپن قصد دارد خودپردازهای کشور لهستان را به فناوری اسکن بیومتریک مجهز کند که امکان انجام عملیات مختلف را بدون نیاز به کارت بانکی و رمز عبور فراهم می‌کند.

با گسترش فناوری بیومتریک، بزودی استفاده از کارت‌های بانکی برای دریافت وجه نقد از خودپردازها منسوخ خواهد شد. تشخیص هویت زیست‌سنجی یا بیومتریک شامل تطبیق دادن الگوهای منحصربفرد اثر انگشت، رگ‌های کف دست، عنبیه یا صدای کاربر با داده‌های ذخیره شده است که می‌توان از آن بعنوان رمز عبور ۱۰۰ درصد ایمن استفاده کرد.

شرکت هیتاچی در سال ۲۰۰۵ فناوری اسکن وریدی انگشت را توسعه داد که شامل بررسی الگوهای وریدی در زیر پوست انگشت دست است.

 این شرکت قصد دارد در قالب پروژه Planet Cash و با همکاری سرویس خدمات بانکداری ITcard S.A لهستان، ۱۷۳۰ عابربانک این کشور را به فناوری اسکن وریدی انگشت مجهز کند؛ در این روش مشتریان به جای استفاده از کارت بانکی و رمز عبور، انگشت خود را بر روی اسکنر دستگاه قرار می‌دهند.

در این فناوری از ترکیب دوربین CCD و نور نزدیک مادون قرمز استفاده می‌شود؛ زمانیکه انگشت روی اسکنر قرار می‌گیرد، نور نزدیک به مادون قرمز از روی انگشت عبور داده شده و توسط هموگلوبین در عروق جذب می‌شود و سپس دوربین اقدام به تهیه تصویر از الگوی منحصربفرد عروق انگشت می‌کند.

این تصویر با پروفایل بیومتریک ثبت شده فرد در بانک تطبیق داده شده و در صورت مطابقت، امکان انجام عملیات بانکی بدون نیاز به کارت بانکی و رمز عبور فراهم می‌شود.

در شهر لوند سوئد نیز طرح مشابهی در حال آزمایش است که امکان پرداخت وجه خرید را با استفاده از الگوی کف دست فراهم می‌کند.

فرد با مراجعه به رستوران یا فروشگاه‌های مورد نظر سه بار اقدام به اسکن الگوی وریدی کف دست کرده و شماره تلفن همراه خود را در سیستم ثبت می‌کند؛ با ارسال یک پیام کوتاه به تلفن کاربر، سیستم پرداخت بیومتریک در وب‌سایت فعال می‌شود.

 کاربر از این پس می‌تواند در زمان مراجعه به فروشگاه و‌ تنها با اسکن کف دست، وجه خرید را بدون نیاز به کارت بانکی از حساب خود پرداخت کند. تاکنون بیش از ۱۰۰۰ فروشگاه به سیستم پرداخت وجه بیومتریک پیوسته‌اند.

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.