راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

چیستی و چرایی بانکداری دیجیتال

واحد امور بازاریابی و فروش شرکت داتین / خودکارسازی خدمات بانکداری سنتی یا همان بانکداری دیجیتال، عنصر اصلی تعامل با مشتری و سودآوری بهتر است. به‌ عبارت ‌دیگر، بانکداری دیجیتال ترکیبی از بانکداری آنلاین و همراه است. بانکداری آنلاین به معنای دسترسی به خدمات بانکی از طریق وب‌سایت بانک است. شما با استفاده از یک کامپیوتر به‌راحتی می‌توانید وارد حساب کاربری‌تان شوید، موجودی‌تان را چک، قبض‌هایتان را پرداخت یا حتی درخواست وام کنید.

بانکداری همراه، استفاده از اپلیکیشن‌های موبایلی برای بهره‌مندی از خدمات بانکی است. خدمات ارائه‌شده در بانکداری آنلاین و همراه یکسان است و شاید بانکداری همراه برای کسانی که بیشتر اوقات را بیرون از خانه سپری می‌کنند و بیشتر در رفت‌وآمد هستند، کارآمدتر باشد.

درواقع با جانشینی حضور آنلاین به‌جای حضور فیزیکی در شعب بانک‌ها و برطرف‌شدن بهتر و سریع‌تر نیازهای مشتریان، معنای جدیدی از بانکداری تعریف شده؛ معنایی که روزبه‌روز با رشد و توسعه فناوری و حتی شیوع ویروس کرونا، اهمیت و الزامش پررنگ‌تر شده است.

شیوع ویروس کرونا، با اینکه اهمیت پلتفرم‌های بانکداری دیجیتال را کاملاً آشکار کرده اما بانکداری همراه و آنلاین، کلیدواژه‌های جدید این دوران به‌ حساب نمی‌آیند. درواقع این همه‌گیری صرفاً به پدیده‌ای که قبلاً در جریان بوده، سرعت بیشتری بخشیده است. با اینکه پیش از شیوع ویروس کرونا مشتریان بیشتر و بیشتر به دنبال بهره‌مندی از خدمات بانکداری دیجیتال بودند، اما می‌توان میزان تقاضا برای این نوع از بانکداری را حتی به قبل و بعد از دوران کرونا تقسیم کرد. گزارش‌های جهانی نشان می‌دهد که شیوع این ویروس، ثبت‌نام در اپلیکیشن‌های بانکداری همراه را تا ۲۰۰ درصد افزایش داده است.

این فرصتی است تا بانک‌ها از مزایای بانکداری دیجیتال، بیشتر از قبل بهره‌مند شوند و برای مشتریان‌شان حق انتخاب و راحتی بیشتری فراهم کنند. در دنیایی که تغییرات در سریع‌ترین زمان‌های ممکن اتفاق می‌افتد، مزیت‌های خدماتی چون کیف پول‌های دیجیتال، پرداخت‌های بدون تماس، اپلیکیشن‌های همراه و به‌طور کلی بانکداری دیجیتال، غیر قابل‌ انکار است. بانکداری دیجیتال تعطیلی ندارد و همین موضوع، یعنی دسترسی شبانه‌روزی به خدمات بانکی. همچنین رفاه و آسایشی که ارائه خدمات بانکی از طریق بانکداری دیجیتال برای مشتریان به همراه دارد، غیر قابل ‌انکار و غیر قابل مقایسه با مراجعه حضوری به شعب بانکی است. صرفه‌جویی در زمان، موضوعی است که با توجه به زندگی در عصر دیجیتال بسیار ارزشمند است؛ انجام کارهای بانکی به کمک چند دکمه روی موبایل کجا و رفتن به شعبه و گرفتن نوبت و نشستن در صف انتظار کجا!

همان‌طور که گفته شد امروز که خدمات بانکداری دیجیتال، از جمله افتتاح حساب آنلاین، دریافت کارت بانکی در محل، انتقال وجه، دریافت تسهیلات و… به یک الزام تبدیل شده، بانک پاسارگاد در مسیر این تحول و با همکاری داتین، تمامی این خدمات را در بستر ترابانک خود، تحت عنوان «ویپاد» ارائه می‌دهد.


مزایای بانکداری دیجیتال برای بانک‌ها


ذخیره پول: بانک‌هایی که در مسیر بانکداری دیجیتال قدم برداشته‌اند، می‌توانند هزینه کمتری برای زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و حتی سرمایه‌های انسانی صرف کنند. همین موضوع به‌تنهایی می‌تواند در کاهش هزینه‌ها به‌شدت تاثیرگذار باشد. خودکارسازی فرایندها به بانک‌ها اجازه می‌دهد هزینه‌های عملیاتی ازجمله استخدام سرمایه انسانی، ساده‌سازی فرایندهای back-end و غیره را کاهش دهند و تمامی این موارد به معنای کاهش استرس‌های جانبی نیز است.

مزایای رقابتی: شناسایی زودهنگام تحولات بازار هدف، انطباق و همراهی هوشمندانه با آنها و دستیابی به مزایای رقابتی جدید، یکی از حیاتی‌ترین  رموز بقا در اکوسیستم حوزه‌های گوناگون کسب‌و‌کار است. امروز، دیجیتالی‌کردن هرچه بیشتر فرایندهای بانکی، نه‌تنها به حفظ و جذب مشتریان، به‌ویژه نسل‌های نو و آینده کمک می‌کند، بلکه عنصری ضروری در این رابطه به‌ شمار می‌رود.

در حال حاضر شرکت‌های فین‌تک در ایران، با ارائه راهکارهای بانکداری دیجیتال، به‌خوبی در حال همراهی بانک‌ها در مسیر دیجیتالی‌شدن هستند.


در مسیر دیجیتالی‌شدن این نکات را فراموش نکنید


در تمامی کانال‌ها به یک اندازه حضور داشته باشید: بانک‌ها برای طی‌ مسیر دیجیتالی‌شدن، به شکل موفق و مؤثر، نیاز دارند با ارائه خدمات و امکانات یکسان در تمامی کانال‌ها (از دسکتاپ تا دستگاه‌های خودپرداز)، تجربه مشابه و یکپارچه‌ای در تمامی نقاط تماس برای مشتری خلق کنند. چالش بسیاری از بانک‌ها در این زمینه، کمبود اطلاعات در رابطه با هوش مصنوعی، فناوری‌ها و روندهای دیجیتال‌سازی و ضعف در اجرای آنهاست. در این زمینه، کسب‌و‌کارهای بزرگ دنیا، با پیمانکاران مجرب فناوری‌های استراتژیک، مشارکت می‌کنند.

شریک فین‌تکی مناسب انتخاب کنید: تمامی فین‌تک‌ها به یک شکل ساخته نشدند و قطعاً برای همه مناسب نیستند. شاید شرکت فین‌تکی که یک کسب‌وکار با آن به‌خوبی وارد همکاری شده، مناسب کار و نیاز شما نباشد. پس وقت بگذارید و به توانایی‌های فین‌تک‌ها در نوآوری، نگاه کنید و بهترین گزینه را برای ایجاد راهکارهای دیجیتالی خود انتخاب کنید.

امنیت را فراموش نکنید: به‌کارگیری تمام اقدامات امنیتی برای جلوگیری از حملات کلاهبرداری، یک الزام است و حرف اول را در این حوزه می‌زند. البته فراموش نکنید که مجرمان و کلاهبرداران هم پابه‌پای پیشرفته‌ترشدن فناوری‌ها و نوآوری‌ها، پیچیده‌تر و باهوش‌تر می‌شوند؛ پس فرایند تأمین امنیت را دست‌کم نگیرید. جدال با انواع و اقسام کلاهبرداری‌ها، از دردسرهای همیشگی بانک‌ها بوده است.

از شعب فیزیکی هم غافل نشوید: شاید زمانی که وارد فرایند دیجیتالی‌شدن شوید، همه شما را به رفتن به سمت یک بانک تمام‌دیجیتالی تشویق کنند. اما حواستان باشد هستند مشتریانی که هنوز هم به حضور یک بانک فیزیکی اهمیت می‌دهند. برای مثال، شرکت تجارت الکترونیکی آمازون را نگاه کنید؛ ورای هر نوع دسترسی که برای افراد فراهم کرده، باز هم مشتریانش خواهان رفتن به یک فروشگاه فیزیکی هستند. بالأخره شاید همه نتوانند یک کفش را بدون پازدن، سفارش دهند.

چالاک باشید: همان‌طور که در مسیر دیجیتالی‌کردن خدمات بانکی خود قدم برمی‌دارید، چالاکی را نیز مدنظر قرار دهید. شاید در ابتدا کمی دچار چالش شوید و ندانید که چطور باید در فرایندها و تصمیم‌گیری‌ها چالاک بود؛ اما زمانی که بتوانید به‌سرعت و به‌راحتی خودتان را با تغییرات وفق دهید و همسو شوید، کاملاً متوجه صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ خود خواهید شد.

بازاریابی راهکارهای دیجیتالی‌تان را فراموش نکنید: زمانی که به یک طرح و برنامه قابل‌ قبول رسیدید، حتی قبل از ارائه آن به بازار، به مشتریان فعلی و بالقوه خود اطلاع دهید. بازاریابی کنید و در این مسیر از شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید. بگذارید همه از اتفاق هیجان‌انگیز دیجیتالی شما باخبر شوند و برایش تبلیغات کنند. با این کار و ایجاد ارتباط شخصی‌تر با مخاطبان‌تان، احتمال افزایش تعاملات به‌مراتب افزایش می‌یابد.


مزایای بانکداری دیجیتال برای مشتریان


اصلی‌ترین هدف بانک دیجیتال، تسهیل زندگی برای مشتریان بانک‌هاست. بانکداری آنلاین و همراه می‌تواند به شما کمک کند کنترل زندگی مالی خودتان را در دست بگیرید و ابزارها و ویژگی‌هایی ارائه می‌دهد که ممکن است با شیوه‌های بانکداری سنتی به آنها دسترسی پیدا نکنید. البته به‌ خاطر داشته باشید که مسئله بر سر تماماً دیجیتالی‌شدن یا نشدن نیست. مهم‌ترین نکته، یافتن راه‌حلی است که متناسب با عادات و نیازهای شما به‌عنوان یک مشتری بانکی باشد و بهترین کارایی را برای شما داشته باشد؛ حالا این راه‌حل می‌خواهد خدمات بانکداری دیجیتالی باشد یا مراجعه حضوری به شعبه بانک. در ادامه به برخی از مزایای بانکداری دیجیتال برای مشتریان اشاره می‌کنیم:

 • رفاه و راحتی که ثمره انجام کارهای بانکی از مکان دلخواه است؛
 • دسترسی شبانه‌روزی به خدمات بانکی؛
 • بانکداری سبز؛
 • امکان تنظیم پرداخت‌های خودکار برای قبوض آب، برق و غیره؛
 • سهولت در خریدهای آنلاین به‌واسطه انجام پرداخت‌های آنلاین؛
 • فراگیری مالی؛
 • با انتقال وجه به‌صورت دیجیتالی، کمتر امکان مواجهه با ارزهای تقلبی را دارید؛
 • تقویت حریم خصوصی و حفظ امنیت برای مشتریان؛
 • امکان مسدودکردن فوری کارت در صورت لزوم؛
 • شخصی‌سازی خدمات بانکی بر اساس شناخت نیاز مشتری؛
 • جمع‌آوری داده دقیق و معتبر از طریق ارائه خدمات به‌صورت دیجیتال.
منبع داتین
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.